Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Black Mirror XBOX ONE

Reboot popularnej serii gotyckich przygodówek, w którym gracz wciela się w Davida Gordona. Bohater powrócił do rodzinnej posiadłości po śmierci swojego ojca, który odebrał sobie życie w niewyjaśnionych okolicznościach. Zadanie spoczywające na barkach protagonisty polega na rozwiązaniu zagadki stojącej za tymi wydarzeniami, a także na stawieniu czoła własnym koszmarom i słabościom.

Przygodowe, dwudziestolecie międzywojenne, elementy logiczne, horror.

Black Mirror - screen - 2017-12-19 - 361781Black Mirror - screen - 2017-12-19 - 361780Black Mirror - screen - 2017-12-19 - 361779Black Mirror - screen - 2017-12-19 - 361778Black Mirror - screen - 2017-12-19 - 361777Black Mirror - screen - 2017-12-19 - 361776Black Mirror - screen - 2017-08-22 - 353355Black Mirror - screen - 2017-08-22 - 353354Black Mirror - screen - 2017-08-22 - 353353

wersja językowa:
EN napisy i dialogi

Data premiery gry Black Mirror | XONE

28listopada2017

Microsoft XBOX ONE
Okładka Black Mirror (XONE)
Black Mirror

Black Mirror jest grą przygodową utrzymaną w stylistyce gotyckiego horroru, za której opracowaniem stoi studio KING Art Games – autorzy takich produkcji jak The Book of Unwritten Tales, The Dwarves oraz Iron Harvest. Produkcja pojawiła się między innymi na platformie Xbox One i stanowi reboot cyklu zapoczątkowanego w 2003 roku przez The Black Mirror.

Fabuła

Akcja Black Mirror toczy się w Szkocji w 1926 roku. Głównym bohaterem jest David Gordon, który przybył do rodzinnej posiadłości niedługo po tym, jak jego ojciec, przez lata interesujący się okultyzmem, popełnił samobójstwo. Z uwagi na fakt, że ostatnie tygodnie życia Johna Gordona pozostają owiane tajemnicą, podobnie jak okoliczności, w jakich odebrał sobie życie, protagonista postanawia rozpocząć śledztwo mające na celu wyjaśnienie stojącej za wszystkim zagadki. W toku przygody David nie tylko dowiaduje się kolejnych szczegółów na temat ojca, z którym nie łączyły go szczególnie bliskie więzi, lecz także poznaje nieznanych dotąd członków swojej rodziny, nad którą ciąży rzekoma klątwa. Bohater musi stawić czoła własnym koszmarom – żyje bowiem w przeświadczeniu, że podobnie jak ojciec oraz jego pozostali przodkowie, popadnie w końcu w szaleństwo.

Warto odnotować, że pomimo rozmaitych odniesień do wcześniejszych części serii (z których najbardziej oczywistymi jest nazwisko głównego bohatera oraz przedmiot problemu, który przychodzi mu rozwikłać), ich znajomość nie jest wymagana, by czerpać przyjemność z poznawania kolejnych fragmentów fabularnej układanki. Na osobną wzmiankę zasługuje fakt, że źródłem inspiracji dla osób odpowiedzialnych za opowiedzianą tutaj historię była twórczość Edgara Allana Poe oraz Howarda Phillipsa Lovecrafta.

Mechanika

Rozgrywka w wydanym na platformę Xbox One Black Mirror zasadza się na schemacie charakterystycznym dla gatunku. W toku przygody eksplorujemy zatem zróżnicowane, posępne lokacje, prowadzimy rozmowy z napotkanymi postaciami neutralnymi, a także popychamy akcję do przodu poprzez rozwiązywanie mniej lub bardziej skomplikowanych zagadek opartych przede wszystkim na manipulacji ekwipunkiem i poszukiwaniu określonych przedmiotów, niczym w klasycznych przygodówkach point-and-click. Istotnym elementem gry są wizje, z którymi protagonista może wchodzić w bezpośrednią interakcję – to właśnie one mogą stanowić dla niego główne źródło informacji na temat wydarzeń, jakie miały miejsce w jego domu rodzinnym.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa grafika Black Mirror prezentuje wysoki poziom wykonania – całość utrzymano w stonowanej kolorystyce, co pogłębia ponury nastrój towarzyszący rozgrywce. Tytuł może się także pochwalić w pełni udźwiękowionymi kwestiami dialogowymi oraz specjalnie skomponowaną, klimatyczną muzyką.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.5 / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Black Mirror

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Gameplay trailer i wymagania sprzętowe Black Mirror
Gameplay trailer i wymagania sprzętowe Black Mirror

wiadomość22 listopada 2017

Za niecały tydzień odbędzie się premiera Black Mirror, nowego początku dla cyklu klasycznych horrorowych gier przygodowych. Z tej okazji otrzymaliśmy oczekiwany zwiastun z rozgrywką z gry. Wiemy też, jakiego sprzętu będzie wymagać wersja na PC.

THQ Nordic zapowiada remake gotyckiej przygodówki Black Mirror
THQ Nordic zapowiada remake gotyckiej przygodówki Black Mirror

wiadomość16 sierpnia 2017

Firma THQ Nordic zapowiedziała gotycką przygodówkę typu point-and-click pt. Black Mirror. Jest to remake czeskiej produkcji The Black Mirror z 2003 roku, który zostanie zaprezentowany za tydzień podczas targów gamescom. Premierę zapowiedziano na listopad tego roku.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz