Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 29 października 2015, 15:11

40. Command & Conquer: Red Alert. Przypominamy najlepsze gry lat 90.

Kilkudziesięciu pracowników i współpracowników serwisu gry-online.pl wytypowało najlepsze (ich zdaniem) gry lat 90-tych. W efekcie powstał jedyny w swoim rodzaju ranking, który w wielu miejscach może okazać się zaskakujący.

40. Command & Conquer: Red Alert

Mnie Red Alert zawsze kojarzył się głównie z genialnym rockowym utworem Franka Klepackiego Hell March. W 1996 roku gracze zapewne zwrócili jednak uwagę na kompletnie inne aspekty gry: misje, które można było wykonywać na różne sposoby, kompletnie różniące się od siebie frakcje, intuicyjny interfejs, pozwalający jednocześnie na dokładniejszą kontrolę nad jednostkami, oraz interesującą fabułę, która – w zależności od wybranej strony – toczyła się dwoma odrębnymi torami.

  1. Command & Conquer: Red Alert w encyklopedii gier gry-online.pl

39. Another World

Trudno mi pisać o Another World bez pewnego zaślepienia nostalgią – to jeden z pierwszych tytułów, w jakie grałem, jeszcze na komputerze kolegi. Świetna platformówka z wciągającą fabułą, osadzoną w realiach science fiction, robiła wrażenie przepięknymi lokacjami nie z tego świata oraz rewelacyjnymi przerywnikami filmowymi. Ponadto zrezygnowanie z jakiegokolwiek interfejsu znacznie ułatwiało wczucie się w specyficzny klimat tej produkcji.

  1. Another World w encyklopedii gier gry-online.pl

38. Transport Tycoon Deluxe

Był taki czas, kiedy tycoony sprzedawały się jak świeże bułeczki (sam miałem w domu ze trzy gry z tego gatunku, a nie mam zadatków na przedsiębiorcę). Transport Tycoon Deluxe wydatnie się do tego przyczynił: to świetny przykład niemal idealnie wykonanej produkcji tego typu. Poprawiając wydanego rok wcześniej Transport Tycoona, studio Microprose zapewniło większą kontrolę nad ruchem towarów oraz nowe otoczenia, które zmieniały nie tylko wygląd, ale i zasady rozgrywki.

  1. Transport Tycoon Deluxe w encyklopedii gier gry-online.pl

37. Quake III: Arena

O to, czy lepszym z dwóch ojców sieciowych strzelanek był Unreal Tournament, czy Quake III: Arena, można się kłócić przez długie godziny. Można się też po prostu pogodzić się z faktem, że obie te gry zrewolucjonizowały multiplayer w FPS-ach. Trzecia część serii id Software bazowała na rozwiązaniach z poprzedniczek, tym razem jednak kierując swoje błyskawiczne tempo akcji do miłośników gry wieloosobowej. Jak wyszło, wie każdy, kto choć raz zarwał przez Arenę nockę.

  1. Quake III: Arena w encyklopedii gier gry-online.pl

36. WarCraft II: Tides of Darkness

Lata 90. w strategiach czasu rzeczywistego należały do dwóch firm. Jedną z nich było Westwood Studios, znane z serii Command & Conquer, które w momencie wydania Warcrafta II: Tides of Darkness miało już ugruntowaną pozycję na rynku. Blizzard zdołał jednak podjąć wyzwanie, skupiając się na dopracowanym trybie wieloosobowym, poprawieniu sztucznej inteligencji, ładniejszej oprawie audiowizualnej oraz odpowiednim zbalansowaniu frakcji.

  1. Warcraft II: Tides of Darkness w encyklopedii gier gry-online.pl

35. Star Wars: X-Wing

Jedna z pierwszych gier osadzonych w uniwersum Gwiezdnych wojen, która poza odniesieniem sukcesu komercyjnego spotkała się także z bardzo przychylnymi recenzjami. Łącząc skomplikowaną symulację ze świetną jak na ówczesne czasy grafiką, X-Wing dawał graczom możliwość wcielenia się w pilota Rebelii i ostatecznie wzięcia udział w ataku na Gwiazdę Śmierci z końcówki czwartej części sagi. Wkrótce tytuł ten przerodził się w serię, która dała branży kilka naprawdę wyśmienitych gier.

  1. Star Wars: X-Wing w encyklopedii gier gry-online.pl

34. Resident Evil

Resident Evil zestarzał się fatalnie – głównie ze względu na nieintuicyjne sterowanie, kiepską pracę kamery i prawdopodobnie najgorsze aktorstwo głosowe (lub najlepsze, jeżeli spojrzeć na to jak na komedię) w historii interaktywnej rozrywki – ale w swoich czasach dzieło Capcomu było jednym z prekursorów survival horroru. Ponury, niepokojący klimat, amunicja zawsze na granicy wyczerpania i nagłe ataki zombie to dziś standard gatunku, warto jednak pamiętać, kto go wyznaczył.

  1. Resident Evil w encyklopedii gier gry-online.pl

33. Wolfenstein 3D

Na tej liście studio id Software pojawia się bardzo często – zazwyczaj w roli pionierów. Kto jednak wie, czy to nie właśnie Wolfenstein 3D jest najważniejszą produkcją tego dewelopera, który dzięki przygodom B. J. Blazkowicza doprowadził gatunek FPS-ów do niewyobrażalnej wręcz popularności. To jeden z pierwszych trójwymiarowych shooterów, który dodatkowo wyróżniał się wśród konkurencji bardzo szybką, krwawą akcją oraz rozbudowanymi poziomami z poukrywanymi gdzieniegdzie sekretami.

  1. Wolfenstein 3D w encyklopedii gier gry-online.pl

32. Lemmings

Przeprowadzanie stada lemingów przez tor potencjalnie śmiertelnych przeszkód może i nie brzmi fascynująco, ale na początku lat 90. Lemmings stało się pozycją obowiązkową dla każdego posiadacza Amigi. To produkcja, która wymuszała na graczu naprawdę solidne wysilanie szarych komórek – aby zwierzęta zaliczyły każdy etap, musieliśmy uważnie zarządzać ich umiejętnościami i dobrze analizować każde kolejne posunięcie.

  1. Lemmings w encyklopedii gier gry-online.pl

31. Worms: Armageddon

Choć „walki uzbrojonych po zęby robaków” w teorii może nie brzmią jak najlepszy pomysł na hitową grę, Worms: Armageddon pokazało, że w praktyce jest zupełnie inaczej. Dwuwymiarowa mapa, oddziały dżdżownic i cały arsenał bardzo różnorodnej broni, od świętego granatu ręcznego aż po wybuchową staruszkę, dawały godziny przyjemnej rozgrywki i możliwość zakończenia długotrwałej przyjaźni jednym dobrze wymierzonym szturchnięciem.

  1. Worms: Armageddon w encyklopedii gier gry-online.pl

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która gra z lat 90. jest Twoim zdaniem najlepsza?

Half-Life
8%
Fallout 2
14,4%
Baldur's Gate
6,1%
Metal Gear Solid
2,4%
Planescape Torment
3,8%
Doom
1,4%
Diablo
3,5%
Counter-Strike
1,9%
Heroes of Might & Magic III
24,1%
UFO: Enemy Unknown
1,7%
System Shock 2
0,7%
TIE Fighter
0,4%
Quake II
1,4%
Command & Conquer
1,1%
Sid Meier’s Civilization
1,4%
Tomb Raider
1,9%
Thief: The Dark Project
6,8%
StarCraft
3,2%
Mortal Kombat II
0,9%
The Settlers II
1,6%
Silent Hill
1,1%
Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge
0,5%
Street Fighter II
0,5%
Dune II: Battle for Arrakis
0,5%
Final Fantasy VII
2,5%
Doom II: Hell on Earth
0,6%
Unreal
1,3%
Commandos: Behind Enemy Lines
1,8%
Fallout
1%
Legacy of Kain: Soul Reaver
1%
Inna.
2,4%
Zobacz inne ankiety
Narodziny legend - 10 najlepszych gier 1997 roku
Narodziny legend - 10 najlepszych gier 1997 roku

Jak o grach pisała prasa ponad ćwierć wieku temu? Ile ponadczasowych hitów ukazało się tylko w jednym, 1997 roku? Zapraszamy Was na niezwykłą podróż w czasie do ery narodzin Diablo, Fallouta i GTA!

Stare, ale jare - najlepsze stare gry, które wciąż goszczą na dyskach redakcji
Stare, ale jare - najlepsze stare gry, które wciąż goszczą na dyskach redakcji

Wracacie czasem do staroci? Powrót do starej gry może być ciekawym doświadczeniem. Zapytaliśmy członków redakcji, do których dawnych, około dwudziestoletnich gier wracają w przerwach między premierami.

Kultowe gry dzieciństwa - wspominamy najbardziej wciągające tytuły sprzed lat
Kultowe gry dzieciństwa - wspominamy najbardziej wciągające tytuły sprzed lat

Powroty do czasów dzieciństwa pełne są sentymentu. Nie inaczej jest w przypadku pokolenia, które popołudnia w trakcie lat szkolnych spędzało na grach wideo. Dziś wspominamy najlepsze gry, przez które kara na komputer była najgorszą możliwą torturą.