Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

428: Shibuya Scramble iOS

428: Shibuya Scramble to opracowana z myślą o systemie iOS przygodówka należąca do kategorii określanej mianem visual novel. Fabuła opowiada o porwaniu młodej kobiety; śledzimy tę historię z perspektywy pięciu różnych postaci, a decyzje podjęte w ciele jednej z nich wpływają na sytuację pozostałych.

Przygodowe, full motion video, visual novel.

wersja językowa:
japońska

Data premiery gry 428: Shibuya Scramble | iOS

3listopada2011

Apple iOS
Okładka 428: Shibuya Scramble (iOS)
428: Shibuya Scramble

428: Shibuya Scramble to wydana na platformę Apple iOS japońska przygodówka typu visual novel. Produkcję opracowało studio Spike Chunsoft, mające na koncie takie serie jak Zero Escape czy Danganronpa.

Fabuła

Miejscem akcji jest tytułowa Shibuya, czyli jedna z dzielnic Tokio, która słynie jako centrum rozrywkowe i handlowe. Fabuła obraca się wokół uprowadzenia młodej dziewczyny imieniem Maria. Początkowo wydaje się, że chodzi o zwykłe porwanie dla okupu, ale szybko okazuje się, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.

Historię śledzimy z perspektywy pięciu postaci – byłego członka ulicznego klanu, policjanta, wirusologa będącego ojcem porwanej dziewczyny, dziennikarza oraz młodej kobiety przebranej za maskotkę lokalnego sklepu, która zbiera pieniądze na zakup wypatrzonego wcześniej przedmiotu.

Mechanika

Wydane na platformę Apple iOS 428: Shibuya Scramble to przygodówka typu visual novel, ale gra jest dosyć nietypową przedstawicielką tego gatunku. Tradycyjnie, zabawa polega głównie na śledzeniu tekstowej narracji i podejmowaniu decyzji, które w dużym stopniu kształtują dalszy jej rozwój. Sposób, w jaki zrealizowano te klasyczne dla tych gier motywy, jest jednak niestandardowy – podobnie jak sposób zaprezentowania opowiadanej historii.

Fabuła co chwila przeskakuje bowiem między postaciami, a decyzje podejmowane w ciele jednej z nich wpływają na losy innych. Gracz musi więc wydedukować powiązania między akcjami bohaterów i znaleźć sekwencję zdarzeń, która doprowadzi wszystkich do szczęśliwego końca.

Kwestie techniczne

428: Shibuya Scramble od większości gier typu visual novel odróżnia także sposób wykonania. Grafika nie wykorzystuje bowiem typowych dla tego gatunku rysunków. Zamiast tego historia opowiadana jest za pomocą tekstu, zdjęć oraz sekwencji wideo z aktorami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe 428: Shibuya Scramble

16+

Na PC zmierza Steins;Gate 0 i Robotics;Notes
Na PC zmierza Steins;Gate 0 i Robotics;Notes

wiadomość24 marca 2018

Na GDC firma Spike Chunsoft zasypała nas zapowiedziami anglojęzycznych wersji japońskich projektów (i nie tylko). Dowiedzieliśmy się, że na pecety zmierza przygodówka Steins;Gate 0 i survivalowe RPG Zanki Zero: Last Beginning od autorów serii Danganronpa, trwa tłumaczenie Steins;Gate Elite i Robotics;Notes na angielski, powstaje PixelJunk Monsters 2, a premiera 428: Shibuya Scramble na PS4 i PC uległa opóźnieniu.

428: Shibuya Scramble - przygodówkowy klasyk doczeka się konwersji na PC i PlayStation 4
428: Shibuya Scramble - przygodówkowy klasyk doczeka się konwersji na PC i PlayStation 4

wiadomość4 marca 2017

Studio Spike Chunsoft poinformowało, że wyda na PC i PlayStation 4 anglojęzyczną wersję przygodówki 428: Shibuya Scramble. Produkcja pierwotnie zadebiutowała dziewięć lat temu na konsoli Wii i do tej pory była najwyżej ocenianą japońską produkcją, która nie opuściła granic Kraju Kwitnącej Wiśni.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz