Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Assassin's Creed: The Ezio Collection XBOX ONE

Kompilacja trzech gier z serii Assassin’s Creed, w których możemy wcielić się w najpopularniejszego bohatera cyklu – Ezio Auditore da Firenze. W skład zestawu wchodzą: Assassin’s Creed II, Assassin’s Creed: Brotherhood oraz Assassin’s Creed: Revelations. Każdy z tytułów poddano liftingowi, a gracze otrzymują dostęp do wszystkich, stworzonych z myślą o zabawie w pojedynkę, dodatkach.

Akcji, TPP, science fiction, skradanki, pakiet, reedycje/remastery/remaki, renesans, historyczne.

Assassin's Creed: The Ezio Collection - screen - 2016-11-22 - 334342Assassin's Creed: The Ezio Collection - screen - 2016-11-22 - 334341Assassin's Creed: The Ezio Collection - screen - 2016-11-22 - 334340

Ubisoft | producent

Ubisoft | wydawca

Ubisoft GmbH | wydawca PL

Strona oficjalna   Pomoc techniczna

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Assassin's Creed: The Ezio Collection | XONE

15listopada2016

17listopada2016

premiera PL

17listopada2016

Xbox Live

Microsoft XBOX ONE
Okładka Assassin's Creed: The Ezio Collection (XONE)
Assassin's Creed: The Ezio Collection

Assassin’s Creed: The Ezio Collection jest kompilacją trzech tytułów z serii Assassin’s Creed, które pierwotnie ukazały się na komputerach osobistych oraz na konsolach PlayStation 3 i Xbox 360. W skład wydanego przez firmę Ubisoft zestawu wchodzą: Assassin’s Creed II, Assassin’s Creed: Brotherhood oraz Assassin’s Creed: Revelations.

Fabuła

Podobnie jak miało to miejsce w oryginalnym Assassin's Creed, fabuła każdej z gier opiera się na dwóch wątkach: współczesnym oraz historycznym. W pierwszym przypadku gracz wciela się w rolę Desmonda Milesa. Po udanej ucieczce z siedziby korporacji Abstergo Industries, mężczyzna rozpoczyna współpracę ze współczesnym bractwem Asasynów, reprezentowanym przez Lucy Stillman i jej towarzyszy – Shauna oraz Rebeccę. Nowi przyjaciele zabierają go do swojej kryjówki, gdzie czeka na niego ulepszona wersja Animusa – urządzenia pozwalającego na przeżywanie ukrytych w genach wspomnień przodków. To właśnie dzięki niemu gracze mają okazję prześledzić losy kolejnego, po Altairze ibn La-Ahadzie, sławnego Asasyna – Ezio Auditore da Firenze. Wątek współczesny, choć rozbudowywany w kolejnych produkcjach, stanowi jedynie dodatek do głównego, historycznego wątku cyklu.

Akcja Assassin’s Creed II rozgrywa się w latach 1476-1499. Główny bohater jest szlachcicem, cieszącym się nie tylko życiem w dostatku, lecz także powodzeniem u płci pięknej. Sielankę przerywa jednak zdrada, której ofiarą pada jego rodzina – w wyniku niesłusznego oskarżenia, śmierć przez powieszenie ponosi zarówno jego ojciec – Giovani, jak i bracia: Federico i Petruccio. Protagonista musi salwować się ucieczką z rodzinnej Florencji do Monterrigioni, gdzie, trenowany przez swego wuja o imieniu Mario, zostaje wprowadzony w szeregi tytułowego bractwa Asasynów. Celem, jaki od tej pory przyświeca młodzieńcowi, jest dokonanie zemsty na osobach odpowiedzialnych za śmierć najbliższych – po drodze wplątuje się jednak w znacznie większą intrygę, w jaką zaangażowany jest przede wszystkim zakon Templariuszy, którego macki sięgają wysoko postawionych polityków oraz najwyższych hierarchów Kościoła. Wśród obecnych w grze postaci historycznych pojawia się cała rodzina Pazzich, Leonardo da Vinci, Niccolo Machiavelli, Lorenzo de’ Medici oraz Rodrigo Borgia, czyli późniejszy papież Aleksander VI.

Assassin's Creed: Brotherhood kontynuuje wątki rozpoczęte w poprzednim tytule. Po zrealizowaniu swojego zadania, Ezio powraca w chwale do Monterrigioni. Spokój nie trwa jednak długo, gdyż willa zostaje doszczętnie zniszczona przez Cezara Borgię, który morduje wuja bohatera. Protagonista po raz kolejny ucieka wraz z matką i siostrą, tym razem za cel podróży obierając Rzym – Wieczne Miasto jest nie tylko stolicą piękna i kultury ówczesnego świata, lecz także miejscem intryg, politycznych gierek i układów oraz wojenek prowadzonych przez rządzące metropolią rody. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że mieści się tutaj siedziba główna zakonu Templariuszy – odwiecznych wrogów bractwa, na którego czele stanął Ezio Auditore. Podobnie jak miało to miejsce wcześniej, motywem przewodnim jest zemsta – tym razem głównym celem herosa jest Cezar Borgia, a także odbudowanie szeregów bractwa i rekrutacja jego członków spośród rzymskich obywateli.

Assassin’s Creed: Revelations z kolei zabiera graczy do XVI-wiecznego Konstantynopola, który zwiedzają w skórze pięćdziesięcioletniego już Ezio. Bohater postanawia podążyć śladami swego legendarnego przodka – Altaira, jednak na miejscu okazuje się, że rosnąca w siłę armia Templariuszy może zagrozić stabilnej sytuacji całego regionu. Wespół z Sulejmanem Wspaniałym i lokalnymi Asasynami (na czele z Yusufem Tazimem, mistrzem konstantynopolskiego bractwa), protagonista podejmuje próbę pokrzyżowania planów odwiecznym rywalom. Poza wspomnianym wcześniej Sulejmanem Wspaniałym, w grze pojawiają się inne postacie historyczne, takie jak choćby Bajazyd II, Manuel Paleolog czy Sehzade Ahmed.

Mechanika

Tytuły wchodzące w skład Assassin’s Creed: The Ezio Collection na platformie Xbox One to gry akcji z otwartym światem. Podczas gdy w Assassin’s Creed II do naszej dyspozycji oddano zarówno duże miasta (Florencja oraz Wenecja), jak i malownicze rejony Toskanii, w Assassin’s Creed: Brotherhood zwiedzamy Rzym, z kolei w Assassin’s Creed: Revelations poznajemy przede wszystkim olbrzymi, podzielony na pięć sektorów Konstantynopol oraz Kapadocję, gdzie mieści się lokalna siedziba Templariuszy.

Motorem Assassin’s Creed: The Ezio Collection są zadania fabularne, zlecane nam przez pełniące ważną rolę w całej opowieści postacie. Rozgrywka koncentruje się na eksploracji otoczenia, a tym, co czyni ją niezwykle atrakcyjną, jest znany z pierwszej odsłony serii, aczkolwiek podrasowany, system freerunningu. Bohater potrafi szybko pokonywać przeszkody, wspinać się po ścianach i wdrapywać na dachy, a także przeskakiwać pomiędzy nimi w zręczny, parkourowy sposób. Dodatkowo, w Assassin’s Creed: Revelations debiutuje tak zwane „hakoostrze” – narzędzie pozwalające na wykorzystanie tyrolki, znacznie przyspieszające proces przemieszczania się pomiędzy odległymi punktami na mapie.

Nieodłączny element każdego Assassin’s Creed stanowią bezpośrednie konfrontacje z przeciwnikami. Do dyspozycji bohatera oddano broń białą, wśród której prym wiodą rozmaite miecze, i broń dystansową. Podstawowym orężem Ezio są jednak ukryte ostrza, którymi może nie tylko wspomóc się w starciach, lecz również eliminować wrogów z zaskoczenia. Pomimo że w każdej z gier zaimplementowano rozbudowany system walki (wachlarz ruchów bohatera powiększa się w toku rozgrywki, a poszczególne ataki można łączyć w mordercze kombinacje), istotny aspekt rozgrywki stanowi skradanie i przemykanie za plecami przeciwników.

W razie potrzeby istnieje możliwość ukrywania ciał pokonanych wrogów w porozrzucanych po miastach stogach siana czy studniach, a w przypadku wykrycia możemy uciekać, wtapiać się w tłum, korzystać z pomocy odwracających uwagę strażników kurtyzan, czy chować się w specjalnych kryjówkach. Dodatkowo, w Assassin’s Creed: Brotherhood istnieje możliwość przywoływania do pomocy innych, sterowanych przez sztuczną inteligencję Asasynów, z kolei Assassin’s Creed: Revelations oferuje opcję wykorzystania w pojedynkach specjalnych, przygotowywanych poprzez mieszanie odmiennych składników, bomb.

Oprócz zadań głównych, w każdej z produkcji na sprawdzenie czekają zróżnicowane aktywności poboczne. Dostęp do nich odblokowujemy poprzez odkrywanie kolejnych fragmentów mapy, czego dokonujemy, wspiąwszy się na tak zwane „Punkty Widokowe”, czyli największe budynki poszczególnych miast. To właśnie wtedy mamy okazję dokonać efektownego „skoku wiary”, zakończonego lądowaniem w stogu siana. Oprócz misji opartych między innymi na śledzeniu konkretnych celów, czy choćby związanych z wykradaniem pilnie strzeżonych skarbów, na znalezienie czekają bogate zestawy „znajdziek” – ich skompletowanie gwarantuje dostęp do różnego rodzaju bonusów. W Assassin’s Creed: Revelations dodatkową atrakcję stanowi wbudowana minigra, oparta na zasadach tower defense – zadaniem gracza jest obrona bazy przed atakiem wroga.

Tryby gry

Pomimo że w oryginalnych Assassin’s Creed: Brotherhood oraz Assassin’s Creed: Revelations zaimplementowano oparte na rywalizacji warianty rozgrywki wieloosobowej, nie znalazły się one w Assassin’s Creed: The Ezio Collection. W zamian, wydawca oferuje wszystkie dodatki, stworzone z myślą o trybach dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Gry z kompilacji Assassin’s Creed: The Ezio Collection na platformie Xbox One mogą pochwalić się podrasowaną w stosunku do oryginałów oprawą graficzną – usprawnienia objęły podmianę niektórych tekstur oraz podniesienie rozdzielczości do wartości 1080p.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6.7 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 174,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Assassin's Creed: The Ezio Collection

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Ubisoft odpowiada na zarzuty w sprawie Assassin's Creed: The Ezio Collection
Ubisoft odpowiada na zarzuty w sprawie Assassin's Creed: The Ezio Collection

wiadomość24 listopada 2016

Kilka dni temu sieć obiegł materiał wideo opublikowany w serwisie Polygon, wytykający błędy Assassin's Creed: The Ezio Collection, a właściwie to zremasterowanego Assassin's Creed II. Firma Ubisoft postanowiła zabrać głos w sprawie.

Assassin's Creed: The Ezio Collection niedopracowane. Ubisoft znowu się nie popisał
Assassin's Creed: The Ezio Collection niedopracowane. Ubisoft znowu się nie popisał

wiadomość18 listopada 2016

W serwisie Polygon opublikowano porównanie graficzne gry Assassin’s Creed II z Xboksa 360 z nową wersją ze składanki Assassin's Creed: The Ezio Collection przeznaczonej na Xboksa One. Okazało się, że jedna z postaci NPC jest co najmniej dziwna, system wspinaczki uległ pogorszeniu, a do tego nie brakuje błędów.

Porównanie grafiki w Assassin's Creed: The Ezio Collection
Porównanie grafiki w Assassin's Creed: The Ezio Collection

wiadomość10 listopada 2016

Ubisoft przygotowuje się na nadchodzącą premierę Assassin's Creed: The Ezio Collection, tym razem chwaląc się zmianami na froncie graficznym. W udostępnionym przez firmę filmiku zobaczymy, jak prezentują się włoskie dachy w wersji HD.

Assassin's Creed: The Ezio Collection w listopadzie na Xboksie One i PlayStation 4
Assassin's Creed: The Ezio Collection w listopadzie na Xboksie One i PlayStation 4

wiadomość13 września 2016

Firma Ubisoft zapowiedziała właśnie oficjalnie zestaw Assassin's Creed: The Ezio Collection, a więc komplet trzech zremasterowanych odsłon serii Assassin's Creed, których głównym bohaterem jest Ezio Auditore. Kolekcja trafi do sklepów 17 listopada i będzie dostępna na Xboksie One i PlayStation 4.

Kolejne doniesienia o Assassin's Creed: The Ezio Collection
Kolejne doniesienia o Assassin's Creed: The Ezio Collection

wiadomość31 sierpnia 2016

Choć firma Ubisoft nie potwierdziła niczego oficjalnie, wygląda na to, że wkrótce doczekamy się zapowiedzi Assassin's Creed: The Ezio Collection, gdyż francuski serwis GameBlog.fr wszedł w posiadanie materiałów promocyjnych takowej produkcji.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
15.11.2016 07:47
sawv
14
Legionista

A spolszczenie?!

22.11.2016 12:35
odpowiedz
sawv
14
Legionista

Gra ma opcję włączenia polskich napisów.