Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 7 maja 2003, 10:58

autor: Samuraai

Konsole - GBA

Nintendo jest mocne w dziedzinie konsol przenośnych, tzw. kieszonkowych – tego faktu nikt nie zaprzeczy. Cała seria konsol Gameboy osiągała bardzo wysokie wyniki sprzedaży na całym świecie i nie inaczej historia ma się z Gameboyem Advance...

Gameboy Advance

Nintendo jest mocne w dziedzinie konsol przenośnych, tzw. kieszonkowych – tego faktu nikt nie zaprzeczy. Cała seria konsol Gameboy osiągała bardzo wysokie wyniki sprzedaży na całym świecie i nie inaczej historia ma się z Gameboyem Advance – reprezentantem tej rodziny, który pierwszy dumnie wszedł w XXI w.

W połowie lat 70. na świecie pojawiły się pierwsze przenośne urządzenia do gier marki Nintendo; były zabawki z serii „Game and Watch”. Każde z tych urządzeń zawierało tylko jedną grę w pamięci oraz posiadało funkcję zegara. To wystarczyło, by seria cieszyła się ogromną popularnością np. w Stanach Zjednoczonych. Po tym sukcesie Nintendo postanowiło w końcu udostępnić fanom „Game and Watch” pierwszą prawdziwą, przenośną konsolę do gier. Premiera Gameboya – bo o nim mowa – miała miejsce we wrześniu 1985r. Znakomita sprzedaż i popularność stały się bodźcem do wydawania przez Nintendo kolejnych edycji – przezroczystych jego wersji, czy w roku 1996 – Gameboya Pocket, którego głównym atutem były zmniejszone rozmiary. Technologia zastosowana w nim była jednak bardzo podobna, przynajmniej w kwestii wydajności i prawie niczym nie różniła się od starej już wersji z 1985r. Brak znaczących postępów podyktowany był głównie ogromną przewagą Nintendo na rynku konsol przenośnych i brakiem znaczącej konkurencji. W 1998 roku Nintendo wypuściło na rynek Gameboya Color – gry nareszcie były kolorowe, a przez to nabrały nowego wymiaru, dzięki czemu Nintendo znów zgarnęło kolejny przypływ gotówki, a Gameboy Color sprzedawał się jak świeże bułeczki.

Konsole - GameCube

Niektórzy twierdzą, że GameCube to konsola dla dzieci. Większość gier to kolorowe, lekkie w odbiorze pozycje. Tyle tylko, że pewnie niejeden biznesmen zasiada późnym wieczorem przy Mario Sunshine, czy Starfox Adventures, nie mowiąc już o Zeldzie...

Konsole - PlayStation

PlayStation – to proste słowo jest w stanie przebudzić z głębokiego snu prawie każdego, kto pasjonuje się grami wideo. Za nim kryje się jeden z największych komercyjnych sukcesów rynku elektronicznej rozrywki.

Konsole - PlayStation 2

Playstation 2 to kontynuatorka tradycji konsoli PSX. Godny reprezentant konsol na początku XXI w, najpopularniejsza konsola tego okresu.