Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Shadow of the Tomb Raider XBOX ONE

Kolejna część bestsellerowej serii przygodowych gier akcji, a zarazem trzecia odsłona opowieści o początkach kariery Lary Croft, zapoczątkowanej w 2013 roku.

Akcji, mitologia, przygodowe gry akcji, TPP.

Shadow of the Tomb Raider - screen - 2018-08-13 - 380146Shadow of the Tomb Raider - screen - 2018-08-13 - 380145Shadow of the Tomb Raider - screen - 2018-08-13 - 380144Shadow of the Tomb Raider - screen - 2018-08-13 - 380143Shadow of the Tomb Raider - screen - 2018-08-13 - 380142Shadow of the Tomb Raider - screen - 2018-08-13 - 380141Shadow of the Tomb Raider - screen - 2018-08-13 - 380140Shadow of the Tomb Raider - screen - 2018-08-13 - 380139Shadow of the Tomb Raider - screen - 2018-06-11 - 375521

wersja językowa:
PL napisy i dialogi, EN napisy i dialogi

Data premiery gry Shadow of the Tomb Raider | XONE

12września2018

wczesny dostęp

14września201829dni

14września2018

premiera PL

14września2018

Xbox Live

Microsoft XBOX ONE
Okładka Shadow of the Tomb Raider (XONE)
Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider to kolejna część jednej z najsłynniejszych serii przygodowych gier akcji. Jednocześnie jest to trzecia odsłona przygód młodej Lary Croft, zapoczątkowanych w 2013 roku. Konsolowa wersja tego tytułu została opracowana przez studio Eidos Montreal, podczas gdy konwersja na pecety jest dziełem zespołu Nixxes Software. Nad procesem produkcji czuwała ekipa Crystal Dynamics, znana nie tylko z gier z panią archeolog w roli głównej, ale też wielu innych projektów, w tym chociażby cyklu Legacy of Kain. Tytuł pojawił się między innymi na platformie PC, PS4 i XONE, a jego wydawcą była – tak jak w przypadku poprzednich wcześniejszych części – firma Square Enix.

Fabuła

Akcja Shadow of the Tomb Raider toczy się po wydarzeniach przedstawionych w Rise of the Tomb Raider. Tym razem panna Croft trafia do Ameryki Łacińskiej, a jej zadania to nie tylko przemierzenie ruin tamtejszych cywilizacji (na czele z piramidami Majów i Azteków), lecz także odkrycie tajemnic zakonu Trójcy i badań prowadzonych przez jej ojca. Historia jest dojrzalsza niż w poprzednich częściach serii; chcąc w przekonujący sposób przedstawić Larę jako coraz bardziej doświadczoną podróżniczkę, twórcy zmuszają ją między innymi do zmierzenia się z konsekwencjami podjętych decyzji.

Mechanika

Shadow of the Tomb Raider nie wprowadza rewolucyjnych zmian w mechanice zabawy. Akcję po raz kolejny obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP), niemniej autorzy postanowili nieco zmienić proporcje pomiędzy elementami rozgrywki i choć walka nadal odgrywa tu ważną rolę, zabawa kładzie nacisk na eksplorację grobowców, ruin i zapomnianych świątyń oraz na rozwiązywanie zagadek środowiskowych. W trakcie plądrowania takich miejsc naturalnie warto mieć się na baczności, gdyż roi się w nich od śmiercionośnych pułapek. Ponadto warto odnotować, że Lara doskonale radzi sobie nie tylko ze wspinaczką i wykonywaniem iście kaskaderskich sztuczek (przeskoki nad przepaściami to dla niej chleb powszedni), lecz także potrafi nurkować, dzięki czemu może też zwiedzać zatopione ruiny.

Z uwagi na miejsce, w którym toczy się akcja, ważną rolę w opowieści odgrywa dżungla. Zamieszkiwana przez dzikie zwierzęta gęstwina pozwala Larze rozwinąć zdolności przetrwania; dzięki temu z czasem dziewczyna uczy się wykorzystywać jej dobrodziejstwa na własną korzyść, ukrywając się w zaroślach (używając m.in. prowizorycznego kamuflażu z błota), eliminując wrogów z zaskoczenia czy zastawiając na nich pułapki zrobione z lian. Dżungla jest także doskonałym źródłem surowców, o które oparto rozbudowany system craftingu; za jego pośrednictwem możemy zwiększyć pojemność plecaka, zabrać ze sobą więcej amunicji do broni palnej i strzał do łuku lub wytworzyć niezbędne do leczenia ran bandaże. Poza bronią na podorędziu panny Croft znajdują się również rozmaite narzędzia ułatwiające eksplorację – mowa przede wszystkim o linie z hakiem i czekanie.

Kwestie techniczne

Shadow of the Tomb Raider w wersji na PC, PS4 i XONE działa w oparciu o technologię stworzoną na potrzeby wcześniejszych odsłon cyklu, dzięki czemu trójwymiarowa grafika prezentuje wysoką jakość. Należy dodać, że gra została wydana w polskiej wersji językowej, a w Larę Croft po raz trzeci wciela się Karolina Gorczyca (w oryginale – Camila Luddington).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.5 / 10 na podstawie 219 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,90 PLN

Wymagania wiekowe Shadow of the Tomb Raider

18+

Grałem w grę Shadow of the Tomb Raider – i wiem czy sięgnę po „pełniaka”

Przed premierą 10 sierpnia 2018, 15:00

Generalnie jest to przyjemna odskocznia od pędzącego na złamanie karku rollercoastera, ale nie oczekujcie nie wiadomo czego. Jeśli chłop z knajpy poprosi Was o rozwiązanie problemu bandziorów wykorzystujących do ciężkich prac jego syna, to rzecz sprowadzi się do szybkiego zbiorowego unieszkodliwienia paru niemilców i uwolnienia przetrzymywanych w sąsiedniej lokacji pastuchów. Pięć minut roboty i po krzyku.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz