Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Prune iOS

Minimalistyczna gra logiczna w stylu zen. Celem zabawy jest przycinanie gałęzi drzewa w taki sposób, aby dotarło ono w miejsce o możliwie jak najlepszym nasłonecznieniu. Rozgrywkę utrudniają czyhające na roślinę przeszkody i inne niebezpieczeństwa.

Logiczne, 2D, indie, eksperymentalne/artystyczne.

Prune - screen - 2015-08-24 - 306322Prune - screen - 2015-08-24 - 306321Prune - screen - 2015-08-24 - 306320Prune - screen - 2015-08-24 - 306319Prune - screen - 2015-08-24 - 306318

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Prune | iOS

23lipca2015

23lipca2015

App Store

Apple iOS
Okładka Prune (iOS)
Prune

Prune to wydana na platformie Apple iOS minimalistyczna gra logiczna typu zen, która zgodnie z zamysłem autora jest swoistym hołdem złożonym… drzewom. Za powstanie tytułu odpowiada niezależny twórca Joel McDonald oraz jego studio o nazwie Polyculture.

Mechanika

W grze zajmujemy się przycinaniem rośliny, wpływając na jej kształt w taki sposób, aby dotarła w miejsce z jak największą ilością światła słonecznego. Wbrew pozorom zadanie nie jest wcale takie proste, gdyż nasze drzewo rozwija się w nie do końca przyjaznym świecie, a na jego drodze pojawia się cała masa przeszkód i rozmaitych niebezpieczeństw. Czasem więc najkrótsza droga wcale nie musi być tą najlepszą, a priorytetem staje się nie samo tempo wzrostu, ale bezpieczeństwo rośliny.

Kwestie techniczne

Obsługa programu jest niezwykle prosta i intuicyjna, a przycinanie gałęzi drzewa odbywa się jednym pociągnięciem palca. Całość utrzymana jest w nieco onirycznej stylistyce, a minimalistyczna oprawa graficzna, uspokajająca ścieżka dźwiękowa oraz sama koncepcja rozgrywki służyć mają przede wszystkim celom relaksacyjnym.

Minirecenzja Prune – drewniany must-have

PLUSY:
  1. Niesamowicie klimatyczna i poruszająca produkcja;
  2. Unikalna oprawa audio-wideo, której nie sposób pomylić z niczym innym;
  3. W miarę prosty gameplay daje spore pole do popisu.
MINUSY:
  1. Mogłaby być nieco dłuższa.

Czasami zdarzają się wyjątkowe produkcje, które na pierwszy rzut oka wcale na takie miano nie zasługują. Jedną z tego typu aplikacji jest Prune, czyli niepozorna gra logiczna, w której zajmujemy się głownie przycinaniem gałęzi rosnących drzew. Brzmi przedziwnie, ale tak naprawdę jest to magiczna podróż po świecie natury.

Rozgrywka, polegająca na sadzeniu i przycinaniu rosnących drzew, jest stosunkowo prosta i relaksująca. Czasami zdarzają się małe przestoje, w których trzeba nieco wysilić szare komórki, ale zadania stawiane przez twórców aplikacji nigdy nie sprawiają, że mamy ochotę odłożyć urządzenie, bo nie możemy się uporać z jakimś problemem. Ba, jeżeli naprawdę utkniemy, bez żadnych konsekwencji da się pominąć dany poziom i bawić się dalej.

Co ciekawe, łatwy gameplay wcale nie jest nudny, gdyż deweloperzy co rusz starają się urozmaicać zabawę rozmaitymi przeszkodami, a kolejne poziomy czasami w znacznym stopniu różnią się od poprzednich (np. w jednym musimy przeciskać się wąskimi korytarzami, a za chwilę trafiamy do niemal pustej lokacji, w której możemy dowolnie prowadzić roślinę). Poza tym, choć levele są niewielkie, to umożliwiają obieranie wielu dróg, które doprowadzą nas do celu. Mało tego, każde drzewo rośnie w inny sposób, więc tak naprawdę nigdy nie wiemy jak się zachowa po przycięciu tej czy tej gałęzi.

Wszystko to jednak schodzi na dalszy plan w obliczu niesamowitego, grającego na naszych uczuciach klimatu. Udało się go zbudować unikalną oprawą dźwiękową, abstrakcyjną grafiką oraz pozbawioną dialogów narracją. Może się to wydawać dziwne, ale podczas rozgrywki faktycznie martwimy się o nasze wirtualne drzewa. Ta gra po prostu daje do myślenia.

Nie da się oddać słowami tego, co tak naprawdę oferuje Prune, ale bez wątpienią jest to unikatowa i świetna produkcja. Must-have dla każdego fana gier mobilnych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Gry podobne do Prune

Wymagania wiekowe Prune

odpowiednia dla każdego wieku

Prune najlepszą grą roku według magazynu TIME
Prune najlepszą grą roku według magazynu TIME

wiadomość29 listopada 2015

Traktująca o przycinaniu drzew mobilna gra logiczna Prune została uznana za najlepszą produkcję przez dziennikarzy amerykańskiego magazynu TIME.

Prune - podcinamy gałąź z mobilną perełką
Prune - podcinamy gałąź z mobilną perełką

wiadomość26 października 2015

W tym tygodniu nie mieliśmy żadnych problemów z wybraniem mobilnej perełki, gdyż na Androidzie ukazało się genialne Prune, znane do tej pory tylko z urządzeń firmy Apple.

Mobilne premiery tygodnia (m.in. Prune, Vault!, Gabriel Knight: Sins of the Fathers)
Mobilne premiery tygodnia (m.in. Prune, Vault!, Gabriel Knight: Sins of the Fathers)

wiadomość24 lipca 2015

W tym tygodniu w ofertach sklepów App Store i Google Play zadebiutowało kilka interesujących produkcji, w tym Prune, Vault!, Piloteer, The Journey Back oraz Gabriel Knight: Sins of the Fathers – 20th Anniversary Edition.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz