Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Xenoraid Switch

Klasyczna kosmiczna strzelanina z pionowym scrollingiem, w której zasiadając za sterami zaimprowizowanych myśliwców bierzemy udział w pierwszej galaktycznej wojnie z kosmicznym najeźdźcą. Wyróżnikiem gry są proceduralnie generowane poziomy oraz fakt, że w potyczkach biorą udział równocześnie cztery jednostki o odmiennym uzbrojeniu, pomiędzy którymi możemy się przełączać w zależności od potrzeb i rodzaju przeciwnika.

Akcji, 2D, kooperacja, multiplayer, podzielony/wspólny ekran, science fiction, shoot 'em up, strzelanki.

Xenoraid - screen - 2016-11-14 - 334020Xenoraid - screen - 2016-11-14 - 334019Xenoraid - screen - 2016-11-14 - 334018Xenoraid - screen - 2016-11-14 - 334017Xenoraid - screen - 2016-11-14 - 334016Xenoraid - screen - 2016-11-14 - 334015Xenoraid - screen - 2016-11-14 - 334014Xenoraid - screen - 2016-11-14 - 334013Xenoraid - screen - 2016-11-14 - 334012

10tons | producent

10tons | wydawca

Strona oficjalna

wersja językowa:
EN napisy i dialogi

Data premiery gry Xenoraid | Switch

17listopada2017

17listopada2017

Nintendo eShop

Nintendo Switch
Okładka Xenoraid (Switch)
Xenoraid

Xenoraid to osadzona w realiach science fiction klasyczna, dwuwymiarowa strzelanina z pionowym scrollingiem. Tytuł ukazał się m.in. na platformie Nintendo Switch, a za jego powstanie odpowiada niezależne fińskie studio 10tons, znane m.in. ze strzelanki Crimsonland oraz serii logiczno-zręcznościowej Sparkle.

Fabuła

Fabuła gry Xenoraid przenosi nas w niezbyt odległą przyszłość – do roku 2032, kiedy to zdaniem twórców rozegra się pierwsza galaktyczna wojna. Kiedy Ziemia pada ofiarą ataku niewielkiej floty Obcych, do akcji wkraczają gwiezdne myśliwce, stworzone naprędce poprzez wyposażenie cywilnych statków kosmicznych w szereg zróżnicowanych broni pokroju działek, karabinów maszynowych, wyrzutni rakiet i innych, eksperymentalnych narzędzi zagłady. Pierwsza misja okaże się jednak tylko prostym wstępem do wielkiej wojny z zastępami gwiezdnych najeźdźców.

Mechanika

Mechanika zabawy w grze Xenoraid czerpie z klasycznych, scrollowanych strzelanin, popularnych niegdyś zwłaszcza na salonowych automatach typu coin-op. Zabawa koncentruje się tu więc przede wszystkim na eliminacji zastępów pomniejszych przeciwników oraz wymagających nieco więcej taktyki i zaangażowania pojedynkach z bossami. Rozgrywka kładzie szczególny nacisk na akcję i dynamiczne wymiany ognia. Żeby jednak nie było zbyt łatwo i nudno, twórcy postawili na proceduralnie generowane poziomy, dzięki czemu każde kolejne podejście do danego etapu przebiegać może w nieco inny sposób, a zadanie utrudnia niemożność nauczenia się na pamięć zachowania przeciwników.

Biorąc pod uwagę fakt, że zamontowane w naszych statkach bronie nie należą do największych osiągnięć techniki i dość szybko się przegrzewają, podczas zabawy nie możemy po prostu strzelać ciągłą serią do wszystkiego co się rusza, zaś kluczem do sukcesu są krótkie serie, mierzone w konkretnego wroga. Ciekawostkę stanowi tu również fakt, że w potyczkach biorą udział równocześnie cztery jednostki o odmiennym uzbrojeniu, pomiędzy którymi możemy się przełączać w zależności od potrzeb i rodzaju przeciwnika. Zgodnie ze współczesnymi standardami gatunku, w grze nie zabrakło też możliwości ulepszania poszczególnych statków oraz broni, dzięki czemu w miarę postępów rozgrywki mogą one stawiać czoła coraz trudniejszym wyzwaniom.

Tryby gry

W grze Xenoraid możemy bawić się zarówno w pojedynkę (przełączając się pomiędzy czterema walczącymi jednostkami), jak i w przeznaczonym dla maksymalnie 4 graczy trybie lokalnej kooperacji. Opcja ta dostępna jest jednak wyłącznie na pecetach i konsolach ósmej generacji.

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy, Xenoraid wydany na platformie Nintendo Switch odznacza się dość typową dla współczesnych przedstawicieli gatunku szatą graficzną, łączącą inspiracje klasycznymi produkcjami z całą masą cieszących oko wybuchów, eksplozji i nowoczesnych efektów specjalnych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1 - 4  

Wymagania wiekowe Xenoraid

odpowiednia dla każdego wieku

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz