Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Assassin's Creed II PS4

Kolejna odsłona bestsellerowej serii gier akcji z otwartym światem. Tym razem gracze trafiają do renesansowych Włoch, a wcielają się w Ezio Auditore da Firenze – młodego szlachcica, który dołącza do bractwa Asasynów w celu dokonania zemsty na osobach stojących za śmiercią jego najbliższych. W porównaniu z poprzedniczką, produkcja wprowadza szereg zmian i usprawnień – filarem rozgrywki nadal jest jednak eksploracja, wykonywanie rozmaitych zadań fabularnych oraz misji pobocznych, a także walka z przeciwnikami lub eliminowanie ich z zaskoczenia. Cechą charakterystyczną gry jest system freerunningu, dzięki któremu bohater może szybko pokonywać przeszkody, a także wdrapywać się na elementy otoczenia.

Akcji, TPP, science fiction, skradanki, sandbox, Assassin's Creed II, historyczne.

Ubisoft | producent

Ubisoft | wydawca

Ubisoft GmbH | wydawca PL

Strona oficjalna   Pomoc techniczna

wersja językowa:
polska i angielska

Data premiery gry Assassin's Creed II | PS4

17listopada2016

Sony PlayStation 4
Okładka Assassin's Creed II (PS4)
Assassin's Creed II

Assassin's Creed II jest kontynuacją ciepło przyjętej gry akcji z otwartym światem, opracowanej przez firmę Ubisoft, a dokładnie jej wewnętrzne studio z siedzibą w kanadyjskim Montrealu. Produkcja zadebiutowała w 2009 roku na komputerach osobistych oraz na konsolach PlayStation 3 i Xbox 360. Po latach doczekała się odświeżenia i trafiła również na platformy PlayStation 4 oraz Xbox One, jako jeden z elementów kompilacji Assassin's Creed: The Ezio Collection.

Fabuła

Podobnie jak miało to miejsce w pierwszej części serii, fabuła wydanego na platformę PlayStation 4 Assassin's Creed II opiera się na dwóch wątkach: współczesnym i historycznym. W tym pierwszym przychodzi nam śledzić dalsze losy znanego z „jedynki” Desmonda Milesa. Protagoniście udało się uciec z siedziby Abstergo Industries w towarzystwie Lucy Stillman i jej przyjaciół – Shauna oraz Rebecci. Bohaterowie trafiają do kryjówki zaopatrzonej w udoskonaloną wersję Animusa. Nie mając innego wyjścia, Desmond po raz kolejny zanurza się we wspomnieniach swoich przodków…

…by wraz z graczem przenieść się w lata 1476-1499. W przeciwieństwie do poprzedniczki, w której mogliśmy wcielić się w Altaira Ibn-La'Ahada, głównym bohaterem gry jest Ezio Auditore – młody szlachcic, którego sielankowe życie załamało się wraz z egzekucją jego najbliższych, skazanych na śmierć przez powieszenie w wyniku niesłusznego oskarżenia. Trwałe piętno na jego osobowości odcisnęła zarówno utrata ojca, Giovaniego oraz braci: Federica i Petruccia, jak i ucieczka z rodzinnej Florencji do Monterrigioni. Młodzieniec poprzysiągł zemstę na osobach odpowiedzialnych za tę tragedię – z uwagi na fakt, że za całą intrygą stał zakon Templariuszy, nie pozostało mu nic innego, jak rozpocząć trening pod czujnym okiem wuja o imieniu Mario, by ostatecznie dołączyć do bractwa Asasynów, od wieków toczącego wojnę z zakonem.

Warto nadmienić, że po obu stronach barykady postawiono zarówno fikcyjne, jak i historyczne postacie. Ezio może liczyć na pomoc Leonarda da Vinci czy choćby Niccolo Machiavelliego – oprócz nich jednak swoją rolę w opowiedzianej tutaj historii odgrywa cała rodzina Pazzich, a także Rodrigo Borgia, znany przede wszystkim jako papież Aleksander VI.

Mechanika

W Assassin's Creed II akcja prezentowana jest z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Do naszej dyspozycji oddano dwa duże miasta, czyli wspomnianą wcześniej Florencję oraz Wenecję, a także malownicze rejony Toskanii. Motorem napędowym zabawy są zadania fabularne, jakie Ezio przyjmuje od rozmaitych postaci niezależnych. O ile dostęp do głównych misji otrzymujemy po dotarciu do określonego momentu w opowieści, o tyle aktywności poboczne odblokowywane są po odkryciu danego fragmentu mapy. Dokonujemy tego wspinając się na tak zwane „Punkty Widokowe”, czyli najwyższe budynki poszczególnych miast. Fundamentem gry jest zatem eksploracjapo raz kolejny niezwykle atrakcyjną czyni ją zaawansowany system freerunningu, pozwalający bohaterowi nie tylko na szybkie pokonywanie przeszkód, lecz także na wspinaczkę po ścianach, wdrapywanie się na dachy i przeskakiwanie pomiędzy nimi w parkourowy sposób.

Dodatkową atrakcją są elementy skradankowe – możemy przemykać za plecami niczego nieświadomych adwersarzy oraz eliminować ich z zaskoczenia przy użyciu dwóch ukrytych ostrzy. W przypadku wykrycia musimy jednak salwować się ucieczką, a jeśli chcemy ostatecznie pozbyć się pościgu, nie pozostaje nam nic innego, jak spróbować wtopić się w tłum, schować się w jednej ze specjalnych kryjówek lub skorzystać z pomocy kurtyzan potrafiących odwracać uwagę strażników. Prędzej czy później dochodzi jednak do bezpośredniego starcia z adwersarzami – system walki oparto na wyprowadzaniu szybkich kontrataków, a w potyczkach możemy zrobić użytek z szerokiego wachlarza broni białej. Warto nadmienić, że z uwagi na fakt, iż kluczem do sukcesu jest łączenie ataków w efektowne kombinacje, zakres ruchów bohatera powiększa się w miarę czynionych postępów. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by zabijać wrogów z bezpiecznej odległości – Ezio potrafi zrobić doskonały użytek na przykład z noży do rzucania.

W porównaniu z pierwszą częścią serii, tytuł może pochwalić się kilkoma nowymi elementami rozgrywki. Pierwszym z nich jest możliwość pływania, co oczywiście otwiera dodatkowe możliwości eksploracji oddanych w nasze ręce „piaskownic”. Drugi to poziom rozgłosu – kiedy nasze poczynania zaczynają przyciągać uwagę władz, na ulicach miast rozwieszane są plakaty z podobizną bohatera oraz wyznaczoną za jego głowę nagrodą. Zainteresowanie jego osobą można zmniejszyć poprzez zrywanie ogłoszeń, usuwanie świadków dokonanych przez nas zbrodni lub na drodze przekupstwa ulicznych mówców. Rozgrywkę urozmaica także możliwość obcowania z niektórymi wynalazkami samego Leonarda da Vinci, na których liście pojawia się chociażby maszyna latająca.

Kwestie techniczne

W momencie premiery, Assassin’s Creed II cieszyło oczy za sprawą wysokiej jakości, trójwymiarowej oprawy graficznej. Wydana w 2016 roku reedycja nie robi już aż takiego wrażenia, choć malownicze widoki nadal potrafią zapierać dech w piersiach. Nie zestarzał się natomiast specjalnie skomponowany soundtrack autorstwa Jespera Kyda – utwór zatytułowany Ezio’s Family do dzisiaj uznawany jest za jedną z ikon całej serii.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Assassin's Creed II

odpowiednia dla każdego wieku

Assassin's Creed: The Ezio Collection w listopadzie na Xboksie One i PlayStation 4
Assassin's Creed: The Ezio Collection w listopadzie na Xboksie One i PlayStation 4

wiadomość13 września 2016

Firma Ubisoft zapowiedziała właśnie oficjalnie zestaw Assassin's Creed: The Ezio Collection, a więc komplet trzech zremasterowanych odsłon serii Assassin's Creed, których głównym bohaterem jest Ezio Auditore. Kolekcja trafi do sklepów 17 listopada i będzie dostępna na Xboksie One i PlayStation 4.

Uwielbiam Ubisoft, a w szczególności serię Assassin's Creed – kontrwpis
Uwielbiam Ubisoft, a w szczególności serię Assassin's Creed – kontrwpis

wiadomość3 kwietnia 2014

Konrtwpis w odpowiedzi na średnio udany żart primaaprilisowy kolegi blogera z gameplay.pl.

Seria Assassin’s Creed jednak nie ma jeszcze ostatecznego zakończenia
Seria Assassin’s Creed jednak nie ma jeszcze ostatecznego zakończenia

wiadomość29 stycznia 2014

Wbrew ubiegłorocznym doniesieniom ze studia Ubisoft, seria Assassin’s Creed wcale nie ma jeszcze gotowego zakończenia – twórcy zaplanowali tylko finały wątków poszczególnych postaci. Źródłem nowych doniesień jest Darby McDevitt, główny scenarzysta czwartej odsłony cyklu.

Assassin's Creed V: Ninja Decay, czyli asasyn moich marzeń
Assassin's Creed V: Ninja Decay, czyli asasyn moich marzeń

wiadomość13 grudnia 2013

Kilka słów o idealnej, moim zdaniem, odsłonie Assassin's Creed, która byłaby osadzona w feudalnej Japonii. Ninja, bitwy morskie, podróże między licznymi wyspami Japonii, spisek przeciw cesarzowi, skryte zabójstwa i ciąg dalszy walki asasynów z templariuszami. Assassin's Creed V: Ninja Decay? Czemu nie!

Assassin's Creed Heritage Collection – kolekcja pięciu części serii w sklepach w listopadzie
Assassin's Creed Heritage Collection – kolekcja pięciu części serii w sklepach w listopadzie

wiadomość4 października 2013

Firma Ubisoft zapowiedziała nowy zestaw gier z serii Assassin's Creed. Kolekcja Assassin's Creed Heritage zawiera pięć głównych części cyklu i ukaże się w listopadzie na konsolach Xbox 360, PlayStation 3 oraz komputerach PC.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz