Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 6 czerwca 2014, 13:28

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Lądowanie w Normandii w grach wideo - od mostu Pegaz po plażę Omaha

Dzisiaj mija 70 lat od lądowania sił aliantów w Normandii. W niezliczonej ilości gier wideo można wziąć udział w krwawych starciach z 6 czerwca 1944. Prześledźmy wirtualny szlak bojowy dzięki takim grom jak Call of Duty i Medal of Honor.

6 czerwca – D-Day – dokładnie 70 lat temu miała miejsce największa operacja desantowa w historii wojen – inwazja wojsk alianckich w Normandii, mająca na celu otwarcie drugiego frontu w Europie i wyzwolenie jej spod okupacji nazistów. Ponad 20 tysięcy spadochroniarzy i piechoty w szybowcach wylądowało na tyłach wroga, by przygotować teren pod główną fazę inwazji – desant około 150 tysięcy żołnierzy na normandzkie plaże, nazwane kodowo Utah, Omaha, Gold, Juno i Sword. Wydarzenia te przybliżyły nam takie filmy jak Najdłuższy dzień, Szeregowiec Ryan, czy Kompania Braci. Gry komputerowe również nawiązywały do D-Day, początkowo głównie w gatunku strategii, a później też i w strzelaninach FPP. Spróbujmy prześledzić, co wydarzyło się od pierwszych godzin 6 czerwca 1944 roku, i które z tych wydarzeń możemy znaleźć w popularnych grach.

6 czerwca, godzina 00:16

Zdobycie mostu Pegaz w pierwszym Call of Duty. - 2014-06-06
Zdobycie mostu Pegaz w pierwszym Call of Duty.

Trzy szybowce lądują zaledwie metry od celu misji – niewielkiego mostu na rzece Orne, w miejscowości Bénouville – nazwanego później od naszywki na mundurach brytyjskich komandosów – Pegaz. Miejsce zostaje szybko zdobyte, a właściciele pobliskiej kawiarni Café Gondreé to pierwsi, oficjalnie wyzwoleni spod okupacji Europejczycy. Atak na most Pegaz znajdziemy w pierwszej części Call of Duty, gdzie razem z kapitanem Price'em uczestniczymy w jego zdobyciu, a później w odpieraniu niemieckich kontrataków. Gra dość dobrze odtwarza zarówno wygląd terenu i obiektów, jak i same wydarzenia. Most i kawiarnia prezentują się tak jak w rzeczywistości, używamy nawet niemieckiego działka do obrony, choć do trochę innego celu. W rzeczywistości Brytyjczycy użyli go do ostrzelania pozycji niemieckich snajperów. Multiplayerową mapę z mostem Pegaz możemy znaleźć jako fanowski dodatek do gry Call of Duty: United Offensive.

6 czerwca, około godziny 1:30

Spadochroniarze w drugiej misji Company of Heroes. - 2014-06-06
Spadochroniarze w drugiej misji Company of Heroes.

Zwiadowcy amerykańskich dywizji powietrzno-desantowych 101st i 82nd lądują w okolicach miasteczka St. Mere-Église. Przeprowadzają akcję na tyłach wroga, m.in. poprzez niszczenie artylerii, mogącej zagrozić oddziałom lądującym na plaży. Dywersyjne działania "pathfindersów" w historycznej Mission Albany (w grze nazwanej jako Operacja Chicago) zostały odtworzone w dwóch częściach trylogii Brothers in Arms: Road to Hill 30 i Earned in Blood. W obu tytułach uczestniczymy na początku w tych samych wydarzeniach, ale widzimy je z innej perspektywy, z innego miejsca. W pierwszej grze gramy jako sierżant Matt Baker, w drugiej jako sierżant Hartsock. Razem z nimi jesteśmy świadkami historycznych zadań obrony Foucarville, zdobycia punktu "XYZ" czy wioski Saint Martin-de-Varreville. Walczymy też w pobliżu "Exit 4", jednego z wyjść z plaży Utah.

Zwiadowcy 101. dywizji w okolicach plaży Utah – Brothers in Arms: Road to Hill 30 - 2014-06-06
Zwiadowcy 101. dywizji w okolicach plaży Utah – Brothers in Arms: Road to Hill 30