Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

This War of Mine Android

Gra osadzona w realiach współczesnego konfliktu wojennego, w której – w odróżnieniu od innych produkcji o tej tematyce – obejmujemy pieczę nad grupką cywilów, starających się przeżyć w mieście, gdzie prowadzone są szeroko zakrojone działania militarne. W trakcie gry musimy zadbać zarówno o podopiecznych, jak i wyposażenie schronu – nie zabrakło również trudnych wyborów moralnych podejmowanych w trakcie rozgrywki. Za produkcję odpowiedzialna jest polska firma 11 bit studios.

Strategiczne, 2.5D, crafting, polskie, przygodowe gry akcji, survival, wojenne, współczesne konflikty.

This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291686This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291685This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291684This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291683This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291682This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291681This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291680This War of Mine - screen - 2014-11-17 - 291679

wersja językowa:
PL napisy, EN napisy i dialogi

Data premiery gry This War of Mine | AND

15lipca2015

15lipca2015

Google Play

Android
Okładka This War of Mine (AND)
This War of Mine

This War of Mine to osadzona w wojennych realiach, innowacyjna gra przygodowa z elementami survivalu, w której zamiast w żołnierzy wcielamy się w grupkę cywilów walczących o przetrwanie. Tytuł zadebiutował pod koniec 2014 roku na komputerach PC, po czym został przeniesiony m.in. na urządzenia mobilne z systemem Android. Za jego powstanie odpowiada rodzime 11 bit studios, które ma na swoim koncie m.in. oryginalną serię Anomaly, stanowiącą zupełnie nowe spojrzenie na popularny gatunek tower defence.

Jak głosi hasło reklamowe gry: Na wojnie nie każdy jest żołnierzem. Znajduje ono odbicie w samej rozgrywce, podczas której przyjdzie nam pokierować zwykłymi ludźmi, starającymi się przetrwać wojenną zawieruchę w oblężonym mieście. W grze nie bierzemy więc bezpośredniego udziału w działaniach wojennych, a naszym głównym problemem jest zdobycie pożywienia oraz niezbędnych medykamentów. Podczas rozgrywki stawiamy też czoła całej masie innych wyzwań, którym podczas każdej wojny sprostać muszą niewinni cywile.

Centralnym miejscem w grze jest nasza kryjówka, którą w toku zabawy musimy naprawiać i wyposażać. Trzeba też dbać o zdrowie oraz kondycję fizyczną naszych ludzi, a dzięki zastosowanemu systemowi craftingu, ze zgromadzonych podczas kolejnych misji przedmiotów wytwarzać bronie i rozmaite narzędzia, ułatwiające przetrwanie. Co ważne, świat gry włącznie z układem poziomów, postaciami bohaterów oraz poszczególnymi misjami generowany jest losowo, co zapewnia unikalne wrażenia podczas każdej kolejnej rozgrywki.

W This War of Mine niezwykle istotną rolę odgrywa zmieniający się cykl dnia i nocy, który wpływa na podejmowane przez nas działania. Jako, że przemieszczanie się po mieście za dnia oznacza z reguły natychmiastową śmierć bohatera, większość misji podejmować będziemy pod osłoną nocy, która zapewni nam możliwość wyjścia na ulicę bez narażania się na spotkanie z patrolem wroga, czy monitorującymi miasto snajperami. Drugim ważnym elementem rozgrywki jest mocno zarysowany aspekt moralny, zmuszający graczy niejednokrotnie do podejmowania bardzo trudnych wyborów. Zdarzy się więc, że dla dobra ogółu będziemy musieli poświęcić jednostkę. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że wszystkie podejmowane przez nas decyzje z pewnością znajdą odzwierciedlenie w kondycji psychicznej całej grupy.

This War of Mine na urządzeniach z systemem Android odznacza się niezwykle klimatyczną oprawą graficzną, przypominającą rysunki wykonane węglem i wykorzystującą sugestywny system świateł oraz cieni. Mimo, że grafika gry stworzona została w pełnym trójwymiarze, całą akcję obserwujemy z przypominającej klasyczne platformówki perspektywy 2,5D. Podczas rozgrywki panuje zaś nieustannie atmosfera strachu i wszechobecnego zagrożenia, podkreślająca ponurą, wojenną tematykę.

Minirecenzja This War of Mine – przejmującego, wojennego survivalu twórców serii Anomaly

PLUSY:
  1. przejmująca tematyka, rzucająca światło na problemy największych ofiar wojny – cywili;
  2. spora nieliniowość rozgrywki, wynikająca z konieczności podejmowania trudnych decyzji;
  3. intrygujący projekt wizualny, przybliżający grę do mrocznego wspomnienia;
  4. wysoki poziom trudności;
MINUSY:
  1. gra stanowi poważne wyzwanie – wielu graczy mobilnych może mu nie podołać;
  2. w dłuższej perspektywie w oczy zaczyna się rzucać schematyczność rozgrywki.

Warszawskie studio 11 bit, mimo że działa od 2010 roku, a w dorobku ma m.in. uznaną strategiczną serię Anomaly, prawdziwy rozgłos zyskało dopiero dzięki This War of Mine. Wojenny survival, w którym pierwszoplanowe role odgrywają nie żołnierze, tylko cywile, zdobył wiele prestiżowych nagród, a koszt produkcji zwrócił się po dwóch dniach od rozpoczęcia sprzedaży edycji pecetowej. Niezwykle przygnębiająca pozycja w połowie 2015 roku została przeniesiona na urządzenia mobilne z systemami Android oraz iOS. Dzięki sporemu doświadczeniu studio 11 bit nie zawiodło i przygotowało bardzo udany port tego ważnego tytułu.

W This War of Mine trafiamy do oblężonego miasta, regularnie bombardowanego i ostrzeliwanego przez snajperów, a także grabionego przez grupy szabrowników. W tej niezbyt ciekawej rzeczywistości muszą odnaleźć się największe ofiary wojny – cywile. Nad garstką z nich przejmuje kontrolę gracz. Za dnia ulepsza i rozwija bazę (np. opuszczony dom), korzystając z rozbudowanego systemu craftingu, a nocami szuka zapasów, wysyłając podopiecznych na niebezpieczne wyprawy. Styl rozgrywki oraz wojenne realia wymuszają na nim podejmowanie wielu bardzo trudnych decyzji, wywracających do góry nogami nawet najlepiej poukładany system wartości.

Wydarzenia, w których bierzemy udział, są niezwykle przygnębiające – nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że This War of Mine to jedna z najbardziej nacechowanych emocjonalnie gier w historii. Charakteryzuje ją przy tym bardzo wysoki poziom trudności, powodujący, że głód, choroba i śmierć towarzyszą nam na każdym kroku, skutecznie wiążąc ręce i uniemożliwiając osiągnięcie nadrzędnego celu, a więc przetrwania wojny. Na szczęście niewiele rzeczy, poza własnymi błędami, nas tu ogranicza. Pod względem technicznym tytuł jest dopracowany w każdym calu, tak jeśli chodzi o szatę graficzną, stabilność, balans rozgrywki i sterowanie. Narzekać można jedynie na pewną schematyczność działań, jednakże aby ją zauważyć, należy zaliczyć co najmniej kilka podejść do gry.

Na urządzeniach mobilnych w This War of Mine gra się wyśmienicie. Duża w tym zasługa systemu kontroli – na pecetach gra się w nią praktycznie tylko przy pomocy myszki. W efekcie przeniesienie sterowania na smartfony i tablety wyposażone w ekrany dotykowe nie wiązało się z żadnymi większymi modyfikacjami. Z kolei podział kampanii na etapy dzienne i nocne sprzyja rozgrywaniu krótkich sesji, np. podczas podróży autobusem. Łącząc dopracowanie techniczne z bogatą zawartością i potężnym ładunkiem emocjonalnym, otrzymujemy grę, obok której nie można przejść obojętnie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena gry 8.755 / 10 na podstawie 134 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.8 / 10 na podstawie 48 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe This War of Mine

18+

Recenzja gry This War of Mine na tablety – na wojnie mobilność to podstawa

Recenzja 17 lipca 2015, 14:00

Warta wzmianki jest również jeszcze jedna negatywna kwestia, która wychodzi na jaw dopiero po pewnym czasie. Otóż pierwsze podejście do This War of Mine wywołuje niemały szok. Realia, w jakich rozgrywa się akcja tytułu, i niezwykle przejmująca atmosfera czynią z zagłębiania się w ten okrutny świat wyjątkowe doświadczenie, jakiego próżno szukać w typowych grach AAA.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
14.06.2015 19:26
staszeka
20
Legionista
9.5

Tylko na tablety? Czy będzie też dostępna na smartfonach? Choć w sumie pewnie za mały ekran, żeby cokolwiek tam zauważyć...