Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Chasm PS Vita

Przygotowana przez niezależne studio Discord Games dwuwymiarowa gra zręcznościowo-platformowa z elementami RPG. Fabuła Chasm opowiada o losach żołnierza wracającego z długiej wojny do domu.

Zręcznościowe, 2D, crowdfunding, elementy RPG, indie, metroidvania, platformówki.

Chasm - screen - 2016-08-22 - 329021Chasm - screen - 2016-08-22 - 329020Chasm - screen - 2016-08-22 - 329019Chasm - screen - 2016-08-22 - 329018

Bit Kid | producent

Bit Kid | wydawca

Strona oficjalna

wersja językowa:
EN napisy

Data premiery gry Chasm | PSV

31lipca2018

31lipca2018

PSN

PlayStation Vita
Okładka Chasm (PSV)
Chasm

Chasm na PSV to połączenie platformówki 2D w klimacie fantasy i elementów charakterystycznych dla gatunku action-cRPG. Grę opracowało niezależne studio Discord Games, które odpowiada za pomniejsze produkcje indie, takie jak: Take Arms i 48 Chambers.

Fabuła opowiada o losach żołnierza wracającego z długiej wojny do domu. Po drodze trafia do górniczego miasta, które w niewyjaśnionych okolicznościach pustoszeje. Bohater gry odkrywa, że wielu mieszkańców znikło po przekroczeniu progu tajemniczej świątyni, znajdującej się głęboko pod miastem, budząc tym samym starożytne zło. Nasza postać zostaje zatrzymana przez nadnaturalne siły i postanawia je zlikwidować, aby uratować mieszkańców i ostatecznie wrócić do swojego domu.

Autorzy gry, opracowując model rozgrywki, inspirowali się przede wszystkim Castlevanią: Symphony of the Night z 1997 roku, pierwszymi częściami The Legend of Zelda i Diablo oraz Metroidem z 1986 roku. Starali się uchwycić charakter klasycznych platformówek z lat 80. i 90., jak również wzbogacić mechanikę o drobne elementy RPG, dzięki którym możemy rozwijać swoje umiejętności i przydzielać ekwipunek naszej postaci. Rozgrywka była wzorowana na gatunku metroidvania, spopularyzowanym m.in. przez pierwsze odsłony Castlevanii. Twórcy główny nacisk postawili na dość swobodną eksplorację świata, a odblokowanie kolejnych poziomów wiąże się ze zdobyciem potrzebnych do tego zdolności i mocy.

Twórcy przygotowali sześć rozległych obszarów, w których przyjdzie nam rozmawiać z nielicznymi NPC-ami, unikać śmiercionośnych pułapek, rozwiązywać zagadki środowiskowe, pokonywać liczne zastępy potworów oraz odkrywać sekrety kopalni. W grze stoczymy wiele walk z bossami za pomocą standardowego uzbrojenia (mieczy, tarczy), jak i specjalnych umiejętności. Produkcja oferuje dwa tryby rozgrywki (normalny i hardkorowy), z których trudniejszy przeznaczony jest dla najbardziej doświadczonych graczy, między innymi przez to, że generuje on w locie zawartość lokacji, dzięki czemu nie są one nigdy identyczne.

Gra przenosi nas w różnorodne środowisko – od barwnego miasta do pokrytych mrokiem podziemi. Grafika retro została stworzona w dwóch wymiarach i utrzymana jest w stylu pixel art, za sprawą którego tytuł upodobnia się oldschoolowych platformówek ze złotego okresu tego gatunku. Oprawa wizualna jest rozpikselowana, co nadaje produkcji dodatkowego uroku rodem z ery urządzeń 8- i 16-bitowych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Chasm

Klasyfikacja PEGI Chasm

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
PlayStation 4 - 12 kolejnych gier niezależnych zmierza na konsolę (m.in. Spelunky, Apotheon i Nidhogg)
PlayStation 4 - 12 kolejnych gier niezależnych zmierza na konsolę (m.in. Spelunky, Apotheon i Nidhogg)

wiadomość1 maja 2014

Na oficjalnym blogu PlayStation zapowiedziano 12 kolejnych gier niezależnych, które ukażą się na konsoli PlayStation 4. Wśród tytułów znajdują się takie perełki jak Spelunky, Nidhogg, Jamestown Plus i Skulls of the Shogun.

Chasm sfinansowane przez graczy na Kickstarterze
Chasm sfinansowane przez graczy na Kickstarterze

wiadomość7 maja 2013

Chasm, niezależna gra zręcznościowa wzorowana na pierwszych odsłonach Castlevanii, została ufundowana przez graczy na stronie Kickstarter sześć dni przed zakończeniem akcji. Twórcy wyznaczyli kolejne progi wsparcia, a inicjatywa potrwa jeszcze do 12 maja.

Chasm – wystartował Kickstarter dwuwymiarowej gry platformowej inspirowanej Castlevanią
Chasm – wystartował Kickstarter dwuwymiarowej gry platformowej inspirowanej Castlevanią

wiadomość15 kwietnia 2013

Niezależne studio Discord Games zapowiedziało swoją nową grę Chasm, będącą połączeniem platformówki 2D i gry akcji z elementami RPG, prosząc jednocześnie graczy o wsparcie na stronie Kickstarter. Tytuł inspirowany szczególnie Castlevanią czy Zeldą ma zawitać na PC, Maca i Linuksa w maju 2014 roku, o ile zbiórka pieniędzy zakończy się sukcesem, a etap produkcyjny się nie wydłuży.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz