Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Hatoful Boyfriend Android

Oryginalna japońska gra z gatunku visual novel. Główna bohaterka przenosi się do szkoły średniej przeznaczonej w całości dla inteligentnych i mówiących ptaków. Na miejscu może zaprzyjaźnić się z jej uczniami oraz znaleźć prawdziwą miłość.

Przygodowe, 2D, indie, reedycje/remastery/remaki, romans, science fiction, symulator randkowy, thriller, visual novel.

Hatoful Boyfriend - screen - 2015-07-22 - 304279Hatoful Boyfriend - screen - 2015-07-22 - 304278Hatoful Boyfriend - screen - 2015-07-22 - 304277Hatoful Boyfriend - screen - 2015-07-22 - 304276Hatoful Boyfriend - screen - 2014-12-15 - 292978Hatoful Boyfriend - screen - 2014-12-15 - 292977Hatoful Boyfriend - screen - 2014-12-15 - 292976Hatoful Boyfriend - screen - 2014-12-15 - 292975Hatoful Boyfriend - screen - 2014-12-15 - 292974

wersja językowa:
EN napisy i dialogi

Data premiery gry Hatoful Boyfriend | AND

13lipca2016

13lipca2016

Google Play

Android
Okładka Hatoful Boyfriend (AND)
Hatoful Boyfriend

Hatoful Boyfriend na platformę Android to produkcja z gatunku visual novel, w której większość bohaterów to młode ptaki, uczęszczające do szkoły średniej. Oryginalnie gra ukazała się w Japonii w 2011 roku. Za jej stworzenie odpowiada Moa Hato, mangaka należący do grupy półamatorskich twórców komiksów PigeoNation Inc. Tytuł narodził się jako absurdalny żart na Prima Aprilis, który Hato zrealizował w formie krótkiej gry zbudowanej we Flashu. Kilka miesięcy później projekt został rozszerzony i komercyjnie udostępniony użytkownikom komputerów PC. Edycja Hatoful Boyfriend, która trafiła do zachodnich odbiorców, jest remasterem oryginału, zbudowanym przez studio Mediatonic i wydanym przez firmę Devolver Digital. Nowa edycja oferuje poprawioną oprawę graficzną, współpracującą z rozdzielczościami HD. Z czasem gra trafiła również na urządzenia mobilne.

Fabuła

Akcja rozgrywa się w dalekiej przyszłości, w której na skutek tajemniczych wydarzeń ziemię opanowały inteligentne ptaki, a ludzka populacja skurczyła się do niewielkich rozmiarów. Rozpoczynając zabawę, wcielamy się jednak w człowieka - chodzącą do drugiej klasy liceum dziewczynę, która zaproszona została do ekskluzywnej szkoły przeznaczonej jedynie dla ptaków. Na miejscu zaprzyjaźnia się z innymi uczniami i w zależności od naszych decyzji spotka również prawdziwą miłość.

Mechanika

Podobnie jak w wielu innych visual novel, które nastawione są na nawiązywanie romantycznych relacji z napotkanymi bohaterami, gra została podzielona na kolejne dni. Gracze decydują, z kim i jak je spędzą. W tym czasie mogą spotkać się z wieloma potencjalnymi wybrańcami serca. Możliwość romansu z każdym z nich zależy zarówno od podjętych decyzji, jak i od statystyk głównej bohaterki, które poprawiamy, wykonując rożnego rodzaju czynności, takie jak uczenie się. Każdy romans oferuje także osobne zakończenie całej historii.

Hatoful Boyfriend posiada także specjalną bonusową ścieżkę fabularną, zatytułowaną Bad Boys Love, którą odblokowujemy po spełnieniu pewnych wymagań. Ma ona zupełnie innego bohatera i odbiega daleko od wyjściowej formuły symulatora randkowego. Historia ta utrzymana została w konwencji thrillera z elementami horroru i przedstawia prawdziwy obraz świata gry oraz zdarzenia, które doprowadziły do tego, że skrzydlate zwierzęta zawładnęły ziemią.

Kwestie techniczne

W trakcie rozgrywki gracze podziwiają ręcznie rysowane tła oraz wizerunki bohaterów. Co ważne, chociaż mamy do czynienia jedynie z różnymi gatunkami ptaków, to ich wizerunki można zastąpić ludzkimi portretami, które lepiej przekazują emocje oraz charaktery postaci.

Minirecenzja Hatoful Boyfriend – ptasi symulator randkowania

PLUSY:
  1. świetna historia – prześmiewcza i absurdalna, ale posiadająca drugie dno;
  2. kilka zakończeń zachęca do ponownego jej przechodzenia;
  3. masa wyborów, których należy dokonać podczas zabawy.
MINUSY:
  1. jeżeli nie lubisz czytać i jesteś słaby z angielskiego, to nie jest gra dla Ciebie.

Hatoful Boyfriend to bardzo, ale to bardzo niecodzienna produkcja, przynajmniej, jeżeli chodzi o ogólny pomysł. Co bowiem powiecie na to, że jest to coś w rodzaju japońskiego symulatora randkowania, w którym poznajemy losy dziewczyny chodzącej do szkoły, do której uczęszczają… ptaki. Ej, nie uciekajcie! Z pozoru jest to straszna głupota, ale tak naprawdę studio Mediatonic stworzyło kawał konkretnej gry.

Jakimś cudem deweloperom udało się wyprodukować parodię gatunku visual novel, jednocześnie zachowując naprawdę wciągającą, momentami śmieszną, momentami absurdalną, a momentami skrywającą drugie dno historię. Co tu dużo pisać, została ona przygotowana tak, że nie sposób się od niej oderwać i stanowi główny, wielki plus produkcji.

Rozgrywka jako tako emocjonująca nie jest, gdyż opiera się głównie na czytaniu, czytaniu, dokonywaniu wyborów, czytaniu, czytaniu, dokonywaniu wyborów i tak w kółko. Podejmowane decyzje mają jednak wpływ na dalszy przebieg wydarzeń i zmieniają statystki naszej postaci, co z kolei wpływa na relacje z chłopakami, znaczy z ptakami, a to zaś decyduje o tym, jakie zakończenie obejrzymy. W związku z tym, pomimo monotonności i tak chce się grać dalej, a nawet przechodzić Hatoful Boyfriend kilka razy, by zobaczyć jak kończą się różne działania oraz poznać wszystkie sekrety związane z ptasim światem.

Tytuł jest naprawdę zaskakujący, choć nie rewolucyjny. Historia, postacie, teksty – to wszystko jest zabawne, intrygujące i wcale nie takie głupie, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Do tego dochodzi unikalny styl graficzny i uniwersalność. Produkcja nadaje się bowiem zarówno dla starych wyjadaczy gier typu visual novel, ale może też być wstępem dla nowych graczy. Jednym słowem, jest super!

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Wymagania wiekowe Hatoful Boyfriend

12+

Symulator randkowania z gołębiami doczeka się odświeżonej wersji
Symulator randkowania z gołębiami doczeka się odświeżonej wersji

wiadomość7 czerwca 2014

Hatoful Boyfriend, wydana w 2011 roku japońska gra łącząca wizualną powieść z symulatorem randek z gołębiami, doczeka się remake'u spod skrzydeł brytyjskiego studia Mediatonic, skierowanego na PC oraz Mac.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz