Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

HoPiKo Android

Platformówka z elementami logicznymi, wyróżniająca się wysokim poziomem trudności i efektowną stylistyką retro. W grze wcielamy się w bohatera walczącego z niebezpiecznym wirusem komputerowym, hamującym rozwój elektronicznej rozrywki.

Zręcznościowe, platformówki, elementy logiczne, 2D, indie.

HoPiKo - screen - 2017-01-09 - 336863HoPiKo - screen - 2017-01-09 - 336862HoPiKo - screen - 2017-01-09 - 336861HoPiKo - screen - 2017-01-09 - 336860HoPiKo - screen - 2017-01-09 - 336859HoPiKo - screen - 2017-01-09 - 336858HoPiKo - screen - 2017-01-09 - 336857HoPiKo - screen - 2017-01-09 - 336856HoPiKo - screen - 2017-01-09 - 336855

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry HoPiKo | AND

24września2015

24września2015

Google Play

Android
Okładka HoPiKo (AND)
HoPiKo

HoPiKo jest hardkorową platformówką typu speed-run, wyprodukowaną przez brytyjskie studio Laser Dog Games, mające w dorobku udanego, kosmicznego runnera Alone… i grę logiczno-zręcznościową PUK. Tytuł zadebiutował jednocześnie na smartfonach oraz tabletach pracujących pod kontrolą systemów Android oraz iOS i jest oferowany w modelu premium. W późniejszym czasie pojawił się również na komputerach PC i Mac.

Fabuła

Akcja HoPiKo toczy się w niezbyt odległej przeszłości, w której dynamiczny rozwój elektronicznej rozrywki zostaje powstrzymany przez potężnego wirusa Nanobyte. Cyfrowy wróg atakuje komputery i konsole, uniemożliwiając im prawidłową pracę. Jedyną nadzieją zrozpaczonych graczy jest tytułowy bohater, który odwiedza zainfekowane urządzenia i podejmuje bezpośrednią walkę z wirusem.

Mechanika

Jak już wspomniano, tytuł jest dynamiczną platformówką typu speed-run. Rozgrywka sprowadza się do skakania po platformach i omijania znajdujących się pomiędzy nimi przeszkód oraz pułapek. Poziomy stanowią przy tym nie lada wyzwanie logiczne. Drogę do celu, a więc pomiotu Nanobyte’a, należy zawczasu dokładnie zaplanować, czego nie ułatwia fakt, że platformy są często ustawione pod dziwnymi kątami, uniemożliwiającymi wykonywanie niektórych akcji. W efekcie bardzo często powtarzamy kolejne etapy, ucząc się na pamięć prawidłowych sekwencji ruchów.

Rozgrywkę urozmaicają nowe rozwiązania na poziomie mechaniki rozgrywki, np. wyrzutnie, znikające i poruszające się platformy, a także fragmenty map, na których kontrolujemy bohatera w większym stopniu niż zwykle.

Tryby gry

Krucjatę wymierzoną w Nanobyte’a odbywamy w ramach obszernej kampanii solowej, podzielonej na 100 poziomów. Każde z wyzwań składa się z pięciu mini-plansz, które należy ukończyć w możliwie jak najkrótszym czasie. Po zaliczeniu wszystkich wynik jest sumowany i, jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, gracz odblokowuje kolejne poziomy. Dodatkowo w menu głównym można odkryć ciekawego Easter Egga – pierwszy grywalny prototyp gry.

Kwestie techniczne

Dwuwymiarowa oprawa graficzna HoPiKo na platformę Android została utrzymana w stylistyce retro, wykorzystującej jednakże wiele nowoczesnych efektów wizualnych i świetlnych, czyniących warstwę wizualną bardziej atrakcyjną dla oka współczesnego gracza. Ważną rolę w budowaniu odpowiedniego klimatu pełni 8-bitowa ścieżka dźwiękowa – z informacji podanych przez twórców wynika, że została napisana i skomponowana w całości na Gameboyu.

Minirecenzja HoPiko – diabelnie szybka platformówka

PLUSY:
  1. Szybszej platformówki raczej nie znajdziesz;
  2. Wymagająca, czasami frustrująca, ale niesamowicie wciągająca rozgrywka;
  3. Świetna ścieżka dźwiękowa stworzona na Game Boy’u.
MINUSY:
  1. Czasami trochę zbyt frustrująca.

HoPiko to niecodzienna zręcznościówka, w której musimy uratować świat gier wideo przed zagładą. By tego dokonać, kierujemy tytułowym HoPiko, czyli herosem dostającym się do wnętrza konsol i komputerów, a następnie zwalczającym w ich środku strasznego wirusa Nanobyte. Pomysł sam w sobie jest dość ciekawy, aczkolwiek nie on stanowi o sile produkcji studia Laser Dog Games.

Przygoda została podzielona na szereg krótki poziomów. Na każdym z nich zalągł się tytułowy wirus, pochłaniający potrzebne dane. By go pokonać, wystarczy w niego uderzyć, ale problem leży w samym dostaniu się do delikwenta. Zabawa polega na przeskakiwaniu z jednej platformy na drugą i omijaniu przeszkód, np. błędnych danych czy elektrycznych ścian.

Niby nic szczególnego, ale podczas rozgrywki liczy się czas. Gameplay jest więc niesamowicie szybki, intensywny i trudny. Podczas przygody giniemy bardzo często, ale z każdej porażki trzeba wyciągać wnioski, a następnie wykorzystać je w kolejnym podejściu. Z biegiem czasu również lepiej poznajemy sterowanie, które choć proste i opierające się na przeciąganiu palca w odpowiednim kierunku, z racji na szybkość zabawy może sprawiać problemy.

Jak to jednak w takich przypadkach bywa, satysfakcja z pokonania kolejnego poziomu jest ogromna. Należy jednak być świadomym, że czasami gra może poważnie zirytować. Każdy z leveli podzielony jest bowiem na pięć segmentów, a porażka na którymkolwiek z nich oznacza konieczność zaczynania układu od początku. Krótko pisząc, kolejny z rzędu zgon w ostatniej fazie danego poziomu niejednego spokojnego gracza wyprowadzi z równowagi.

Taki już jednak urok HoPiko, co nie każdemu może przypaść do gustu. Większość jednak zachwyci się minimalistyczną, ale efektowną oprawą graficzną oraz świetną ścieżką dźwiękową, która, co ciekawe, została stworzona na… Game Boy’u.

Czy warto więc wydawać ponad 20 zł na ten tytuł? Warto, w końcu to jedna z najlepszych platformówek na rynku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Gry podobne do HoPiKo

Wymagania wiekowe HoPiKo

Gra jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz