Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 23 października 2016, 13:32

autor: Przemysław Zamęcki

Gra we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonuje.

RetroStrefa #1 - co działo się w świecie gier w październiku 1986 i 1996 roku?

Dwadzieścia i trzydzieści lat temu to były gry! Nostalgia i zawodna pamięć podsuwa nam wyidealizowane obrazy przeszłości. Dlatego cofamy się w czasie i przypuszczamy retro atak!

Kiedy zaczyna się retro? Zapewne każdy ma na to pytanie własną odpowiedź. Dla jednego będzie to okres, którego nie pamiętają najstarsi górale, dla innego okres Dreamcasta i PlayStation 2. Aby utrzymać równowagę postanowiliśmy cofnąć się o dwadzieścia i trzydzieści lat i w sposób bardzo wybiórczy wybrać kilkanaście ciekawych informacji z przeszłości.

To pierwszy z serii (miejmy nadzieję) wspominkowych artykułów o tym, co drzewiej działo się w świecie gier. Tematyka retro pozostaje żywa i choć być może nieco straciła na zainteresowaniu wraz z bumem jaki wytworzył się kilka lat temu na produkcje indie, to przecież nawet dzisiejsi, młodzi deweloperzy wzorują się często na swoich starszych kolegach. Naszym celem nie jest dokładne przedstawienie jak największej liczy wydarzeń sprzed lat, ale wyłowienie tych najciekawszych, według całkowicie subiektywnego klucza jakim jest ludzka pamięć lub zainteresowania. Dlatego też możecie nie znaleźć tu tego, co sami być może pamiętacie sprzed dwudziestu i trzydziestu lat, ale zawsze będzie nam miło, jeśli podzielicie się z nami swoja wiedzą z lat pięknych i dawno minionych.

Jeżeli spodobała Wam się taka wspominkowa forma przedstawienia tego, co wydarzyło się przed dwudziestu i trzydziestu laty, dajcie nam znać czy tego typu formuła jest odpowiednia, czy też należy coś zmienić w przypadku publikacji kolejnej części artykułu.

Command & Conquer: Red Alert

Command & Conquer: Red Alert

The Neverhood

The Neverhood

Quake

Quake

Master of Orion II

Master of Orion II

Heroes of Might and Magic II: The Succession Wars

Heroes of Might and Magic II: The Succession Wars

RetroStrefa #3 – premiera legendarnej Contry i zachwyty nad Larą Croft
RetroStrefa #3 – premiera legendarnej Contry i zachwyty nad Larą Croft

Zapraszamy na trzeci przegląd kronik (czyt. czasopism), z których wybieramy ciekawostki na temat tego, co działo się w branży gier wideo w tym samym miesiącu 20 i 30 lat temu. Mowa będzie m.in. o piractwie i przepowiedniach przyszłości.

RetroStrefa #2 - Tomb Raider, najlepsze i najgorsze gry 1996 roku
RetroStrefa #2 - Tomb Raider, najlepsze i najgorsze gry 1996 roku

Wracamy do tego, co działo się trzydzieści i dwadzieścia lat temu w branży gier i z nostalgią wspominamy tamte czasy. Od Atari 2600 do Tomb Raidera, najważniejszej premiery listopada 1996 roku.