Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Machinarium Win Phone

Oryginalna, dwuwymiarowa gra przygodowa autorstwa znanego z serii Samorost niezależnego, czeskiego studia Amanita Design.

Przygodowe, 2D, indie, point-and-click.

Machinarium - screen - 2017-06-05 - 347099Machinarium - screen - 2017-06-05 - 347098Machinarium - screen - 2017-06-05 - 347097Machinarium - screen - 2010-02-24 - 180850Machinarium - screen - 2010-02-24 - 180849Machinarium - screen - 2010-02-24 - 180848Machinarium - screen - 2010-02-24 - 180847Machinarium - screen - 2010-02-24 - 180846Machinarium - screen - 2010-02-24 - 180845

wersja językowa:
EN napisy i dialogi

Data premiery gry Machinarium | WP

22marca2014

22marca2014

Windows Store

Windows Phone
Okładka Machinarium (WP)
Machinarium

Machinarium na PC, AND itd. jest kolejnym dziełem niezależnego czeskiego studia Amanita Design, znanego z Botaniculi i cyklu flashowych przygodówek Samorost. Podobnie jak wspomniane produkcje, Machinarium jest klasyczną, dwuwymiarową przygodówką point&click charakteryzującą się nietypową oprawą graficzną.

Fabuła

Świat gry to bardzo dziwne miejsce, w którym wszystko wykonane jest z metalu. Nie uświadczymy tu roślin, zwierząt i ludzi; ich rolę pełnią różnego rodzaju roboty. Oczywiście, jednym z nich jest również główny bohater, niezasłużenie wygnany na wysypisko. W chwili, gdy go poznajemy, powraca do miasta, gdzie natrafia na członków stowarzyszenia Black Cap Brotherhood. Okazuje się, że planują oni zamach na siedzibę burmistrza, mieszczącą się w głównej wieży. Nasz protagonista postanawia do tego nie dopuścić, a w dodatku musi jeszcze uratować swoją dziewczynę.

Mechanika

Machinarium nie należy do długich produkcji – ukończenie jej zajmuje około siedmiu godzin, jednak jak na przygodówkę, rozgrywka jest dość dynamiczna; nie ma tu zbędnych przestojów czy przesadnie trudnych zagadek. Abyśmy mogli dany przedmiot użyć lub zabrać, musi on znaleźć się w zasięgu ramion naszego małego robota. Wszystkie, nawet najprostsze działania przedstawiane są za pomocą unikalnych animacji wykonanych z myślą o konkretnym obiekcie.

Kwestie techniczne

Z pewnością mocną stroną Machinarium jest oprawa audiowizualna. Wszystkie lokacje, jakie przychodzi nam odwiedzić, zostały zilustrowane poprzez rysowane grafiki, których inspirację stanowiły industrialne budowle, stare zardzewiałe maszyny i powieści o tematyce science fiction. W grze nie pada ani jedno słowo – fabuła przedstawiana jest za pomocą odpowiedniej animacji postaci, obrazów i prostej symboliki. Skomponowaniem muzyki zajął się często współpracujący z Amanita Design Tomáš Dvořák, znany jako Floex.

Minirecenzja Machinarium – jedna z najlepszych przygodówek na smartfony i tablety

PLUSY:
  1. Idealna konwersja doskonałej komputerowej przygodówki point-and-click;
  2. Świetna, dwuwymiarowa oprawa audiowizualna, pełna doskonale wykonanych lokacji i klimatycznego udźwiękowienia;
  3. Przygodówka dla każdego – zagadki nie wymagają wykonywania całkowicie nienormalnych czynności, a w razie problemów można skorzystać z przewodnika.
MINUSY:
  1. Zabawa kończy się stosunkowo szybko, bo już po kilku godzinach.

Machinarium to produkcja doskonale znana wszystkim fanom przygodówek. Pierwotnie tytuł autorstwa studia Amanita Design ukazał się na komputerach PC w 2009 roku, a w późniejszych latach doczekał się konwersji na inne platformy sprzętowe. Projekt trafił też na urządzenia mobilne, na których odnalazł się po prostu znakomicie.

Jak powszednie wiadomo, gatunek point-and-click doskonale sprawdza się na ekranach dotykowych i nie inaczej jest w tym przypadku. Rozgrywka opiera się na przemierzaniu kolejnych lokacji, w których musimy rozwiązywać łamigłówki, polegające zazwyczaj na odnalezieniu danego przedmiotu i wykorzystaniu go w odpowiednim miejscu. W odróżnieniu od innych tego typu produkcji, bezsensowne stukanie palcem po całym ekranie z nadzieją, że trafi się na ciekawą rzecz, w tym przypadku nie działa, gdyż bohater musi znajdywać się przy celu, by mógł wejść z nim w interakcję.

Zabawa jest właściwie taka sama jak w oryginalnej wersji na komputerach PC. Rozgrywka nie jest przesadnie trudna, ani też zbyt łatwa, a w razie problemów przychodzi nam specjalny przewodnik, pomagający rozwiązać uciążliwe sekwencje. Dodatkowo, by nieco urozmaicić rozgrywkę, twórcy przygotowali także kilka mini gierek.

Jednym z największych atutów Machinarium jest świetna oprawa audiowizualna. Produkcja może się pochwalić klimatycznym, fantastycznym światem, w którym zatroszczono się o niemal każdy szczegół. Poszczególne lokacje są zróżnicowane i pełne detali, postacie świetnie animowane, a wszystko to doprawiono znakomitym udźwiękowieniem.

Machinarium jest jedną z tych gier, którą można polecić właściwie wszystkim osobom. Produkcja została świetnie wykonana, zagadki mają dobrze wyważony poziom trudności, historia jest wciągająca i właściwie jedynym minusem jest fakt, że przygoda kończy się nieco zbyt wcześnie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena gry 9.1 / 10 na podstawie 37 ocen czytelników.

Wymagania wiekowe Machinarium

odpowiednia dla każdego wieku

Machinarium rozeszło się w 4 mln egzemplarzy

wiadomość22 lipca 2016

Przygodówka point-and-click Machinarium odniosła wielki sukces, sprzedając się w ciągu blisko siedmiu lat od momentu premiery w nakładzie przekraczającym 4 miliony egzemplarzy.

Promocje mobilne na weekend 9-10 maja (m.in. Shadowrun Returns i Assassin's Creed Pirates)
Promocje mobilne na weekend 9-10 maja (m.in. Shadowrun Returns i Assassin's Creed Pirates)

wiadomość10 maja 2014

Przed Wami pierwsze wydanie cyklu poświęconego najlepszym promocjom cenowym na gry dedykowane smartfonom i tabletom. W dzisiejszym przeglądzie zamieściliśmy informacje o przecenach takich gier jak Shadowrun Returns, Assassin's Creed Pirates, Rayman Jungle Run, Machinarium czy Flashout 2.

Nowe Humble Weekly Sale (m.in. Machinarium, Botanicula i Shelter)
Nowe Humble Weekly Sale (m.in. Machinarium, Botanicula i Shelter)

wiadomość3 stycznia 2014

Ruszyła nowa tygodniowa promocja w serwisie The Humble Bundle. Objeła ona przygodówki studia Amanita Design, w tym Machinarium i Botanicula, oraz kilka innych produkcji, takich jak Shelter czy Lume.

Wieści ze świata (BioShock: Infinite, Path of Exile, Saints Row 4) 18/3/13
Wieści ze świata (BioShock: Infinite, Path of Exile, Saints Row 4) 18/3/13

wiadomość18 marca 2013

Dziś piszemy m.in. o dubbingowej obsadzie BioShock: Infinite, liczbie zarejestrowanych graczy w Path of Exile, grze Saints Row 4 w wersji na Wii U, a także dacie premiery przygodówki Machinarium na PlayStation Vita. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (Steam, Machinarium, Sonic Adventure 2) 17/7/12
Wieści ze świata (Steam, Machinarium, Sonic Adventure 2) 17/7/12

wiadomość17 lipca 2012

Dziś piszemy m.in. o potencjalnych nowościach w serwisie Steam, przygodówce Machinarium w wersji na PlayStation Vita, a także zapowiedzi odświeżonej wersji gry Sonic Adventure 2. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz