Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Her Story iOS

Her Story to opracowana z myślą o mobilnym systemie iOS policyjna przygodówka. Cała zabawa toczy się na wirtualnym starym pececie, mającym dostęp do wielogodzinnych zapisów przesłuchania pewnej kobiety. Analizując jej zeznania, musimy odkryć prawdę stojącą za zaginięciem jej męża

Przygodowe, detektywistyczne, eksperymentalne/artystyczne, full motion video, indie.

Her Story - screen - 2016-01-26 - 314357Her Story - screen - 2016-01-26 - 314356Her Story - screen - 2016-01-26 - 314355Her Story - screen - 2016-01-26 - 314354Her Story - screen - 2016-01-26 - 314353Her Story - screen - 2016-01-26 - 314352Her Story - screen - 2016-01-26 - 314351Her Story - screen - 2016-01-26 - 314350Her Story - screen - 2016-01-26 - 314349

Sam Barlow | producent

Sam Barlow | wydawca

Strona oficjalna

wersja językowa:
EN napisy i dialogi

Data premiery gry Her Story | iOS

24czerwca2015

24czerwca2015

App Store

Apple iOS
Okładka Her Story (iOS)
Her Story

Her Story to wydana na iOS gra detektywistyczna, będąca przedstawicielem rzadko spotykanego dzisiaj gatunku przygodówek FMV, czyli produkcji, w których większość oprawy graficznej stanowią nagrane sekwencje video z aktorami. Projekt wyszedł spod ręki Sama Barlowa, czyli twórcy, który był głównym projektantem i scenarzystą horrorów Silent Hill: Origins oraz Silent Hill: Shattered Memories.

W grze wcielamy się w detektywa próbującego rozwiązać starą sprawę. Odpowiedzi na dręczące go pytania kryją się w sekwencjach video nagranych w 1994 roku i stanowiących zapis przesłuchań pewnej Brytyjki imieniem Hannah, której mąż zaginął w tajemniczych okolicznościach. Na ich podstawie musimy ułożyć kawałki układanki fabularnej w sposób, który pozwoli nam poznać prawdę.

Sekwencji jest siedem i każda z nich jest na tyle długa, że zapamiętanie po jednokrotnym obejrzeniu wszystkich istotnych informacji jest niemożliwe. Aby ułatwić nam zadanie, wprowadzono system wyszukiwania haseł kluczowych, który pozwala szybko odszukać moment, w którym Hannah użyła danego sformułowania.

Prawie cała gra składa się z nagranych sekwencji video i autor włożył dużo wysiłku w odpowiednie odtworzenie wyglądu lekko nieostrych taśm VHS z 1994 roku. Ponadto materiały są opatrzone minimalistycznym interfejsem, który udaje stare komputery wykorzystywane przez policję. W praktyce nasz monitor symuluje więc ekran przed oczami postaci, a wiele funkcji wymaga skorzystania z komend tekstowych wpisywanych z klawiatury. Nie zabrakło również wirtualnego pulpitu w stylu znanym z wczesnych edycji systemu Windows. Całość robi spore wrażenie także za sprawą bardzo dobrze odegranej postaci Hannah, w którą wcieliła się aktorka Viva Seifert.

Minirecenzja Her Story – historia, która powinna się wydarzyć

PLUSY:
  • Intrygująca, wciągająca historia;
  • Bardzo dobra gra aktorska głównej bohaterki;
  • Oryginalny pomysł na rozgrywkę;
  • Satysfakcjonujący system progresji.
MINUSY:
  • Łatwo „utknąć w miejscu”.

We współczesnych czasach, kiedy niemal wszystko „gdzieś już było”, tylko nielicznym twórcom gier udaje się wykreować coś nowego, oryginalnego, a jednocześnie wciągającego. Tej niełatwej sztuki dokonali deweloperzy stojący za Her Story. Choć sama gra „nie odkrywa koła na nowo”, stawia na pomysły, których dziś próżno szukać, a do tego podaje opowiadaną historię w naprawdę intrygujący sposób.

Podczas rozgrywki wcielamy się w detektywa, siedzącego… przed komputerem. Z racji tego, że akcja toczy się w roku 1994, mamy do czynienia z systemem operacyjnym, charakterystycznym dla tamtego okresu – topornie wyglądające „okienka”, uboga kolorystyka oraz wiele, innych elementów przywodzą na myśl połowę lat 90. Po uruchomieniu sprzętu, widzimy przed nami wyszukiwarkę oraz cztery filmy – każdy z nich przedstawia fragment zapisu przesłuchania atrakcyjnej kobiety, która jest podejrzaną w sprawie zaginięcia własnego męża. Odsłuchując wideo, dowiadujemy się o kolejnych aspektach śledztwa, stanowiących jednocześnie podpowiedzi dotyczące tego, jakie słowo należy wpisać w wyszukiwarkę. Element ten jest niezwykle istotny, gdyż to w ten sposób odblokowujemy kolejne archiwalne materiały. Pomysł sam w sobie jest bardzo dobrze zrealizowany, a gra aktorska bohaterki nie pozostawia absolutnie żadnego pola do narzekań, przyznać jednak trzeba, że dosyć łatwo się w tym wszystkim pogubić. Her Story nie przewiduje żadnych podpowiedzi, dlatego jeśli utkniemy w jakimś miejscu i nie wyłapiemy kluczowego słowa – możemy spędzić na nieudolnych próbach pchnięcia sprawy do przodu nawet kilkadziesiąt minut.

Celem „zabawy w detektywa” jest oczywiście rozwikłanie całej tajemnicy. Pomimo tego, że zakończenie jest tylko jedno, pozostawia najważniejsze pytanie bez wyraźnej odpowiedzi. Gra daje mocno do myślenia nawet po napisach końcowych i w gruncie rzeczy jedynie od nas zależy jak zinterpretujemy finał. Choć jednocześnie po ukończeniu Her Story będzie odczuwać poważny niedosyt – i to w tym pozytywnym znaczeniu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena gry 8.7 / 10 na podstawie 277 ocen czytelników.

Nagrody Develop Awards przyznane - CD Projekt RED z czterema wyróżnieniami
Nagrody Develop Awards przyznane - CD Projekt RED z czterema wyróżnieniami

wiadomość15 lipca 2016

W trakcie gali Develop Awards 2016 przyznano wyróżnienia dla twórców gier. W tym roku największym zwycięzcą okazało się studio CD Projekt RED z czterema nagrodami. Polskiemu deweloperowi po piętach deptał Sam Barlow, który uzyskał trzy wyróżnienia za Her Story.

Her Story i Undertale najlepszymi grami niezależnymi na gali Independent Games Festival
Her Story i Undertale najlepszymi grami niezależnymi na gali Independent Games Festival

wiadomość17 marca 2016

Przyznano nagrody Independent Games Festival dla najlepszych gier niezależnych zeszłego roku. Członkowie jury postawili na przygodówkę Her Story, podczas gdy publiczność wskazała RPG-a Undertale.

Najlepsze mobilne gry detektywistyczne
Najlepsze mobilne gry detektywistyczne

wiadomość30 sierpnia 2015

W najnowszym krótkim przeglądzie gier mobilnych proponujemy zainteresowanie się trzema produkcjami pozwalającymi poczuć się jak prawdziwy detektyw.

Her Story - niecodzienna przygodówka rozeszła się w 100 tys. kopii
Her Story - niecodzienna przygodówka rozeszła się w 100 tys. kopii

wiadomość11 sierpnia 2015

Policyjna przygodówka Her Story autorstwa Sama Barlowa (scenarzysty Silent Hill: Origins oraz Silent Hill: Shattered Memories) sprzedała się w ciągu pierwszego miesiąca obecności na rynku w nakładzie przekraczającym 100 tys. egzemplarzy.

Najlepsze mobilne premiery tygodnia (m.in. Siegefall, Her Story, Dragon Quest VI)
Najlepsze mobilne premiery tygodnia (m.in. Siegefall, Her Story, Dragon Quest VI)

wiadomość26 czerwca 2015

W tym tygodniu w ofertach sklepów App Store, Google Play i Windows Phone Store zadebiutowało kilka interesujących produkcji, w tym Siegefall, Her Story, Dragon Quest VI, SBK 15 – Official Mobile Game oraz TinyKeep.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz