Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Lara Croft GO Win Phone

Mobilny spin-off bestsellerowej serii Tomb Raider, łączący charakterystyczne elementy cyklu z mechaniką zapożyczoną z Hitmana GO. W grze poruszamy się w systemie turowym po z góry zaplanowanych ścieżkach, a zadaniem gracza w każdej z lokacji jest bezpieczne przeprowadzenie pięknej pani archeolog do wyjścia.

Przygodowe, elementy logiczne, turowe, widok izometryczny.

Lara Croft GO - screen - 2015-09-02 - 307004Lara Croft GO - screen - 2015-09-02 - 307003Lara Croft GO - screen - 2015-09-02 - 307002Lara Croft GO - screen - 2015-09-02 - 307001Lara Croft GO - screen - 2015-09-02 - 307000Lara Croft GO - screen - 2015-09-02 - 306999Lara Croft GO - screen - 2015-09-02 - 306998Lara Croft GO - screen - 2015-09-02 - 306997Lara Croft GO - screen - 2015-09-02 - 306996

wersja językowa:
EN napisy i dialogi

Data premiery gry Lara Croft GO | WP

27sierpnia2015

27sierpnia2015

Windows Store

Windows Phone
Okładka Lara Croft GO (WP)
Lara Croft GO

Lara Croft GO na Windows Phone spin-offowa odsłona bestsellerowej serii przygodowych gier akcji Tomb Raider, z piękną panią archeolog Larą Croft w roli głównej. Za powstanie gry odpowiada jedno z wewnętrznych studiów koncernu Square Enix – to samo, które ma na swoim koncie mobilną wersję przygód Agenta 47: Hitman GO.

Fabuła

Fabuła gry Lara Croft GO przenosi nas do tajemniczego, z dawna zapomnianego świata, w którym wcielając się w tytułową Larę Croft, poświęcamy się oczywiście eksploracji najeżonych pułapkami świątyń i grobowców oraz poszukiwaniem cennych artefaktów. Głównym wątkiem fabularnym gry jest zaś tym razem legenda o mitycznej Królowej Jadu (ang. Queen of Venom)

Mechanika

Podobnie jak w innych, spin-offowych odsłonach cyklu Tomb Raider: Lara Croft and the Guardian of Light oraz Lara Croft and the Temple of Osiris, akcja gry ukazana została ponownie w widoku izometrycznym. Cała nietypowość rozgrywki w Lara Croft GO polega jednak na tym, że łączy ona elementy typowe dla gier z serii Tomb Raider z mechaniką zapożyczoną ze wspomnianego Hitmana GO.

Kolejne lokacje przemierzamy więc w systemie turowym, poruszając się po z góry ustalonych ścieżkach, a zadanie gracza polega każdorazowo na bezpiecznym przeprowadzeniu Lary z punktu startowego do wyjścia. Wymaga to starannego zaplanowania trasy, rozbrajania pułapek oraz eliminacji ewentualnych wrogów. Zabawę utrudnia też fakt, że część ekranu jest początkowo niewidoczna, przez co każdy lekkomyślny błąd może nas sporo kosztować.

W grze do przejścia mamy w sumie 75 wypełnionych zróżnicowanymi zagadkami etapów, podzielonych na pięć rozdziałów. W miarę postępów rozgrywki, za odkrywane w toku gry starożytne relikty możemy też odblokowywać dodatkowe stroje dla panny Croft.

Kwestie techniczne

Lara Croft GO odznacza się nieskomplikowaną lecz urzekającą, ręcznie rysowaną grafiką, uzupełnioną klimatyczną ścieżką dźwiękową. Zastosowany w grze turowy model poruszania się, praktycznie eliminuje wszystkie niedogodności ekranów dotykowych i podobnie jak w Hitmanie GO doskonale sprawdza się w praktyce.

Minirecenzja Lara Croft GO – pani archeolog po raz pierwszy w wydaniu logicznym

PLUSY:
  1. wyjątkowy, przygodowy klimat udanie zachęca do zabawy;
  2. stylowa warstwa audiowizualna, przywodząca na myśl znakomite Monument Valley;
  3. dopracowane poziomy i zagadki;
  4. znakomita druga połowa kampanii, głównie za sprawą bardziej rozbudowany wyzwań.
MINUSY:
  1. niski poziom trudności powoduje, że przez większość czasu gra nie stanowi żadnego wyzwania;
  2. efektem tego jest krótka kampania.

Firma Square Enix i studio Eidos Montreal dostarczyły nam w 2014 roku niecodzienną odsłonę serii Hitman. Mimo początkowych kontrowersji, Hitman GO okazał się znakomitą turową grą logiczną i odniósł na urządzeniach mobilnych zasłużony sukces. Nie zdziwiliśmy się zatem, gdy rok później ogłoszono podobną w założeniach grę Lara Croft GO, osadzoną w realiach cyklu Tomb Raider. Zmiana klimatu na przygodowy oraz dopieszczenie mechaniki rozgrywki zaowocowały bardzo dobrą produkcją, która nie jest jednak wolna od wad.

W Lara Croft GO przejmujemy kontrolę nad panią archeolog Larą Croft, która odwiedza bliżej nieokreślony region świata z zamiarem zdobycia pradawnego artefaktu, należącego do nieistniejącej już cywilizacji. Na jego straży stoi Królowa Jadu – potężny, żyjący w jaskiniach wąż. Zdobycie reliktu i szczęśliwy powrót do domu wymagają przedarcia się przez 75 poziomów, podzielonych na pięć rozdziałów. Plansze przybierają postać środowiskowych zagadek, sprowadzających się do omijania pułapek, otwierania zamkniętych przejść i walki z przeciwnikami.

Rozgrywka toczy się z podziałem na tury i zadanie postawione przed graczem sprowadza się do zastosowania właściwej sekwencji ruchów, tak aby był w stanie ominąć pułapki, pokonać wrogów i oczyścić drogę prowadzącą do wyjścia. Niestety, poziom trudności zmagań nie jest zbyt wysoki, w efekcie czego dużą część kampanii przechodzi się z marszu. Na szczęście druga jej połowa jest już bardziej wymagająca i skutecznie zamazuje pierwsze, niezbyt dobre wrażenie. Zabawę urozmaicają poszukiwania drogocennych kamieni oraz fragmentów złotych reliktów, pozwalających odblokowywać dodatkowe stroje dla Lary Croft.

Szkoda tylko, że w momencie, gdy Lara Croft GO rozkręca się, kampania dobiega końca. Grę można ukończyć w trzy godziny, a jeśli skupimy się wyłącznie na zagadkach – nawet szybciej. W efekcie gracz odczuwa wielki niedosyt. Tym bardziej, że gra robi świetne wrażenie. Przygoda jest niezwykle klimatyczna, w czym duża zasługa dopieszczonej ścieżki dźwiękowej, bardzo dobrze zaprojektowanych poziomów i zagadek, a także izometrycznej grafiki, utrzymanej w pastelowych barwach i minimalistycznym stylu, przywodzącym na myśl doskonałe Monument Valley. Mimo wytkniętych wad, tytuł zdecydowanie wybija się ponad przeciętność i można go polecić wszystkim amatorom łamigłówek.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena gry 8.0 / 10 na podstawie 8 ocen czytelników.

Gry podobne do Lara Croft GO

Wymagania wiekowe Lara Croft GO

12+

Square Enix porzuca serię GO
Square Enix porzuca serię GO

wiadomość1 czerwca 2018

Przedstawiciele montrealskiego oddziału Square Enix potwierdzili, że nie planują żadnych kontynuacji dobrze przyjętej serii GO. Przypomnijmy, że w jej skład wchodziły gry Hitman GO, Lara Croft GO oraz Deus Ex GO, które w pierwszej kolejności ukazały się na urządzeniach mobilnych, by później trafić także na konsole i komputery PC.

Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Lara Croft GO, Fire Emblem Heroes i Plague Inc.)
Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Lara Croft GO, Fire Emblem Heroes i Plague Inc.)

wiadomość19 kwietnia 2017

W najnowszym przeglądzie mobilnych aktualizacji omawiamy najciekawsze patche do takich gier jak Bit City, Dungeons of Chaos, Fire Emblem Heroes, Lara Croft GO oraz Plague Inc.

Najlepsze gry mobilne 2015 roku - This War of Mine, Lara Croft GO i Horizon Chase na liście Jikera
Najlepsze gry mobilne 2015 roku - This War of Mine, Lara Croft GO i Horizon Chase na liście Jikera

wiadomość29 grudnia 2015

Zapraszamy do pierwszego mobilnego podsumowania mijającego roku. Przez kolejne kilka dni autorzy, którzy codziennie dostarczają Wam wieści ze świata gier mobilnych, podzielą się z Wami swoimi listami trzech najlepszych gier 2015 roku. Na pierwszy ogień idzie prawdziwy weteran GRY-Online o ksywce Jiker.

Lara Croft GO najlepszą mobilną grą roku według firmy Apple
Lara Croft GO najlepszą mobilną grą roku według firmy Apple

wiadomość10 grudnia 2015

Firma Apple wybrała dziesięć najlepszych gier mobilnych, które trafiły w 2015 roku na urządzenia z systemem iOS. Przy okazji ujawniono, jakie produkcje były pobierane najczęściej.

Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Apocalypse Meow, Lara Croft GO, Century City)
Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Apocalypse Meow, Lara Croft GO, Century City)

wiadomość4 grudnia 2015

Witajcie w nowej odsłonie serii omawiającej najciekawsze aktualizacje, jakie w minionym tygodniu otrzymały gry mobilne. Tym razem polecamy wypróbowanie łatek do takich tytułów jak Apocalypse Meow: Save the Last Humans, Bubble Witch 2 Saga, Lara Croft GO, Century City czy Pet Rescue Saga.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz