Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 28 lipca 2016, 15:00

Alleluja i do przodu – analizujemy chrześcijańskie gry wideo

Na marginesie branży gier wideo, jaką znamy, istnieje skromna gałąź gier religijnych. Jak wyglądają takie tytuły? Dla kogo powstają? Czy mogą zainteresować „hardkorowego” gracza? Postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania.

Spis treści

Chrześcijańskie gry wideo – lista

Captain Bible in Dome of Darkness – miks gry edukacyjnej i akcji w nietuzinkowej otoczce, stworzony w 1994 roku. Gracz wciela się w tytułowego Kapitana Biblię (członka Bible Corps.) i trafia do futurystycznego miasta opanowanego przez złowrogie roboty, które swoimi matactwami doprowadzają do zamykania się ludzi na Słowo Boże. Bohater musi wyeliminować zagrożenie... głównie poprzez dopasowywanie cytatów z Biblii (zbieranych po rozległych poziomach) do zagadek zadawanych przy każdym wyzwaniu.

Super 3D Noah’s Ark – wyobraźcie sobie klon Wolfensteina 3D, w którym jako Noe biegacie po pokładzie jego arki uzbrojeni w procę i strzelacie jedzeniem do atakujących Was zwierząt (głównie kóz), by je uśpić. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak ta gra, wypuszczona pierwotnie przez Wisdom Tree w 1994 roku na konsolę SNES (i rok później na PC), jest prawdziwa – mało tego, możecie kupić ją na Steamie za jedyne 4,99 euro. Co ciekawe, jest to ponoć jedyna gra na SNES-a, która została wydana komercyjnie w USA, choć Nintendo nie przyznało jej swojej oficjalnej licencji.

Catechumen (N’Lightning Software, 2000) - 2016-07-29
Catechumen (N’Lightning Software, 2000)

Saints of Virtue – kolejna pierwszoosobowa gra akcji, tym razem od strony mechaniczno-technicznej przypominająca bardziej pierwsze odsłony serii Doom (choć została wydana w 1999 roku). Gracz wciela się w chrześcijanina, który odbywa metaforyczną podróż w głąb własnego serca, by rozprawić się z tkwiącymi w nim duchowymi reprezentacjami grzechów. Mówiąc wprost, trzeba biegać po poziomach w widoku FPP (bez możliwości rozglądania się w górę i w dół), zbierać power-upy i atakować przeciwników – w tej roli groźne lewitujące maski – kulami energii wystrzeliwanymi z dzierżonego pośrodku ekranu miecza.

Catechumen – i jeszcze jeden pseudo-FPS, w tym wypadku już na tyle zaawansowany technologicznie, by można go było porównać z pierwszymi częściami serii Quake (aczkolwiek ukazał się w 2000 roku). Akcja została osadzona w starożytnym Rzymie, a gracz w roli tytułowego katechumena musi przebrnąć przez rozległe katakumby, by uwolnić chrześcijan z rąk opętanych Rzymian i demonów na usługach Szatana. W 2001 roku wydano kontynuację pt. Ominous Horizons: A Paladin’s Calling, w której trzeba uratować główny egzemplarz Biblii Gutenberga z rąk diabła, przemierzając średniowieczną Europę.

The Bible Game – wydana w 2005 roku gra towarzyska na konsole PlayStation 2, Xbox i GameBoy Advance, oferująca maksymalnie czterem osobom możliwość rywalizowania w quizach biblijnych i zręcznościowych minigrach opartych na wydarzeniach ze Starego i Nowego Testamentu (np. bieg z przeszkodami po dnie rozstępującego się Morza Czerwonego).

Dance Praise – zapoczątkowana w 2005 roku seria gier tanecznych z muzyką religijną, pod kątem formy rozgrywki bliźniaczo podobna do Dance Dance Revolution.

Guitar Praise – podobnie jak wyżej, tyle że tym razem mowa o grze muzycznej naśladującej marki Guitar Hero i Rock Band, wydanej w 2008 roku.

Left Behind – zapoczątkowana w 2006 roku seria RTS-ów, która została oparta na cyklu powieści o tym samym tytule (w Polsce „Czasy ostateczne”) autorstwa Tima LaHaye’a i Jerry’ego B. Jenkinsa. Akcja toczy się w czasach mniej więcej współczesnych, w świecie stojącym na krawędzi apokalipsy. Gracz obejmuje kontrolę nad organizacją, która w imię Chrystusa zwalcza siły kierowane przez Antychrysta, prowadząc bój o ludzkie dusze. Interesująca jest tutaj mechanika – każda jednostka została opisana współczynnikiem energii duchowej, który sprawia, że zamiast zabijać przeciwników, trzeba raczej nawracać ich na chrześcijaństwo. Z tego też powodu seria Left Behind wzbudziła swego czasu sporo kontrowersji.

Left Behind: Eternal Forces (Left Behind Games, 2006) - 2016-07-29
Left Behind: Eternal Forces (Left Behind Games, 2006)

Jesus Christ RPG – dostępna na Steamie względnie od niedawna darmowa trylogia gier, które pozwalają prześledzić życie Jezusa Chrystusa... w formie przypominającej klasyczne jRPG. Gracz prowadzi więc drużynę bohaterów (np. w pierwszej chronologicznie części, Baby Jesus Christ RPG, są to Maria Dziewica, mały Jezus oraz Kacper, Melchior i Baltazar), eksploruje świat w rzucie top-down oraz toczy turowe walki.

Bible Chronicles: Call of Abraham – na koniec przedstawiamy grę, która wprawdzie się nie ukazała, ale była na tyle ambitna, że zasługuje na wzmiankę. Mowa o robionej z rozmachem produkcji RPG, w której gracze mieli wcielić się w towarzysza Abrahama, odbywającego razem z nim podróże po starożytnym Bliskim Wschodzie (od Egiptu po Fenicję) i uczestniczącego w biblijnych wydarzeniach, takich jak chociażby składanie przez Abrahama syna w ofierze Bogu. W 2014 roku twórcy za pośrednictwem Kickstartera starali się zgromadzić 100 tysięcy dolarów na dokończenie produkcji – ale ostatecznie nie zdobyli nawet ćwierci tej kwoty. I w zasadzie trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, że rzucane przez dewelopera obietnice rozbudowanej mechaniki i pięknej grafiki były poparte nagraniami, na których pokazywano tnącą się, toporną rozgrywkę z oprawą niewiele przewyższającą tę z Morrowinda...

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej