Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Unreal Tournament (1999) PS2

Gra bazująca na klasycznym FPS-ie Unreal stworzonym przez Epic Games, jednak przeznaczona przede wszystkim do rozgrywki wieloosobowej. Futurystyczny Unreal Tournament uznawany jest za największego konkurenta dla Quake III: Arena.

Akcji, FPP, science fiction, FPS, multiplayer, kooperacja, strzelanki.

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Unreal Tournament (1999) | PS2

21października2000

Sony PlayStation 2
Okładka Unreal Tournament (1999) (PS2)
Unreal Tournament (1999)

Popularność trybu rozgrywki multiplayer w grze Unreal sprawiła, że jej twórcy zaczęli poważnie myśleć o tytule korzystającym z tego samego silnika graficznego, ale przeznaczonym głównie do rozgrywki wieloosobowej. Wyzwania podjęło się studio Digital Extremes, przy ścisłej współpracy z Epic Games. Efektem kilkunastu miesięcy pracy stała się gra, która zapoczątkowała zupełnie nową gałąź serii Unreal.

UT to jeden z klasycznych przykładów potwierdzających tezę, że dobra gra nie potrzebuje rozbudowanej fabuły. Gracz wciela się po prostu w jednego z herosów toczących boje na futurystycznych arenach.

Kampania jednoosobowa to seria pojedynków z przeciwnikami sterowanymi przez komputerową Sztuczną Inteligencję. Przejście do następnego etapu wymaga wyeliminowania oponenta. Nie jest to jednak takie proste. Twórcy Unreal Tournament bardzo poważnie podeszli do problemu realistycznego zachowania botów, dlatego ich inteligencję można dostosować do własnych umiejętności i preferowanego stylu rozgrywki.

Arsenał dostępnej w grze broni nie jest szczególnie rozbudowany, jednak z każdego rodzaju uzbrojenia korzystać można na dwa sposoby, co znacznie rozszerza jego możliwości. Do dyspozycji gracza oddano: młot uderzeniowy – Impact Hammer (alternatywnie jest też piła łańcuchowa - Chainsaw), pół-automatyczny pistolet – Enforcer, karabin kwasowy - Ges Bio Rifle, karabin energetyczny - ASMD Shock Rifle, karabin plazmowy – Pulse Rifle, miotacz pił – Ripper, karabin maszynowy – Minigun, działo odłamkowe – Flak Cannon, wyrzutnię rakiet – Rocket Launcher, karabin snajperski – Sniper Rifle, oraz jednostrzałową broń ostateczną „Odkupiciel” – Redemeer.

Największy atut Unreal Tournament to rozbudowany tryb multiplayer umożliwiający rozgrywkę w takich opcjach jak: deathmatch i team deathmatch, capture the flag, domination, last man standing i assault, z których każdy odznacza się własną specyfiką. W przypadku zabawy drużynowej, w której liczba żywych graczy jest zbyt mała, dodatkowi uczestnicy kierowani są przez Sztuczną Inteligencję. Boty w trybie multiplayer mogą być zarówno przeciwnikami jak i sprzymierzeńcami.

Producent zadbał o możliwość wprowadzania własnych mutacji przez graczy, co zaowocowało dużą liczbą stworzonych przez fanów modów UT. Niektóre z nich okazały się na tyle popularne, że znalazły się w późniejszych wydaniach gry.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-4  

Ocena gry 6.9 / 10 na podstawie 57 ocen czytelników.

Gry podobne do Unreal Tournament (1999)

Klasyfikacja PEGI Unreal Tournament (1999)

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wykorzystuje: multitap x 2, mysz, klawiatura

Nowy Unreal Tournament – w produkcji wezmą udział kompozytorzy muzyki z oryginalnej wersji gry?
Nowy Unreal Tournament – w produkcji wezmą udział kompozytorzy muzyki z oryginalnej wersji gry?

wiadomość11 maja 2014

W produkcji nowego Unreal Tournament wezmą najprawdopodobniej udział także kompozytorzy muzyki z oryginalnej wersji gry z 1999 roku. Projekt wskrzeszenia jednego z najpopularniejszych sieciowych FPS-ów w historii został zapowiedziany w piątek.

Epic Games szykuje coś dużego
Epic Games szykuje coś dużego

wiadomość20 listopada 2009

Firma Epic Games już wkrótce ma ujawnić coś naprawdę dużego. Tak przynajmniej twierdzi PC Gamer, który podał taką informację w ostatnim numerze, niestety nie ujawniając jeszcze planów dewelopera. Według innych doniesień firma Microsoft poszukuje sporej grupy pracowników. Mają oni zająć się tworzeniem Natala, ale także wspomóc właśnie twórców Gears of War.

Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (3 lutego 2009)

wiadomość3 lutego 2009

„Wieści ze świata w telegraficznym skrócie” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dzisiaj w menu: uaktualnienie do Team Fortress 2, osiągnięcia do steamowego UT3, przebieranie się za kosmitę, nowy patch do GTA IV i masa innych smakołyków. Zapraszamy do lektury.

Naukowcy wykorzystali gry do badania snu

wiadomość7 grudnia 2008

W sieci pojawił się artykuł podsumowujący kolejne badania naukowe poświęcone roli snu w naszym życiu i jego wpływowi na ludzkie zdolności. Według naukowców, jednym z nieznanych wcześniej aspektów snu jest fakt, że pomaga on zapamiętać nowe rzeczy. Co ciekawe, do sprawdzenia tych kwestii badacze postanowili wykorzystać gry elektronicznie, a konkretnie Unreal Tournament i Quake III.

Epic Games dołącza do Steama

wiadomość18 marca 2008

Steam nadal poszerza swoją ofertę. Od wczoraj w tej popularnej usłudze sieciowej dystrybucji programów można nabyć pierwsze gry wyprodukowane przez Epic Games.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
29.12.2006 15:52
b1o
13
Chorąży

no jak to jest encyklopedia gier to ja jestem mis yogi do ku... nedzy
te informacje odnosnie UT jak i nnych gier nie sa do konca prawdziwe ..... a wrecz nie pokazuja nic o danej grze dziekuje
UT > all

25.01.2009 23:44
odpowiedz
GTA 3 cheats
1
Junior

Kody i porady do gry
Unreal tournament
na konsolę Playstation 2

Nieskończone zdrowie

W menu głównym wciśnij: Góra, Dół, Góra, Dół, Góra, Dół, Góra, Dół i X - ekran się zatrzęsie. Rozpocznij nową grę i zrób save\'a po 1 levelu. Zresetuj grę i załaduj save\'a.

Nietykalność:

Zapauzuj grę i wciśnij: Kwadrat, Kwadrat, O, O, Lewo, Prawo, O, O, Kwadrat, Kwadrat.

Inna nietykalność:

Jak wyżej tylko wciśnij: Kwadrat, O, Lewo, Prawo, O, Kwadrat.

Gatling Gun:

W głównym menu wciśnij: Góra, góra, Dół, Dół, Lewo, Prawo, Lewo, Prawo, Kwadrat, Trójkąt, Kwadrat, Trójkąt, Start.

Big Head Mode:

W menu głównym: Lewo, Prawo, Lewo, Prawo, 3 x O.
Wybierz Mutators w Multiplayer mode i wciśnij X.
Wybierz opcję big head i wciśnij Prawo, X.

Level Skip:

Zapauzuj grę i: Góra, Dół, Lewo, Prawo, Prawo, Lewo, O.

Wybor levela:

Po savie aktualnej gry wyjdz do glownego menu. Wybierz resume i swego save\'a. Wcisnij: Gora, Dol, Dol, Gora, Lewo, Gora, Prawo, Dol.

Mutator:

W glownym menu wcisnij: 3 x O, Gora, 2 x Dol, Gora, 3 x O.
Wybierz multiplayer mode and i wybierz Fatboy Mutator.
Aby się odchudzic z nowym mutatorem pozwol się zabic, aby zgrubnac zabijaj.

Stealth Mutator:

W glownym menu wcisnij: 2 x Kwadrat, 2 x O, 2 x Kwadrat, 2 x O.
Wybierz Stealth Mutator w multiplayer mode.

99 naboi:

Zapauzuj gre i wcisnij: Lewo, Prawo, 3 x O, Prawo, Lewo

Wszystkie postacie:

Nacisnij Start podczas gry (pauza) i wcisnij 2 x Lewo, 2 x O, Prawo, Lewo, X.

Wszystkie bronie:

Jak wyzej tylko wcisnij Lewo, O, Prawo, Kwadrat, Prawo, Lewo.

Wszystkie levele:

Zacznij gre i zrob save. Teraz ja zaladuj i zanim się skonczy ladowac wcisnij: Gora, Dol, Dol, Gora, Lewo, Gora, Prawo, Dol.

Przeskok levelu:

Nacisnij Start podczas gry i wcisnij Gora, Dol, Lewo, Prawo, Prawo, Lewo, O.

NIE MASZ JESZCZE KONTA W ALLEGRO? - ZAŁÓŻ JE TERAZ ZA DARMO!

Uwaga: Nie gwarantuję poprawnego działania kodów oraz nie udzielam dodatkowych informacji dotyczących ich wpisywania i tym podobnych.

01.02.2012 09:31
odpowiedz
Dzior
22
Chorąży

Do tej pory gram czasem w to z kolegami zawsze jest kupa śmiechu i zabawy, najbardziej polecam tym co lubią grać razem na jednym TV. Jedyna wada to brak online ale dziś i tak już to nie ma znaczenia.. 9/10