Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 19 kwietnia 2014, 13:00

Spider-Man – złoczyńca czy bohater?. Najważniejsze komiksowe historie Spider-Mana - co ukształtowało Człowieka Pająka?

Jeden z najbardziej znanych superbohaterów świata przebył długą drogę zanim stał się postacią, jaką dobrze znamy. Prezentujemy najważniejsze wydarzenia, które ukształtowały nowoczesnego Spider-Mana.

Spider-Man – złoczyńca czy bohater?

INFO:

Otrzymanie pracy fotografa w Daily Bugle

Tytuł komiksu: Amazing Spider-Man #2

Data wydania: 12 lutego 1963

Scenariusz: Stan Lee

Rysunki: Steve Ditko

Po śmierci wujka Bena Peter postanawia wykorzystać swoje umiejętności walcząc z przestępcami i pomagając ludziom. Niestety, ludzie nie darzą go miłością, otwarcie traktując jak zagrożenie. Nawet jego kochana ciocia May nie szczędzi słów krytyki wobec tajemniczego Spider-Mana. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest J. Jonah Jameson, wydawca gazety Daily Bugle, który przedstawia Pająka jako niebezpiecznego złoczyńcę. Nie pomógł nawet fakt, że jakiś czas temu ścianołaz uratował życie syna Jamesona. Kłopoty nękają chłopca również w życiu rodzinnym – on i jego ciotka borykają się z poważnymi kłopotami finansowymi. Pojawia się jednak pomysł na przynajmniej chwilowe rozwiązanie tych problemów – tematem numer jeden ostatnimi czasy stał się złoczyńca Vulture, któremu nikt nie potrafi zrobić zdjęcia. Peter uznaje, że jeśli ktoś ma zarobić na zdjęciach latającego superprzestępcy, to tym kimś będzie on. Dochodzi do potyczek Spider-Mana z Sępem, z których ostatecznie Pająk wychodzi zwycięsko. Udaje mu się też wykonać i sprzedać kilka zdjęć Jamesonowi, co staje się początkiem wieloletniej kariery chłopaka jako fotograf dla Bugle’a. Początkowo robi zdjęcia swoim przeciwnikom, z czasem staje się znany z robienia spektakularnych zdjęć Spider-Mana.

Relacje Petera z Jamesonem od zawsze były jednym z ciekawszych motywów komiksów o Człowieku-Pająku. Z jednej strony jako zamaskowany superbohater nie szczędził docinek w stosunku do oczerniającego go wydawcy, z drugiej jako fotograf niejako sam dawał mu kolejnych materiałów do negatywnych artykułów. Sam Jameson też był postacią „trudną” – wymagający w stosunku do pracowników, ogarnięty wręcz manią na punkcie Spider-Mana. Relacje między tą dwójką stanowiły podstawę do licznych komicznych sytuacji, z powodzeniem przeszczepiano ją też do innych mediów – kreacja J. K. Simmonsa odgrywającego rolę Jonaha w Spider-Manach z Tobey’em Maguire’m była jedną z najjaśniejszych punktów tych nierównych filmów. Plotki mówią, że Jameson może pojawić się również w Amazing Spider-Man 2.

J.K. Simmons jako Jonah Jameson. - 2014-04-18
J.K. Simmons jako Jonah Jameson.

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, zaś w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

Najgroźniejsi złoczyńcy Marvela, którzy powinni zastąpić Thanosa w MCU
Najgroźniejsi złoczyńcy Marvela, którzy powinni zastąpić Thanosa w MCU

Thanos w Avengers: Endgame namieszał w kinowym uniwersum jak nikt wcześniej. Szalony Tytan był cierpliwie pokazywany jako ten największy złol franczyzy przez dekadę. Teraz jednak nastał czas czegoś nowego. Kto go zastąpi?

Nie tylko Marvel - najlepsze komiksy, od których warto rozpocząć przygodę (nie tylko) z superbohaterami
Nie tylko Marvel - najlepsze komiksy, od których warto rozpocząć przygodę (nie tylko) z superbohaterami

Zainspirowani filmami i serialami Marvela chcielibyście sięgnąć po komiksy, ale boicie się wskoczyć w sam środek wielkiej historii, która odnosi się do pięciu innych? Nasz poradnik pomoże Wam znaleźć odpowiedni punkt zaczepienia.

Recenzja filmu Spider-Man: Daleko od domu – piękny krajobraz po bitwie
Recenzja filmu Spider-Man: Daleko od domu – piękny krajobraz po bitwie

Nowy odcinek przygód Spider-Mana potyka się kilka razy na początku, ale gdy fabuła nabiera rumieńców, produkcja zmienia się nie do poznania i wyrasta na godną kontynuację świetnego Homecoming.