Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Griftlands PC

Postapokaliptyczna gra RPG od studia Klei Entertainment, w której wszystko ma swoją cenę. Celem podróżującego przez niegościnne bezdroża bohatera jest zdobycie fortuny. Wykonywanie niebezpiecznych zleceń, dostarczanie zbiegów w ręce prawa, handel czy zwykły rabunek – ważne, że pieniądz jest pieniądz. Podczas swojej przygody heros musi wykazać się dobrymi pomysłami, żyłką do interesów, umiejętnościami przywódczymi i przede wszystkim rozwiniętym zmysłem dyplomacji. W Griftlands wszystko podlega bowiem negocjacjom: ceny, lojalność, a nawet moralność.

RPG, ekonomiczne, turowe, 2D, klasyczne RPG.

Griftlands - screen - 2017-06-16 - 348544Griftlands - screen - 2017-06-16 - 348543Griftlands - screen - 2017-06-16 - 348542

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Griftlands | PC

maj2018

PC Windows
Okładka Griftlands (PC)
Griftlands

Griftlands to wydana na PC Windows postapokaliptyczna gra RPG od studia Klei Entertainment, twórców odpowiedzialnych m.in. za serię Don’t Starve, skradankę Mark of the Ninja czy symulator kosmicznej kolonii Oxygen Not Included. Deweloperzy znani są z operowania wieloma gatunkami – tym razem postawili na rasowy tytuł RPG z elementami ekonomicznymi.

Fabuła

Uniwersum Griftlands zdecydowanie nie jest przyjazne człowiekowi. Pokryte rdzą portowe osady, zakurzone sklepy, brudne fabryki czy zapyziałe tawerny to jedyne namiastki cywilizacji, które oddzielają niewielkie społeczności od nieprzyjaznych bezdroży, wypełnionych dzikimi potworami i innym plugastwem. Dodatkowo świat zamieszkiwany jest przez różnorodne inteligentne i człekokształtne rasy. Niektóre postaci, które przyjdzie nam spotkać, przypominają ślimaki, inne rogatych wojowników z ziemistą skórą, a jeszcze inne przywodzą na myśl koty czy inne futrzaste zwierzęta. Dwunożne roboty także nie są zwykłymi maszynami, a niezależnymi jednostkami z własnymi dążeniami i charakterem.

Właśnie w te okolice przybywa kierowany przez gracza bohater – schodzący ze statku jedynie z tym, co ma na sobie. Od teraz będzie musiał sobie radzić, walcząc, handlując, rekrutując kamratów i podróżując z miejsca na miejsce w poszukiwaniu dostatniego życia. Jego podstawowym atutem jest zaś krasomówstwo – w świecie Griftlands wszystko podlega bowiem negocjacjom.

Mechanika

Tytuł pozwala graczowi na wybranie własnej postaci i poprowadzenie jej po wyboistej drodze ku fortunie. W czasie zabawy jednym z kluczowych elementów są konwersacje, prowadzone z plejadą ważnych i mniej ważnych osób zamieszkujących świat gry. Rozmowa z barmanem w pobliskiej tawernie zapewnia garść świeżych informacji i butelkę czegoś mocniejszego, sklepikarzowi sprzedajemy nadmiarowy ekwipunek lub łupy; rozmówić się też można z szukającym pracy najemnikiem lub wysoko postawionym zleceniodawcą, gotowym zapłacić za nasze usługi. Podstawą tej części gry są negocjacje, które mogą wpłynąć np. na wysokość zapłaty albo przychylność jednego z członków naszej drużyny.

Prędzej czy później znajduje się jednak ktoś, kto woli rozwiązać sprawy bardziej „bezpośrednio”. Z przeciwnikami rozprawiamy się w czasie sekwencji turowej walki z elementami zręcznościowymi, przypominającej rozwiązania znane z gry South Park: Kijek Prawdy. Broń biała, futurystyczny arsenał i bojowe umiejętności członków naszego zespołu są dość zróżnicowane, więc zwycięskie wyjście z potyczki wymaga dobrego zmysłu taktycznego.

Wykonywanie zadań i pokonywanie przeciwników zapewniają też punkty doświadczenia, które pozwalają na rozwój poszczególnych postaci. Gracz może postępować wedle własnego kodu moralnego, ale jeśli przyjdzie mu na myśl dorobić sobie poprzez rozbój lub jeszcze mniej legalne sposoby, musi się liczyć z tym, że stróże prawa będą mu deptać po piętach.

W czasie zabawy drużynie nieraz przychodzi też zwiedzać niegościnną okolicę podczas krótkich wypadów, a z biegiem czasu codziennością stają się dłuższe podróże z jednej miejscowości do drugiej. Mapa świata prezentowana jest w rzucie izometrycznym i pozwala na przechodzenie pomiędzy kluczowymi lokacjami, takimi jak legowiska potworów, miejsca odpoczynku czy osady. Jeśli zaś długa podróż staje się męcząca, można odzyskać siły i uzupełnić zapasy w samodzielnie rozbitym obozowisku. Wieczorne ognisko to doskonały pretekst na głębsze rozmowy z towarzyszami.

Kwestie techniczne

Gra oferuje stylizowany mix graficzny. W fabularnych konwersacjach i podczas przerywników filmowych w pełnej okazałości prezentowany jest rysunkowy styl 2D, który stał się znakiem rozpoznawczym Klei Entertainment. W czasie podróży pomiędzy lokacjami akcja prezentowana jest z rzutu izometrycznego, co pozwala na swobodę ruchów w środowisku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9.0 / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Griftlands

Gra jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych.

Do tej gry rekomendujemy

ASUS ROG Strix GL702ZC Ryzen

Procesor: Procesor AMD® Ryzen™ 7 1700
Pamięć: 2 x SO-DIMM, do 32 GB SDRAM
Grafika: AMD AMD Radeon™ RX580 , z 4GB, VRAM
Wyświetlacz: 17.3" (16:9) z podświetleniem LED FHD (1920x1080) 60Hz 72% NTSC, przeciwodblaskowa z 178° szerokim kątem widzenia | 17.3" (16:9) z podświetleniem LED FHD (1920x1080) 120Hz 72% NTSC, przeciwodblaskowa z 178° szerokim kątem widzenia | z IPS Technology oraz Freesync
Magazyn danych: SSD - 128GB/256GB/512GB SATA3 M.2 SSD

Sprawdź ceny w:

* Uwaga! Specyfikacja może się różnić w zależności od modelu i sprzedawcy.

Zapowiedziano Griftlands – nowe RPG od studia Klei Entertainment
Zapowiedziano Griftlands – nowe RPG od studia Klei Entertainment

wiadomość12 czerwca 2017

Na konferencji PC Gaming Show studio Klei Entertainment zaprezentowało grę Griftlands. Ma ona być tytułem RPG osadzonym w świecie, gdzie wszystko ma swoją cenę.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz