Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Jade Empire XBOX

Oryginalna gra RPG akcji autorstwa kanadyjskiego studia BioWare. Akcja toczy się w fantastycznej krainie inspirowanej mitami antycznych Chin. W zręcznościowych potyczkach wykorzystujemy nie tylko wschodnie sztuki walki, ale również magiczne moce. W miarę rozwoju gry prowadzona postać nabywa coraz to nowsze umiejętności, dzięki którym może pokonać silniejszych przeciwników.

RPG, TPP, fantasy, RPG akcji.

Jade Empire: Edycja Specjalna - screen - 2004-09-07 - 32007Jade Empire: Edycja Specjalna - screen - 2004-09-07 - 32006Jade Empire: Edycja Specjalna - screen - 2004-09-07 - 32005Jade Empire: Edycja Specjalna - screen - 2004-09-07 - 32004Jade Empire: Edycja Specjalna - screen - 2004-09-07 - 32003Jade Empire: Edycja Specjalna - screen - 2004-09-07 - 32002

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Jade Empire | XBOX

12kwietnia2005

Microsoft Xbox
Okładka Jade Empire (XBOX)
Jade Empire

Jade Empire to łączące klimaty orientalne ze światem fantasy, trzecioosobowe RPG akcji na platformę Xbox. Za powstanie gry odpowiadają deweloperzy ze słynnego studia BioWare – twórcy takich gier jak saga Baldur’s Gate, Neverwinter Nights czy Star Wars: Knights of the Old Republic. Tytuł zadebiutował wiosną 2005 roku na konsolach firmy Microsoft, a dwa lata później w nieco rozszerzonej wersji został przeniesiony na popularne pecety. Po blisko dekadzie od swojej premiery Jade Empire: Edycja Specjalna doczekała się również konwersji na urządzenia mobilne.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w krainie przypominającej starożytne Chiny, lecz wzbogaconej silnymi elementami fantasy, dzięki czemu magia i mityczne stworzenia są tutaj na porządku dziennym. Podczas zabawy wcielamy się w postać jednego z adeptów szkoły sztuk walki, prowadzonej przez legendarnego Mistrza Li w niewielkiej wiosce Dwie Rzeki. Tam pod nadzorem Mistrza musi on (lub ona) dokonać wyboru własnego stylu walki, a następnie przejść intensywny trening ciała i ducha, aby rozwinąć go do perfekcji. Niedługo po tym, jak protagonista kończy szkolenie, wioska zostaje zaatakowana przez nieznanych sprawców, a sam Mistrz Li – porwany. Jak łatwo się domyśleć, odnalezienie i uratowanie mentora stanowi jedynie wstęp do większej przygody.

Mechanika

Pod względem systemu rozgrywki, wydany na platformie Xbox Jade Empire łączy klasyczne RPG z mechanikami zaczerpniętymi z innych gatunków. Przystępując do zabawy, wybieramy jedną z kilku gotowych postaci, różniących się wyglądem i umiejętnościami – szybkością, siłą oraz stylem walki. Podążając za głównym wątkiem fabularnym przemierzamy świat i wykonujemy szereg zróżnicowanych zadań głównych i pobocznych, wymagających np. odnalezienia potężnego artefaktu czy pokonania wyjątkowo silnego przeciwnika, zagrażającego mieszkańcom okolicznych wiosek. W miarę rozwoju akcji, kontrolowana postać rozwija się i nabywa coraz to nowsze umiejętności, dzięki czemu jest zdolna stawiać czoła trudniejszym wyzwaniom. Nie bez znaczenia dla przebiegu akcji jest także sposób prowadzenia dialogów, w którym często musimy wybierać pomiędzy ścieżką altruizmu i egoizmu.

Pod względem modelu walki Jade Empire dość wyraźnie odbiega od wczesnych dokonań studia BioWare, zbliżając się raczej do rozwiązań znanych ze Star Wars: Knights of the Old Republic. Mocno zręcznościowe starcia toczone są tu bowiem w czasie rzeczywistym, a każdy ze stylów oferuje nieco inne uderzenia, bloki oraz ciosy specjalne. Podczas potyczek z przeciwnikami protagonista może łączyć ataki w rozbudowane kombinacje, wspomagać się bronią białą, a także systemem czarów opartym na energii Chi. Ciekawym rozwiązaniem jest też tryb Focus, spowalniający akcję na wzór słynnego bullet-time’u z serii Max Payne, jak również możliwość transformacji bohatera w odpowiadającą jego charakterowi bestię.

W porównaniu do pierwotnej, konsolowej wersji gry, Jade Empire: Edycja Specjalna wprowadza do rozgrywki nowych przeciwników i niedostępne w oryginale style walki. Twórcy poprawili sztuczną inteligencję postaci, lepiej zbalansowali poszczególne poziomy trudności i zmodyfikowali nieco interfejs użytkownika.

Kwestie techniczne

Gra Jade Empire działa w oparciu o mocno zmodyfikowany silnik Star Wars: Knights of the Old Republic, oferujący atrakcyjną, w pełni trójwymiarową oprawę graficzną. Zarówno świat gry, jak i modele postaci odznaczają się wysoką jakością tekstur i detali, a klimat całości potęgują zaawansowane efekty wizualne oraz system światła i cieni. Na wyróżnienie zasługuje też dopracowana warstwa dźwiękowa, wraz z wieloma godzinami profesjonalnie zrealizowanych sekwencji dialogowych.

W porównaniu do konsolowego pierwowzoru, pecetowa Edycja Specjalna oferuje grafikę w wyższej rozdzielczości, nowe efekty specjalne oraz zmodyfikowany system sterowania. Bazująca na niej wersja mobilna również stoi na bardzo wysokim poziomie, a to dzięki wysokiej rozdzielczości wszystkich trójwymiarowych elementów (choć nieco gorzej prezentują się tu niezmienione scenki przerywnikowe). Na potrzeby gry opracowano też dotykowy model sterowania, wprowadzono obsługę mobilnych kontrolerów gier, system osiągnięć oraz opcję zapisu stanu gry w chmurze.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8.43 / 10 na podstawie 554 ocen czytelników.

Jade Empire - recenzja gry

Recenzja 21 lipca 2005, 12:31

Istotną rolę pełni też energia Chi, dzięki której możemy się leczyć – wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk i Chi „przelewa” się prosto w czerwony pasek oznaczający żywotność. Chi służy także do czarowania i jesteśmy w stanie na przykład spowolnić wroga lub zadać mu obrażenia powodując trzęsienie ziemi. Można narzekać, że w Jade Empire nie ma elementu strategicznego, nie ma planowania swoich akcji i stosowania odpowiedniej taktyki, ale zamiast tego mamy prawdziwą, bardzo dynamiczną walkę w stylu kung-fu. Szkoda, że autorzy zamiast pogłębić ten element gry, poszli na łatwiznę i właściwie każdy pojedynek rozwiązujemy w ten sam, prosty sposób – przeskakując nad głową przeciwnika i atakując go od tyłu. Niestety Jade Empire, jeśli chodzi o aspekt bitewny, jest niezwykle łatwe. Nawet wobec silniejszych wrogów nie musimy się w żaden sposób wysilać i z całą pewnością jest to jedna największych wad gry. Podobnie ma się sprawa z technikami magicznymi i czarowaniem. W gruncie rzeczy nie ma sensu rozmieniać się na drobne i rozwijać te umiejętności, jeśli wszystkich przeciwników ubić można wspomnianą już banalną metodą.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
19.08.2007 13:49
paXon22
1
Chorąży

Super rpg ale szkoda, że klimat azjatycki ;/

22.04.2008 15:08
odpowiedz
BuBaZ
63
Generał

pierwszy :) właśnie nie wiem czy ją kupić, możecie mi podać średnią cenę >?

13.09.2009 12:58
📄
odpowiedz
MC'20
10
Pretorianin

Dla wszystkich Xbox'owców, którzy chcą mieć tę wspaniałą grę:

http://www.allegro.pl/item731623989_jade_empire_edycja_kolekcjonerska_xbox_folia.html
- 219 zł, wersja kolekcjonerska.

http://www.allegro.pl/item740453865_zestaw_jade_empire_fable_the_lost_chapters.html
- 65 zł, dodatkowo Fable: Zapomniane Opowieści.

http://www.allegro.pl/item740512792_jade_empire_gwarancja_xbox.html
- 25 zł

http://www.allegro.pl/item739696416_jade_empire_the_best.html
- 20 zł (czyli tyle ile na PC)

http://www.allegro.pl/item738762248_jade_empire_xbox_xbox_360_tanio.html
- 38 zł, podobno działa również na X360

Do wyboru do koloru :)