Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Pokemon GO iOS

Pokemon GO to wydana na urządzenia mobilne z systemem iOS nietypowa gra RPG. Projekt robi użytek z technologii AR. Za pomocą kamery rejestrowany jest otaczający gracza świat, a następnie nakładane na niego są trójwymiarowe obiekty i postacie. W ten sposób szukamy pokemonów, chwytamy je, a następnie toczymy za ich pomocą bitwy z innymi trenerami tych stworków.

RPG, Pokemon, rzeczywistość rozszerzona, zagraj za darmo.

Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326129Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326128Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326127Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326126Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326125Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326124Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326123Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326122Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326121

wersja językowa:
EN napisy i dialogi

Data premiery gry Pokemon GO | iOS

6lipca2016

16lipca2016

App Store

Apple iOS
Okładka Pokemon GO (iOS)
Pokemon GO

Pokemon GO to wydana na urządzeniach przenośnych z systemem Apple iOS, niezwykle oryginalna gra RPG, łącząca uniwersum sympatycznych Pokemonów z najnowszymi osiągnięciami techniki mobilnej oraz technologią rzeczywistości rozszerzonej. Opisywana produkcja jest efektem współpracy posiadającej wyłączną licencję na wykorzystanie marki tytułowych stworków firmy The Pokemon Company, z będącą częścią koncernu Google ekipą Niantic Labs, znaną głównie za sprawą popularnej aplikacji Ingress.

Mechanika

Gra Pokemon GO pozbawiona jest klasycznej warstwy fabularnej, a celem rozgrywki – podobnie jak w większości odsłon popularnego cyklu – jest zbieranie tytułowych stworków, a następnie trenowanie ich i wystawianie do walki na specjalnych arenach. Sama rozgrywka przebiega tu jednak w zupełnie inny sposób, niż przyzwyczaiły nas do tego klasyczne produkcje z Pokemonami w roli głównej, znane głównie z przenośnych oraz stacjonarnych konsol firmy Nintendo. Choć gra czerpie z typowych dla serii elementów mechaniki, a podczas zabawy zajmujemy się głównie eksploracją świata w poszukiwaniu kolejnych gatunków Pokemonów, główna różnica polega jednak na tym, że rolę wirtualnego, wykreowanego na potrzeby gry świata, zastąpił świat realny, rejestrowany za pomocą wbudowanej kamery urządzenia mobilnego. Rolą gracza jest zaś jego przemierzanie przy użyciu wirtualnego awatara i szukanie ukrywających się w nim stworków za pomocą smartfona.

W pierwotnej wersji gry znalazło się 150 klasycznych Pokemonów i co ciekawe, podczas zabawy łapiemy je w ich naturalnym środowisku (np. Pokemony trawiaste w lesie, a wodne w okolicach rzek, jezior czy mórz). W przeciwieństwie do większości gier z cyklu, aby zwerbować napotkanego stworka nie musimy z nim walczyć. Trójwymiarowy model stworka zostaje tu nałożony na obraz z kamery, a my musimy jedynie wystrzelić w jego kierunku tzw. Pokeballa, czyli specjalną kulkę, służącą do łapania Pokemonów. Trzeba to jednak zrobić umiejętnie, aby nie spłoszyć zaskoczonego stworka. Może również zdarzyć się, że silniejsze Pokemony będą w stanie oswobodzić się z pułapki i do ich złapania konieczne będzie użycie więcej niż jednego Pokeballa.

Nieco inaczej w grze przedstawia się również system rozwoju postaci. W Pokemon GO nie levelujemy bowiem poszczególnych stworków, ale awatar gracza, który zdobywa punkty doświadczenia w zamian za wykonywanie określonych zadań, np. złapanie nowego Pokemona czy odwiedzanie różnych ciekawych punktów na mapie, określanych mianem PokeStopów. Same stworki odznaczają się zaś jednym kluczowym parametrem, czyli tzw. Combat Points i dysponować mogą różnymi rodzajami ataków. Ciekawostkę stanowi fakt, że podczas rozgrywki zamiast Pokemona możemy również znaleźć jego jajo, a wyhodowanie z niego młodego osobnika wymagać będzie przejścia określonej ilości kilometrów, bądź użycia specjalnego inkubatora. Niektóre z Pokemonów mogą też ewoluować i zmieniać się w coraz potężniejsze okazy. Do ewolucji oraz trenowania stworków wykorzystujemy zaś specjalne cukierki, przypominające znane z głównych odsłon serii łakocie o nazwie Rare Candy.

Tryby gry

Ze względu na specyfikę rozgrywki, w Pokemon GO większość czasu bawimy się głównie w pojedynkę, przemierzając realny świat i kolekcjonując kolejne Pokemony. Po osiągnięciu piątego poziomu gracza, możemy jednak wystawiać naszych podopiecznych do walk na rozsianych po okolicy, wirtualnych gymach. Rywalizacja ta nie ma jednak formy klasycznej rozgrywki PvP. Niezajęte przez innych graczy areny możemy obsadzić własnym stworkiem, po czym zostaje on, aby pilnować danej lokalizacji do czasu, aż zostanie pokonany. Podczas zabawy, gracze mogą dołączać do jednej z trzech drużyn i wspólnie bronić poszczególnych aren, a także atakować Poke Gym, zajęty przez ekipę przeciwną. Prócz tego, w finalnej wersji gry znalazły się typowe dla ostatnich odsłon serii opcje społecznościowe, dzięki którym gracze za pomocą łącza bluetooth mogą wymieniać się i handlować znalezionymi Pokemonami.

Kwestie techniczne

Wydana na platformie Apple iOS gra Pokemon GO czyni użytek z technologii rzeczywistości rozszerzonej (ang. augmented reality). Podczas zabawy wykorzystujemy więc obraz otaczającego nas świata, rejestrowany za pomocą kamery smartfona lub tabletu, a następnie silnik gry nakłada na niego dodatkowe, trójwymiarowe obiekty. Do idealnego działania gry wskazane jest posiadanie aktywnego modułu GPS, choć gra sprawdza się także przy użyciu Wi-Fi z opcją lokalizacji telefonu. Na potrzeby gry przygotowano też specjalny, przypominający smartwatcha gadżet o nazwie Pokemon Go Plus. Po sparowaniu go z naszym smartfonem, wibruje on zawsze wtedy, gdy w naszej okolicy znajduje się Pokemon. Dzięki temu zaś możliwe są np. wspólne wyprawy dzieci i rodziców w poszukiwaniu sympatycznych stworków.

Dodatkowe informacje

Niewątpliwym atutem gry Pokemon GO jest fakt, że zachęca ona do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, zamiast żmudnego siedzenia przed ekranem komputera lub konsoli. Okazuje się jednak, że zaproponowana przez studio Niantic Labs formuła rozgrywki może nieść ze sobą także wiele niebezpieczeństw. Już kilka dni po premierze gry pojawiły się doniesienia o nastolatkach, które w pogoni za swymi ulubionymi stworkami doprowadziły do groźnych, a często tragicznych w skutkach wypadków. Policja w Australii wystosowała zaś do graczy oficjalną wiadomość, aby podczas zabawy nie wchodzili oni do budynków, gdyż Pokemony złapać można również stojąc na zewnątrz.

Minirecenzja Pokemon GO – społecznościowy eksperyment (dotyczy wersji 0.29.2)

PLUSY:
  1. dobry krok w kierunku rozwoju serii;
  2. sporo pokemonów czekających na złapanie;
  3. wielki nacisk na aspekty społecznościowe.
MINUSY:
  1. strasznie szybko wysysa z baterii całą energię;
  2. mechanika walki i elementy RPG obecnie nie oferują zbyt wiele głębi;
  3. brak kilku obiecanych elementów.

Od jakiegoś czasu Nintendo stawia pierwsze, nieśmiałe kroki na rynku gier przeznaczonych na smartfony i tablety. Efektem tych starań jest niezbyt wyjątkowe match-3 Pokemon Shuffle oraz hit ostatnich dni – Pokemon GO. Pełnoprawną recenzję tej produkcji przeczytacie tutaj, natomiast w tej minirecenzji skupiliśmy się tylko na kilku najważniejszych cechach aplikacji (uwaga: dotyczy ona wersji 0.29.2).

Przechodząc od razu do konkretów trzeba przyznać, że choć gra nie jest w pełni dopracowana i brakuje w niej kilku funkcji obiecywanych podczas zapowiedzi, tak stanowi duży, i wydaje się, że właściwy krok w rozwoju marki. Przede wszystkim, gra podąża za najnowszymi trendami i naszpikowana jest elementami społecznościowymi. Styl rozgrywki promuje spotykanie się z innymi osobami, nawiązywanie znajomości i wspólną zabawę. Poza tym przemierzanie miasta w poszukiwaniu stworków samo w sobie jest bardzo fajne i pozwala niemal poczuć się jak prawdziwy trener pokemonów. Nie bez znaczenia jest też spora liczba pokemonów (tych starych, uwielbianych przez fanów) czekających na nowego właściciela czy też przyzwoity system mikropłatności.

Z drugiej strony Pokemon GO wydaje się być zbyt proste. W porównaniu do normalnych odsłon serii, rozgrywka nie oferuje takiej samej głębi, a elementy RPG i walka są mocno wykastrowane. Naturalnie trzeba pamiętać, że to gra przeznaczona do zabawy na ekranach dotykowych, ale pole do popisu w tym temacie jest jeszcze spore. Tak samo jeżeli chodzi o brakujące elementy, które zapowiedziano, ale na razie ich jeszcze nie ma (np. wymiana pokemonów). Wszystko to sprawia, że produkcja z czasem traci na „fajności”, zaczyna się tęsknić za rankingami czy rozbudowanym systemem walki, ale mamy nadzieję, że braki te zostaną szybko uspełnione. Tak obiecują w każdym razie twórcy aplikacji ze studia Niantic.

Pokemon GO w obecnej chwili jawi się jako coś w rodzaju wielkiego, społecznościowego eksperymentu, który zdecydowanie sprawia frajdę, ale też nie jest w pełni rozbudowany i dopracowany. Dla fanów serii z pewnością jest to pozycja obowiązkowa, gracze do tej pory niezainteresowani pokemonami również powinni sprawdzić tę aplikację, ale w obecnej formie daleko jej jeszcze do ideału.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena gry 6.815 / 10 na podstawie 138 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.2 / 10 na podstawie 35 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Pokemon GO

12+

Pokemon GO w końcu z systemem wymiany i znajomych
Pokemon GO w końcu z systemem wymiany i znajomych

wiadomość18 czerwca 2018

Studio Niantic ujawniło zawartość kolejnej dużej aktualizacji Pokemon GO. Jeszcze w tym tygodniu mobilna produkcja otrzyma jeden z najbardziej oczekiwanych dodatków - system wymiany stworków między graczami. Przy okazji twórcy dodają garść nowości, które zachęcają do gry ze znajomymi.

Zapowiedziano Pokemon Let’s Go, Pikachu! i Pokemon Let’s Go, Eevee!
Zapowiedziano Pokemon Let’s Go, Pikachu! i Pokemon Let’s Go, Eevee!

wiadomość30 maja 2018

Studio GameFreak zapowiedziało Pokemon: Let’s Go, Pikachu! oraz Pokemon: Let’s Go, Eevee!, czyli duet gier RPG z popularnego cyklu, który zawita jesienią na Nintendo Switch. Co ciekawe, zostaną one zintegrowane z mobilnym Pokemon GO.

Stworki Alolan z Pokemon Sun i Moon trafią do Pokemon GO
Stworki Alolan z Pokemon Sun i Moon trafią do Pokemon GO

wiadomość22 maja 2018

Pokemon GO doczeka się w niedalekiej przyszłości aktualizacji, za sprawą której do gry trafią nowe formy pokemonów – chodzi o znane z Pokemon Sun and Moon warianty Alolan.

Wszystko Pokemon GO (system zadań) - Akt. #8
Wszystko Pokemon GO (system zadań) - Akt. #8

wiadomość19 lutego 2017

Niniejsze kompendium wiedzy poświęcone jest grze Pokemon GO, czyli mobilnej odsłonie klasycznej marki firmy Nintendo. Artykuł będzie regularnie uzupełniany o najciekawsze nowe informacje i materiały.

Pokemon GO – dzienne zadania oraz mityczny pokemon już w drodze
Pokemon GO – dzienne zadania oraz mityczny pokemon już w drodze

wiadomość26 marca 2018

Studio Niantic zapowiedziało wprowadzenie dziennych zadań w Pokemon GO. Od 30 marca gracze będą mogli otrzymać tzw. Badania, które pozwolą im na zdobycie cennych nagród. Ponadto niektóre z tych misji przybliżą ich do spotkania z pierwszym mitycznym pokemonem w grze.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
14.09.2015 19:59
1
bogi1
123
The Best in the World

Pokemon in real live. Czemu nie ;) Fajna rzecz tylko w Polsce już kieszonkowe potworki już nie są takie popularne ;(

Pokemon to jedyne anime, które łykam bo za dzieciaka nie miałem kanałów, gdzie leciał np. DragonBall. Skończyłem oglądać pokemony w TV gdzieś na 4 sezonie jak wchodziła 2 generacja pokemonów a teraz oglądam wszystko od początku i już kończę Advanced Generation (jestem na sezonie 8) i bawię się świetnie. Patrząc teraz na to wszystko denerwuję tylko jedna głupota w Pokemonach. Mianowicie Team Rocket pojawiający się w każdym odcinku i kończący zawsze tak samo. Po prawie 400 odcinkach robi się to denerwujące as hell... I to niezmienne motto...