Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 22 marca 2015, 14:00

Zanim zagrasz w Pillars of Eternity - Eora bez tajemnic (5)

Pillars of Eternity studia Obsidian ma wszelkie zadatki na inicjatora kolejnego znamienitego cyklu wśród reprezentantów gatunku cRPG. Zanim rzucimy się w wir przygody, warto więc zapoznać się z wykreowanym na jego potrzeby światem fantasy – Eorą.

Na szczęście władza, która przejęła kontrolę nad palatynatem Jelenioborza, w kolejnych latach wykazała się znacznie bardziej rozsądnym podejściem do tematu rozszerzania wpływów imperium, opartym na handlu, dyplomacji i tolerancji. Zrezygnowano też z niewolnictwa i zakazano szabru w cennych ruinach, dzięki czemu po pewnym czasie Glanfatanie nawet otworzyli szlaki handlowe dla aedyrskich kupców i przestali patrzeć nieprzychylnym okiem na ich parcie w głąb lądu. Jednak siły podlegające bezpośrednio imperium nadal chciały położyć ręce na skarbach Eir Glanfath, więc w tajemnicy wznowiły wykopaliska. Gdy władze palatynatu dowiedziały się o tym, przykładnie ukarały wszystkich odpowiedzialnych – nawet tych na najwyższych szczeblach administracji – a następnie wypowiedziały posłuszeństwo imperatorowi Aedyru. Wybuchła Wojna Buntu (War of Defiance), w której lud Jelenioborza, walczący pod jednym sztandarem z Glanfatanami, uzyskał suwerenność. W miejsce kolonii powstał Wolny Palatynat Jelenioborza, a Aedyrianie po niecałych dwustu latach obecności zostali niemal całkowicie wypchnięci ze Wschodnich Rubieży.

Przygoda w świecie Euory rozpocznie się już 26 marca. Tylko pamiętajcie: „Przed wyruszeniem w drogę...” - 2015-03-20
Przygoda w świecie Euory rozpocznie się już 26 marca. Tylko pamiętajcie: „Przed wyruszeniem w drogę...”

Co prawda, posiadali oni jeszcze nabytki w Readceras, lecz tamtejsze inwestycje koniec końców okazały się błędem, skutkując powstaniem niedużej, biednej kolonii. A nawet gdyby owe posiadłości dawały imperium szansę przegrupowania sił na kontynencie i przygotowania odwetu, nie skorzystałoby ono z niej, bo w tym samym czasie również na tym obszarze nastały niepokoje. Zakon oddający cześć Eothasowi – bogu światła – uznał bezbożność aedyrskiej władzy za przyczynę wszelkich nieszczęść spadających na Readceras, skłaniając lud do zbrojnego wystąpienia przeciwko sprawcom ucisku. Obaliwszy lokalną administrację, buntownicy ruszyli przeciwko Jelenioborzu, by przeprowadzić czystkę na tamtejszych ziemiach. Konflikt, nazwany Wojną Świętego (Saint’s War), choć przetoczył się przez znaczny obszar, zakończył się zaledwie po roku, kiedy to przywódca powstania – rolnik imieniem Waidwen, który stał się fanatykiem religijnym i zaczął być uważany za wcielenie samego boga Eothasa – został zamordowany. Jego pozostali przy życiu zwolennicy, którzy uniknęli krwawego pogromu, pierzchli z powrotem na północ, by zbudować tam własne państwo. Wojna Świętego zakończyła się 15 lat temu – w roku 2808 – i jest jak dotąd ostatnim znaczącym konfliktem zbrojnym w dziejach Wschodnich Rubieży.

Jednak istnieje jeszcze jedno niezwykle ważne wydarzenie, które miało miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Krótko po śmierci domniemanego awatara Eothasa w Jelenioborzu zaczęły rodzić się dzieci pozbawione dusz, zwykle umierające szybko w kołyskach. Przerażony motłoch był gotów szukać przyczyny i winnych, gdzie się dało, szczególnie często powołując się na karę bogów lub „spuściznę Waidwena”, zatem zdecydowano się na rozwiązanie, które jeszcze dekadę wcześniej nikomu nie przyszłoby na myśl. Mimo ostrzeżeń ze strony wielu środowisk animantów postanowiono „wszczepić” dzieciom dusze zwierząt. Wydawało się, że ocalono w ten sposób dziesiątki tysięcy niewinnych istnień... do czasu, aż pierwsze z nich weszło w wiek dojrzewania. Wszystkie rzekomo uratowane dzieci zmieniły się w nieludzkie, krwiożercze bestie, pogrążając wiele obszarów Jelenioborza w strachu i rozpaczy, a także głębokiej nienawiści wobec animancji. W takiej właśnie atmosferze w roku 2823 rozpoczyna się akcja gry Pillars of Eternity.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

Pillars of Eternity

Pillars of Eternity