Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Ghosts of Memories Android

Abstrakcyjna gra logiczna inspirowana znakomitym Monument Valley. W produkcji siemianowickiego studia Paplus International wcielamy się w samotnego wędrowca, przemierzającego oniryczny, pełen tajemniczych konstruktów świat.

Logiczne, widok izometryczny, polskie, eksperymentalne/artystyczne.

Ghosts of Memories - screen - 2015-10-13 - 309173Ghosts of Memories - screen - 2015-10-13 - 309172Ghosts of Memories - screen - 2015-10-13 - 309171Ghosts of Memories - screen - 2015-10-13 - 309170Ghosts of Memories - screen - 2015-10-13 - 309169Ghosts of Memories - screen - 2015-10-13 - 309168Ghosts of Memories - screen - 2015-10-13 - 309167

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Ghosts of Memories | AND

16października2015

16października2015

Google Play

Android
Okładka Ghosts of Memories (AND)
Ghosts of Memories

Ghosts of Memories jest abstrakcyjną grą logiczną na platformę Android, inspirowaną jedną z najlepszych produkcji mobilnych w historii, mianowicie Monument Valley studia ustwo. Grę stworzyło polskie studio Paplus International z siedzibą w Siemianowicach Śląskich, mające w dorobku zręcznościówkę Drunken Monkey. Premierę gry poprzedziły beta testy, dzięki którym twórcom udało się zoptymalizować ją pod kątem jak największej liczby smartfonów i tabletów.

Fabuła

Gra opowiada o losach samotnego podróżnika, który podczas jednej ze swoich wędrówek wchodzi w posiadanie starożytnego berła. Artefakt pozwala na manipulowanie rzeczywistością i przechodzenie z jednego wymiaru do drugiego, dzięki czemu heros radzi sobie z kolejnymi przeciwnościami losu i czyhającymi na niego pułapkami. Posiada on jeszcze jedną, zaskakującą właściwość – przemawia głosem pewnej zniewolonej niewiasty, którą bohater, w zamian za pomoc i uwolnienie mocy drzemiących w berle, pragnie uratować.

Mechanika

Ghosts of Memories jest oniryczną grą logiczną. Podobnie jak w Monument Valley, akcję obserwujemy z rzutu izometrycznego. Ta forma prezentacji sprzyja projektowaniu ciekawych zagadek środowiskowych, wykorzystujących rozmaite mechanizmy i zjawiska, takie jak iluzje optyczne. I choć w Ghosts of Memories nie zabrakło innych mechanik (np. przechodzenie między wymiarami), skojarzenia z hitem studia ustwo nasuwają się same.

Tryby gry

Podstawowa kampania została podzielona na 15 poziomów, umiejscowionych w czterech zróżnicowanych krainach. Niewielka liczba plansz, szczególnie w porównaniu do casualowych gier logicznych pokroju Two Dots, została wynagrodzona dopracowanymi i rozbudowanymi łamigłówkami. Dla przykładu, większość wyzwań wymaga odbywania podróży między wymiarami i wpływania na panującą w nich sytuację, co prowadzi do otwierania kolejnych przejść i rozwiązywania zaserwowanych łamigłówek.

Kwestie techniczne

Ghosts of Memories na platformę Android przypadnie do gustu wszystkim estetom, którzy zachwycali się wysoką jakością wykonania takich mobilnych gier logicznych jak Monument Valley oraz Lara Croft GO. Delikatna kolorystyka idealnie współgra z niezwykłym klimatem, przywodzącym na myśl marzenia senne, a składające się z ruchomych segmentów poziomy, pełne nierzeczywistych struktur, udanie budują ulotną atmosferę. Służy ku temu również wzniosła ścieżka dźwiękowa.

Minirecenzja Ghosts of Memories – polski konkurent Monument Valley

PLUSY:
  1. Miłośnikom główkowania zapewni kilka godzin niezłej zabawy;
  2. Śliczna i klimatyczna oprawa audio-wideo, której mogą zazdrościć inne tego typu gry;
  3. Proste i przyjemne sterowanie.
MINUSY:
  1. Mechanizmy rozgrywki nie są tak intuicyjne jak w Monument Valley.

Sukces Monument Valley sprawił, że niejeden deweloper gier mobilnych chciałby posiadać w swojej kolekcji podobny tytuł. Polskie studio Paplus International również postanowiło spróbować się w gatunku gier logicznych, w których liczą się nie tylko same zagadki, ale także artystyczna oprawa graficzna i intrygujący pomysł. W ten sposób powstało Ghosts of Memories.

Niestety już na wstępie trzeba stwierdzić, że nie jest to aż tak dobra produkcja, jak ta, która ją zainspirowała, ale naturalnie nie znaczy to, że nie warto zwrócić na nią uwagę. Przede wszystkim wielkim atutem rodzimej aplikacji jest świetna grafika. Poszczególne poziomy są zróżnicowane i zostały wykonane z dużą dbałością o detale. Postać porusza się płynnie i z wielką gracją, ale najważniejsze, że mistyczny klimat wycieka z ekranu litrami. Doskonałe wrażenia potęguje bardzo dobrze zrealizowana warstwa dzwiękowa, więc jeżeli chodzi o wrażenia wzrokowo-słuchowe Ghosts of Memories jest małym arcydziełem.

Naszym głównym zadaniem podczas zabawy jest odnawianie kryształów, co sprowadza się do dostawania się w określone miejsca stosunkowo niewielkich lokacji. Sterowanie nie jest przesadnie skomplikowane, gdyż wystarczy przesuwać palcem półki skalne i stukać palcem w wyznaczone miejsca, by postać ruszyła w ich kierunku, czy też użyła czaru. Problem polega na tym, że niektóre mechanizmy gameplayu nie są zbyt dobrze wytłumaczone i czasami po prostu nie wiemy, co mamy zrobić, by przedostać się dalej. W związku z tym bywa, że kombinujemy na chybił trafił, aż w końcu się uda. Psuje to nieco radość z wygranej, gdyż ma się wrażenie, że problem udało się rozwiązać fartem, a nie dzięki własnej pomysłowości i inteligencji.

Koniec końców gra jednak nie jest zła i z pewnością stanowi dobrą propozycję dla osób szukających czegoś w stylu przywołanego wcześniej Monument Valley. Niemniej piękna grafika i świetny klimat nie są w stanie nadrobić nie do końca dopracowanej, tudzież nie tak intuicyjnej rozgrywki, jak w produkcji studia ustwo.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Oczekiwania czytelników: 9.8 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Gry podobne do Ghosts of Memories

Wymagania wiekowe Ghosts of Memories

Gra jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych.

Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Dungeon Hunter 5, Ghosts of Memories, Marvel: Avengers Alliance 2)
Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Dungeon Hunter 5, Ghosts of Memories, Marvel: Avengers Alliance 2)

wiadomość4 maja 2016

Tym razem polecamy wypróbowanie łatek do takich tytułów jak Dungeon Hunter 5, Disney Crossy Road, Marvel: Avengers Alliance 2, Mino Monsters 2: Evolution, Ghosts of Memories oraz Pokémon Shuffle Mobile.

Ghosts of Memories, czyli polska perełka tygodnia
Ghosts of Memories, czyli polska perełka tygodnia

wiadomość19 października 2015

W minionym tygodniu nie tylko obrodziło premierami ciekawych produkcji mobilnych, ale także ukazała się polska gra Ghosts of Memories, inspirowana słynnym Monument Valley.

Ghosts of Memories - premiera polskiej gry logicznej inspirowanej Monument Valley
Ghosts of Memories - premiera polskiej gry logicznej inspirowanej Monument Valley

wiadomość16 października 2015

Do sprzedaży na mobilne systemy iOS i Android trafiło Ghosts of Memories, czyli abstrakcyjna gra logiczna wzorowana na znakomitym Monument Valley. Projekt opracowało siemianowickie studio Paplus International.

Ghosts of Memories - polska gra logiczna inspirowana Monument Valley zadebiutuje w październiku
Ghosts of Memories - polska gra logiczna inspirowana Monument Valley zadebiutuje w październiku

wiadomość16 września 2015

16 października zagramy w Ghosts of Memories - abstrakcyjną grę logiczną inspirowaną znakomitym Monument Valley. Co ciekawe, grę tworzy siemianowickie studio Paplus International. Gra trafi na smartfony i tablety z systemami Android oraz iOS.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz