Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Jade Empire: Edycja Specjalna Android

Jade Empire: Special Edition

Oryginalna gra RPG akcji autorstwa kanadyjskiego studia BioWare. Akcja toczy się w fantastycznej krainie inspirowanej mitami antycznych Chin. W zręcznościowych potyczkach wykorzystujemy nie tylko wschodnie sztuki walki, ale również magiczne moce. W miarę rozwoju gry prowadzona postać nabywa coraz to nowsze umiejętności, dzięki którym może pokonać silniejszych przeciwników.

RPG, fantasy, RPG akcji, TPP.

BioWare Corporation | producent

Aspyr Media, Inc. | wydawca

wersja językowa:
EN napisy i dialogi

Data premiery gry Jade Empire: Edycja Specjalna | AND

15listopada2016

15listopada2016

Google Play

Android
Okładka Jade Empire: Special Edition (AND)
Jade Empire: Special Edition

Jade Empire to łączące klimaty orientalne ze światem fantasy, trzecioosobowe RPG akcji na platformę Android. Za powstanie gry odpowiadają deweloperzy ze słynnego studia BioWare – twórcy takich gier jak saga Baldur’s Gate, Neverwinter Nights czy Star Wars: Knights of the Old Republic. Tytuł zadebiutował wiosną 2005 roku na konsolach firmy Microsoft, a dwa lata później w nieco rozszerzonej wersji został przeniesiony na popularne pecety. Po blisko dekadzie od swojej premiery Jade Empire: Edycja Specjalna doczekała się również konwersji na urządzenia mobilne.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w krainie przypominającej starożytne Chiny, lecz wzbogaconej silnymi elementami fantasy, dzięki czemu magia i mityczne stworzenia są tutaj na porządku dziennym. Podczas zabawy wcielamy się w postać jednego z adeptów szkoły sztuk walki, prowadzonej przez legendarnego Mistrza Li w niewielkiej wiosce Dwie Rzeki. Tam pod nadzorem Mistrza musi on (lub ona) dokonać wyboru własnego stylu walki, a następnie przejść intensywny trening ciała i ducha, aby rozwinąć go do perfekcji. Niedługo po tym, jak protagonista kończy szkolenie, wioska zostaje zaatakowana przez nieznanych sprawców, a sam Mistrz Li – porwany. Jak łatwo się domyśleć, odnalezienie i uratowanie mentora stanowi jedynie wstęp do większej przygody.

Mechanika

Pod względem systemu rozgrywki, wydany na platformie Android Jade Empire łączy klasyczne RPG z mechanikami zaczerpniętymi z innych gatunków. Przystępując do zabawy, wybieramy jedną z kilku gotowych postaci, różniących się wyglądem i umiejętnościami – szybkością, siłą oraz stylem walki. Podążając za głównym wątkiem fabularnym przemierzamy świat i wykonujemy szereg zróżnicowanych zadań głównych i pobocznych, wymagających np. odnalezienia potężnego artefaktu czy pokonania wyjątkowo silnego przeciwnika, zagrażającego mieszkańcom okolicznych wiosek. W miarę rozwoju akcji, kontrolowana postać rozwija się i nabywa coraz to nowsze umiejętności, dzięki czemu jest zdolna stawiać czoła trudniejszym wyzwaniom. Nie bez znaczenia dla przebiegu akcji jest także sposób prowadzenia dialogów, w którym często musimy wybierać pomiędzy ścieżką altruizmu i egoizmu.

Pod względem modelu walki Jade Empire dość wyraźnie odbiega od wczesnych dokonań studia BioWare, zbliżając się raczej do rozwiązań znanych ze Star Wars: Knights of the Old Republic. Mocno zręcznościowe starcia toczone są tu bowiem w czasie rzeczywistym, a każdy ze stylów oferuje nieco inne uderzenia, bloki oraz ciosy specjalne. Podczas potyczek z przeciwnikami protagonista może łączyć ataki w rozbudowane kombinacje, wspomagać się bronią białą, a także systemem czarów opartym na energii Chi. Ciekawym rozwiązaniem jest też tryb Focus, spowalniający akcję na wzór słynnego bullet-time’u z serii Max Payne, jak również możliwość transformacji bohatera w odpowiadającą jego charakterowi bestię.

W porównaniu do pierwotnej, konsolowej wersji gry, Jade Empire: Edycja Specjalna wprowadza do rozgrywki nowych przeciwników i niedostępne w oryginale style walki. Twórcy poprawili sztuczną inteligencję postaci, lepiej zbalansowali poszczególne poziomy trudności i zmodyfikowali nieco interfejs użytkownika.

Kwestie techniczne

Gra Jade Empire działa w oparciu o mocno zmodyfikowany silnik Star Wars: Knights of the Old Republic, oferujący atrakcyjną, w pełni trójwymiarową oprawę graficzną. Zarówno świat gry, jak i modele postaci odznaczają się wysoką jakością tekstur i detali, a klimat całości potęgują zaawansowane efekty wizualne oraz system światła i cieni. Na wyróżnienie zasługuje też dopracowana warstwa dźwiękowa, wraz z wieloma godzinami profesjonalnie zrealizowanych sekwencji dialogowych.

W porównaniu do konsolowego pierwowzoru, pecetowa Edycja Specjalna oferuje grafikę w wyższej rozdzielczości, nowe efekty specjalne oraz zmodyfikowany system sterowania. Bazująca na niej wersja mobilna również stoi na bardzo wysokim poziomie, a to dzięki wysokiej rozdzielczości wszystkich trójwymiarowych elementów (choć nieco gorzej prezentują się tu niezmienione scenki przerywnikowe). Na potrzeby gry opracowano też dotykowy model sterowania, wprowadzono obsługę mobilnych kontrolerów gier, system osiągnięć oraz opcję zapisu stanu gry w chmurze.

Minirecenzja Jade Empire: Special Edition - kopniak z półobrotu w dalekowschodnim wydaniu

PLUSY:
  • Opowieść w klimatach baśni dalekiego wschodu;
  • Interakcje pomiędzy członkami drużyny wciąż cieszą;
  • Rozbudowany system walki;
  • Bardzo solidnie wykonana konwersja.
MINUSY:
  • Korytarzowa struktura poziomów;
  • Fabuła mogłaby mieć nieco więcej rozgałęzień;
  • Wyraźny podział na dobro i zło zdążył się już znudzić.

Jade Empire to jedna z najbardziej niedocenionych gier w dorobku studia BioWare. Z uwagi na fakt, że tytuł zadebiutował na niezbyt popularnej w naszym kraju konsoli Xbox, a dopiero z czasem trafił na komputery osobiste, wielu graczy nie miało możliwości zapoznania się z wykreowanym na jego potrzeby uniwersum. Dzięki reedycji wydanej na urządzenia mobilne nadarza się idealna okazja do nadrobienia zaległości.

W Jade Empire: Special Edition wcielamy się w jednego z uczniów Mistrza Li – legendarnego wojownika uczącego sztuk walki w prowadzonej przez siebie szkole. Przed rozpoczęciem zabawy wybieramy jedną z kilku predefiniowanych postaci zróżnicowanych pod względem zdolności oraz predyspozycji, by szybko wpaść w wir standardowych dla gatunku wydarzeń – na horyzoncie pojawia się wróg, jakiemu tylko my możemy stawić czoła, przy okazji odkrywając prawdę na temat swojego przeznaczenia. Podobnie jak ma to miejsce w innych grach studia, nasz podopieczny nie jest skazany na samotną wędrówkę – towarzyszą mu różnorodni bohaterowie o wyraźnie zarysowanych osobowościach, na czele z jego wierną przyjaciółką – Gwiazdą Zaranną.

Droga do celu jest stosunkowo długa i kręta, a sama fabuła ma sporo rozgałęzień – całość została podzielona na rozdziały, po których ukończeniu zazwyczaj tracimy dostęp do odwiedzanych wcześniej lokacji. Miejsca, do jakich trafiamy, są interesujące i zróżnicowane – przygoda wiedzie zarówno przez miejskie uliczki, jak i przez gęste lasy czy podziemne tunele. Warto pamiętać, że choć malowniczy świat gry do złudzenia przypomina mityczne Chiny, został opracowany od podstaw przez deweloperów. Szkoda jedynie, że poziomy mają korytarzową strukturę, przez co nie możemy rozwinąć skrzydeł w trakcie eksploracji.

Oprócz misji fabularnych, na wykonanie czeka sporo zadań pobocznych, zlecanych przez postacie niezależne. Ważny element gry stanowią dialogi, a wybierane przez nas kwestie znajdują odzwierciedlenie w osobowości protagonisty – w grze zaimplementowano klasyczny podział na dobro i zło (Otwarta Dłoń i Zaciśnięta Pięść), zatem dokonywane przez nas wybory mają zazwyczaj czarno-biały charakter. Omawiając zawartość nie sposób nie wspomnieć o specjalnej minigrze, zrealizowanej w konwencji prostego shoot'em'upa – kiedy bohaterowie znajdują się na pokładzie specjalnego, powietrznego pojazdu, przejmujemy nad nim bezpośrednią kontrolę, eliminując wszystko, co pojawia się na ekranie. Małe, a cieszy.

Filar Jade Empire: Special Edition stanowią rozgrywane w czasie rzeczywistym starcia z przeciwnikami. Prowadzony do boju heros robi użytek z kilku stylów walki – na jego podorędziu mogą znajdować się maksymalnie cztery, pomiędzy którymi możemy przełączać się w dowolnym momencie, tworząc efektowne kombinacje ciosów i ataków. W starciach kluczem do sukcesu jest nie tylko opanowanie systemu przywodzącego na myśl schemat kamień-papier-nożyce (konkretni oponenci są podatni na określone rodzaje ataków), lecz także zwracanie uwagi na wartości trzech wskaźników. Pierwszym z nich jest standardowy pasek życia, drugi to pełniący rolę staminy Focus, z kolei swoistą odmianę many stanowi tutaj energia Chi. Ich rozwój odbywa się poprzez ulepszanie trzech statystyk – Ciała (body), Ducha (Spirit) oraz Umysłu (Mind), które udoskonalamy zbierając kolorowe kryształy, będące jednocześnie jedynymi, zdobywanymi w trakcie zabawy „przedmiotami”.

System walki jest rozbudowany – niezależnie od wybranego stylu, składa się na niego atak główny, ciężki cios przełamujący blok oraz atak obszarowy. Często przychodzi nam blokować ataki wyprowadzane przez oponentów, a także leczyć się, wykorzystując energię Chi lub robić użytek z przydatnego spowolnienia czasu. Oprócz standardowych oponentów, na pokonanie czeka cały szereg znacznie potężniejszych bossów. W ogólnym rozrachunku, na nudę narzekać tutaj nie sposób.

Warto odnotować, że gra nie jest szczególnie wymagająca – nawet średnio zaprawiony w bojach gracz nie powinien mieć problemu z jej ukończeniem, a jakiekolwiek wyzwanie mogą stanowić jedynie ostatnie etapy. W połączeniu ze stosunkowo krótkim czasem rozgrywki (maksymalnie 20 godzin na zaliczenie wątku głównego i większości, jeśli nie wszystkich zadań pobocznych), Jade Empire: Special Edition jawi się jako przyjemny odstresowywacz, skrojony na miarę zabawy w pociągu, autobusie, czy w przerwach pomiędzy nudnymi wykładami.

Za mobilny port Jade Empire odpowiada Aspyr Media. Deweloperzy doskonale poradzili sobie z powierzonym im zadaniem, a sterowanie oparte na wirtualnych przyciskach jest intuicyjne i wygodne – szkoda tylko, że podczas walki nie można przełączać się pomiędzy poszczególnymi celami, co często zmusza do przesadnego kombinowania.

„Jadeitowe Imperium” prezentuje się całkiem nieźle w swoim mobilnym wcieleniu – przyczepić się można wyłącznie do przerywników filmowych, które pozostawiono w oryginalnej, niskiej rozdzielczości. Cała reszta może się podobać – malownicze krajobrazy, modele postaci i bogate animacje nawet dzisiaj potrafią wpaść w oko.

Komu zatem można polecić Jade Empire: Special Edition? Miłośnicy gier RPG akcji nie mają się nad czym zastanawiać – to jedna z najlepszych tego typu pozycji dostępnych na „małym ekranie”. Poza tym, jest to idealna produkcja dla osób stęsknionych za egzotycznymi, dalekowschodnimi klimatami. Tytuł ma co prawda swoje wady, jednak warto się z nim zaznajomić – lepszej okazji chyba nie będzie… gdyż BioWare najprawdopodobniej nie powróci już do stworzonego przez siebie świata.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Wymagania wiekowe Jade Empire: Special Edition

16+

Dyrektor kreatywny BioWare o nowym projekcie Dragon Age i Jade Empire 2
Dyrektor kreatywny BioWare o nowym projekcie Dragon Age i Jade Empire 2

wiadomość28 czerwca 2017

Mike Laidlaw był gościem podcastu The 1099, w którym podczas ciekawej rozmowy wypowiedział się na wiele tematów związanych ze studiem. Pod koniec zrobiło się jeszcze bardziej interesująco, gdy konwersacja zeszła na tajemniczy projekt Dragon Age i potencjał wydania Jade Empire 2.

Jade Empire teraz także na Androidzie
Jade Empire teraz także na Androidzie

wiadomość18 listopada 2016

Użytkownicy systemu iOS od ponad miesiąca bawią się konwersją Jade Empire, czyli klasycznego RPG-a studia BioWare. Teraz gra wreszcie doczekała się wersji na Androida.

Jade Empire – orientalne RPG studia BioWare zadebiutowało na iOS-ie
Jade Empire – orientalne RPG studia BioWare zadebiutowało na iOS-ie

wiadomość7 października 2016

Do sprzedaży w usłudze App Store trafiło Jade Empire: Special Edition, czyli mobilna konwersja klasycznego RPG studia BioWare, osadzonego w rzadko widywanym w tym gatunku klimacie orientalnego fantasy.

Jade Empire - wyśmienite RPG studia BioWare zmierza na urządzenia mobilne
Jade Empire - wyśmienite RPG studia BioWare zmierza na urządzenia mobilne

wiadomość18 sierpnia 2016

Firma Aspyr poinformowała, że zamierza przenieść na mobilny system iOS grę Jade Empire, czyli wyśmienite RPG studia BioWare, które w dniu swojej premiery w 2005 roku spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem dzięki ciekawym realiom i dopracowanemu zręcznościowemu systemowi walki.

Jade Empire: Edycja Specjalna za darmo na Originie
Jade Empire: Edycja Specjalna za darmo na Originie

wiadomość2 grudnia 2015

Na platformie cyfrowej dystrybucji Origin można za darmo pobrać słynną grę RPG akcji Jade Empire: Edycja Specjalna od studia BioWare.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
21.11.2016 09:55
christbrando
53
Antyhejter

Póki co cena gry "powala". To już na peceta można ją taniej kupić...

21.11.2016 13:47
odpowiedz
bananowiec1
1
Junior

Czy jest już dostępna w marketach typu MM itp?