Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 28 grudnia 2015, 16:28

autor: Adam Zechenter

Redaktor. Historyk. Miłośnik strategii, gier sieciowych i dobrej literatury.

Najlepsze mobilne gry roku 2015 – oto nasze TOP 30

Nadszedł ten moment w roku, gdy tworzyć trzeba podsumowania ostatnich 12 miesięcy. Oto i ono – nasza lista 30 najlepszych gier mobilnych roku!

Zanim przejdziemy do omówienia najlepszych gier, pokuszę się o małe podsumowanie. Wyraźnie widać, że w produkcje mobilne z roku na rok zagrywa się coraz więcej hardkorowych graczy, rośnie więc liczba pozycji skierowanych właśnie do takich odbiorców. Jeśli przyjrzycie się dokładnie naszej liście, zobaczycie, jak małą jej część stanowią niesławne produkcje free-to-play – a i tak większość z nich ma zupełnie nieinwazyjny system mikropłatności. Wielu wydawców, i to nawet tych największych, dostrzegło, że można zarobić nie tylko na „darmowości”, że istnieje także zapotrzebowanie na porządne, pełnopłatne tytuły. Wygląda na to, że trend ten się utrzyma, wiele jednak zależy od nas, graczy, i od tego, w jakie tytuły będziemy się zagrywać i czy będziemy za nie płacić.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na dwa czynniki różniące obecny rok od poprzedniego. Cały czas przyspiesza dynamika przenoszenia gier na Androida – o ile swego czasu bywało, że na porty czekaliśmy po parę lat, o tyle dzisiaj jest to już raczej kwestia miesięcy. Na liście, którą prezentujemy, w zasadzie nie ma produkcji tylko na iOS-a – nawet jeśli nie dostaniecie ich na „Antka”, to są dostępne choćby na Steamie. W tym roku mieliśmy też do czynienia z niesamowitym mobilnym fenomenem – chodzi oczywiście o szaleństwo, jakie wywołała premiera gry Fallout Shelter. Tutaj także można dostrzec ogromny krok naprzód – o ile dwa lata temu świat zafascynował się kretyńskim w zasadzie i brzydkim Flappy Birdem, tak w tym roku podobnym w skali fenomenem okazała produkcja strategiczna, która potrafiła zaciekawić nawet „pecetowy beton”. Takich właśnie tytułów powinniśmy sobie życzyć również w przyszłym roku.

Jak ułożyliśmy listę?

Lista, którą macie przed sobą, to trzydzieści najlepszych gier mobilnych roku 2015. Ułożyliśmy je w kolejności od najsłabszej do najlepszej. Tworząc ją, kierowaliśmy się dwoma głównymi kryteriami – własnymi listami redaktorów i współpracowników serwisu Gry-OnLine, a także recenzjami zebranymi w serwisie Metacritic. Jako dodatkowe wsparcie posłużyły Wasze oceny gier w naszej encyklopedii. Algorytmu powstawania listy nie ma sensu publikować, wiedzcie jednak, że nie jest to tylko autorski przegląd, a zestawienie oparte na opiniach specjalistów, znawców i mobilnych graczy.

TWOIM ZDANIEM

Która z zaprezentowanych gier podoba Ci się najbardziej?

Fallout Shelter
40,3%
This War of Mine
21,7%
Lara Croft GO
8,1%
Don't Starve: Pocket Edition
6,6%
Door Kickers
2,6%
Puzzle Craft 2
2%
Earthcore: Shattered Elements
2%
The Room Three
1,7%
Her Story
1,3%
Transistor
1,3%
Horizon Chase
1,1%
Dragon Hills
1,1%
Prune
0,9%
Downwell
0,9%
Star Wars Rebels: Recon Missions
0,9%
Space Marshals
0,7%
Dragon Quest V: Hand of the Heavenly Bride
0,7%
Implosion: Never Lose Hope
0,7%
Ultimate General: Gettysburg
0,7%
You Must Build A Boat
0,7%
Does not Commute
0,7%
Alto's Adventure
0,6%
The Executive
0,6%
Geometry Wars 3: Dimensions Evolved
0,6%
Desktop Dungeons
0,6%
Sorcery! 3
0,6%
Rebuild 3: Gangs of Deadsville
0,4%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze mobilne gry roku 2016 – nasze TOP 30
Najlepsze mobilne gry roku 2016 – nasze TOP 30

Za sprawą Pokemon GO gry mobilne były w tym roku na ustach wszystkich, a pojawiło się przecież znaczenie więcej ciekawszych tytułów. Oto nasza lista 30 najlepszych gier mobilnych roku!