Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Shattered Steel PC

Shattered Steel to futurystyczna gra akcji, wykorzystująca motyw wielkich kroczących maszyn bojowych, określanych w grze mianem Planet Runners.

Akcji, mechy i roboty.

wersja językowa:
EN napisy i dialogi

Data premiery gry Shattered Steel | PC

22października1996

PC Windows
Okładka Shattered Steel (PC)
Shattered Steel

Shattered Steel to futurystyczna gra akcji, wykorzystująca motyw wielkich kroczących maszyn bojowych, określanych w grze mianem Planet Runners. Warto zauważyć, iż omawiany tytuł jest debiutanckim projektem sławnego BioWare, firmy znanej powszechnie z legendarnych gier role-playing (m.in. Neverwinter Nights, Star Wars: Knights of the Old Republic oraz obie części Baldur's Gate). Mamy więc do czynienia z pozycją nieco zapomnianą, której jednak nie powinno się zupełnie pomijać, z uwagi na szereg innowacyjnych (jak na połowę lat 90. ubiegłego stulecia) rozwiązań technologicznych.

Zasiadamy za sterami jednego ze wspomnianych planetarnych kolosów. Do wyboru mamy łącznie siedem maszyn o różnej wielkości, zdolności bojowej i przeznaczeniu (od lekkich i typowo zwiadowczych po wielkie i ciężko opancerzone konstrukcje szturmowe). Potężniejsze i masywniejsze mechy są początkowo niedostępne – wojnę zawsze zaczynamy korzystając z tych lżejszych i słabiej uzbrojonych. Zanim jednak rzucimy się w wir walki, sami dobieramy uzbrojenie naszego cybernetycznego niszczyciela – w sumie możemy na nim zawiesić 25 różnych rodzajów broni, od wielolufowych działek średniego kalibru przez naprowadzane pociski, dalekosiężne moździerze aż po nowoczesne i śmiercionośne działa plazmowe i laserowe wysokiej mocy. Każdy egzemplarz uzbrojenia należy do konkretnej kategorii i może zostać umieszczony tylko na wysięgnikach konkretnego rodzaju – cechuje się bowiem różną masą. Musimy więc wybrać, czy wyposażymy robota w większą ilość nieco słabszego rynsztunku, czy też wybierzemy jednie dwa lub trzy rodzaje broni, ale o większej sile niszczącej. Program oferuje obszerny tryb rozgrywki dla jednego gracza – w sumie czeka na nas aż 50 dynamicznych misji, w których aktywnie zwalczamy przede wszystkim przybyszów z kosmosu (w sumie czyha na nas ponad 20 agresywnych przeciwników).

Shattered Steel wykorzystuje niegdyś nowatorską i efektywną technologię graficzną, opartą na voxelach – pozwalała ona wówczas na szybkie i wydajne wyświetlanie terenów otwartych o znacznych rozmiarach bez konieczności angażowania zewnętrznych akceleratorów grafiki trójwymiarowej (bardzo podobne rozwiązanie po raz pierwszy ujrzeliśmy w symulatorach firmy NovaLogic: Comanche i Werewolf). Rozwiązanie to owocuje nie tylko niskimi wymaganiami sprzętowymi (które były zmorą większości miłośników tego typu gier – vide MechWarrior 2), ale i odwzorowaniem realistycznej topografii terenu, którą dodatkowo można swobodnie modyfikować korzystając z dostępnego uzbrojenia. Autorzy nie zapomnieli także o wsparciu dla trybu multiplayer – w sumie do 16 graczy może za pośrednictwem sieci lokalnej LAN toczyć wirtualne bitwy na odległych planetach, wykorzystując różne tryby i zasady rozgrywki (m.in. anarchy deathmatch, team missions, head-to-head modem warfare).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 16  

Nośnik: 1 CD

Ocena gry 8.3 / 10 na podstawie 37 ocen czytelników.

Gry podobne do Shattered Steel

Wymagania wiekowe Shattered Steel

12+

5 graczy poleca tę grę. Ostatnio:

fred1918

Subversive

Gorn221

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
02.01.2008 22:07
😉
Darko530
50
Pretorianin

Co to jakaś zapomniana gra BioWare?? Ja pierwszy raz widze taki tytuł... i brak komentów...

02.05.2009 14:28
😊
odpowiedz
Blood Lord
4
Centurion

Grałem w nią dawno temu na DOS-ie.Gierka niczego sobie,ale dziś już jest niestety niedostępna.Ostatnio znalazłem demo tej gry na stronie BioWare i wspomnienia wróciły :)

02.05.2009 23:02
👍
odpowiedz
zanonimizowany607890
10
Pretorianin

Fajna gra :) Jakże inna od tych nowych gier BioWare.Była oryginalna a obecne gry BioWaru to tylko powtarzanie tych samych schematów niestety :(

29.04.2010 22:10
👍
odpowiedz
zanonimizowany543721
18
Legionista

Moja pierwsza oryginalna gra, zbierałem na nią baaaaaardzo długo, ale warto było (jak na owe czasy oczywiście). Pudełko wciąż jest na honorowym miejscu wśród tych pudełek od gier, które mam wystawione na widoku :)

06.10.2012 14:41
odpowiedz
Subversive
24
Centurion

Symulator mecha wyprodukowany przez producenta RPGów ? Czemu nie, mnie przekonał. Oczywiście oczy przyzwyczajone do współczesnej grafiki mogą mieć momentami problem z trafieniem w cel, ale do wszystkiego da się przyzwyczaić.