Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Monument Valley iOS

Gra logiczna, w której prowadzimy niemą księżniczkę Idę przez surrealistyczny śwat tytułowych monumentów, pomagając jej poprzez manipulowanie otoczeniem i tworzenie iluzji optycznych. Monument Valley wyróżnia się artystyczną, minimalistyczną oprawą graficzną, inspirowaną japońskim malarstwem i malowidłami Mauritsa Cornelisa Eschera.

Logiczne, widok izometryczny, funkcje cross-platform, eksperymentalne/artystyczne, surrealizm.

Monument Valley - screen - 2015-08-11 - 305835Monument Valley - screen - 2015-08-11 - 305834Monument Valley - screen - 2015-08-11 - 305833Monument Valley - screen - 2015-08-11 - 305832Monument Valley - screen - 2015-08-11 - 305831Monument Valley - screen - 2015-08-11 - 305830Monument Valley - screen - 2015-08-11 - 305829Monument Valley - screen - 2015-08-11 - 305828Monument Valley - screen - 2015-08-11 - 305827

ustwo | producent

ustwo | wydawca

Strona oficjalna

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Monument Valley | iOS

3kwietnia2014

3kwietnia2014

App Store

Apple iOS
Okładka Monument Valley (iOS)
Monument Valley

Monument Valley na urządzeniach z systemem iOS to gra logiczna z widokiem izometrycznym, którą cechuje surrealizm konstrukcji świata i artystyczny minimalizm oprawy graficznej. Mamy tu do czynienia z dziełem studia ustwo, znanego też ze stworzenia zręcznościówki Whale Trail.

W warstwie fabularnej omawianej pozycji jest sporo tajemnic i niedomówień. Wcielamy się w niemą księżniczkę Idę, podróżującą przez tytułową dolinę monumentów, by uzyskać przebaczenie za jakiś czyn, który popełniła. Na jej drodze stają Ludzie Wrony (ang. Crow People), przeszkadzający jej z nieznanego powodu.

Zabawa sprowadza się z przeprowadzania Idy od początku do końca poziomów, co wymaga manipulowania otoczeniem w taki sposób, by zapewnić bohaterce przejście. Kluczowa jest tutaj perspektywa. W zastosowanym rzucie izometrycznym obracanie i przesuwanie różnych części poziomów tworzy iluzje optyczne – np. dwa bloki, które w rzeczywistości nie stykają się ze sobą, tutaj wyglądają jak zespolone i mogą służyć za pomost. Oprócz tego musimy unikać wspomnianych wcześniej Ludzi Wron. W Monument Valley na przejście czeka dziesięć zróżnicowanych poziomów o stopniowo rosnącym poziomie trudności.

Jak wspomniano, grę wyróżnia minimalistyczna oprawa graficzna. Projektując ją, twórcy inspirowali się głównie japońskim malarstwem i malowidłami holenderskiego artysty Mauritsa Cornelisa Eschera. Świat składa się z konstrukcji architektonicznych wzniesionych przy użyciu prostych brył geometrycznych, lecz zarazem jest pełen barw i detali, które czynią go miejscem pełnym uroku. Jego piękno możemy uchwycić w każdej chwili dzięki zaimplementowanemu trybowi fotograficznemu. Ważna jest tutaj również nastrojowa oprawa dźwiękowa, zmieniająca się dynamicznie wraz z manipulacjami otoczeniem.

Warto jeszcze napomknąć, że w wersji na iOS-a mamy do czynienia z tytułem kategorii premium, a więc pozbawionym jakichkolwiek mikropłatności.

Monument Valley, czyli piękne zabawy perspektywą

PLUSY:
  • Wspaniała oprawa audiowizualna w stylu inspirowanym m.in. malarstwem M.C. Eschera;
  • Pomysłowe zagadki o wyważonym poziomie trudności;
  • Intrygująca, pełna niedopowiedzeń warstwa fabularna;
  • Brak mikropłatności.
MINUSY:
  • Krótki czas zabawy.

Monument Valley, artystyczna gra logiczna od studia ustwo, przypomina małe dzieło sztuki. Tytuł od pierwszych chwil zachwyca konstrukcją świata, stylem graficznym i oprawą dźwiękową. Zachwyt ten nie znika również, gdy przychodzi do właściwej rozgrywki. Zagadki, choć dla starego wyjadacza gier logicznych nie będą szczególnie odkrywcze, okazują się bardzo pomysłowe i przemyślane. Twórcy rozsądnie dawkują kolejne wyzwania, dzięki czemu nie ma ani chwili na nudę, a poziom trudności wzrasta płynnie – od zagadek banalnych do takich, które zmuszą do wysiłku intelektualnego nawet weterana. Co jednak istotne, nie ma tutaj miejsca na frustrację. Duża w tym zasługa wspomnianej wcześniej sfery wizualnej – każdy poziom wygląda zupełnie inaczej od poprzedniego, a wszystkie są równie piękne, więc umysł sam próbuje zwiększyć sobie obroty, by zobaczyć, jakie jeszcze widoki przygotowało studio ustwogames. Dodając do tego nastrojowe udźwiękowienie, otrzymujemy niezwykłe doświadczenie, przypominające surrealistyczny sen. Istotna jest tutaj również warstwa fabularna, tajemnicza, pełna niedomówień i dzięki temu intrygująca.

Niestety, Monument Valley okazuje się snem wyjątkowo krótkim. Grę da się ukończyć w 2-3 godziny, a wyjątkowo sprawni gracze mogą uwinąć się nawet w godzinkę. To sprawia, że kilkanaście złotych, które trzeba zapłacić za dzieło ustwo, dla niektórych może okazać się mimo wszystko zbyt wygórowaną ceną. Warto jednak mieć na uwadze, że za tę kwotę otrzymujemy kompletny produkt, nie wymagający uzupełniania poprzez mikrotransakcje (choć można przedłużyć zabawę z nim sporych rozmiarów płatnymi dodatkami).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena gry 9.1 / 10 na podstawie 71 ocen czytelników.

Gry podobne do Monument Valley

Wymagania wiekowe Monument Valley

Gra jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych.

Monument Valley zarobiło ponad 14 milionów dolarów - mimo że 80% pobranych kopii gry było darmowych
Monument Valley zarobiło ponad 14 milionów dolarów - mimo że 80% pobranych kopii gry było darmowych

wiadomość21 maja 2016

Studio ustwo poinformowało, że w dwa lata po premierze mobilna gra Monument Valley może pochwalić się zarobkiem 14,4 miliona dolarów - i to pomimo tego, że około 80% z pobranych 26 milionów kopii było darmowych.

Monument Valley – występ w House of Cards przynosi grze drugą młodość
Monument Valley – występ w House of Cards przynosi grze drugą młodość

wiadomość6 marca 2015

Monument Valley od studia ustwo ewidentnie złapało drugi oddech. Przyczyniły się do tego liczne nagrody branżowe, m.in. na gali Game Developers Choice Awards i International Mobile Gaming Awards, oraz zaskakująca rola w serialu House of Cards.

Shadow of Mordor z tytułem Gry Roku na Game Developers Choice Awards
Shadow of Mordor z tytułem Gry Roku na Game Developers Choice Awards

wiadomość5 marca 2015

Podczas trwającego Game Developers Conference przyznano nagrody dla najlepszych gier minionych dwunastu miesięcy. Tym razem konkurencja była wyjątkowo zacięta, ale w centrum uwagi znalazły się dwie produkcje – Shadow of Mordor oraz Monument Valley.

Sprzedano niemal 2,5 miliona egzemplarzy Monument Valley
Sprzedano niemal 2,5 miliona egzemplarzy Monument Valley

wiadomość16 stycznia 2015

Firma ustwo opublikowała garść statystyk dotyczących Monument Valley – mobilnej gry logicznej, która odniosła niemały sukces. Oprócz informacji dotyczących sprzedaży i zysków dowiadujemy się np. w co pogrywali twórcy w trakcie prac nad grą.

Monument Valley ofiarą ogromej skali piractwa na Androidzie
Monument Valley ofiarą ogromej skali piractwa na Androidzie

wiadomość6 stycznia 2015

Studio ustwo ujawniło, że tylko 5% instalacji gry Monument Valley na Androidzie było płatnych. Niewielka część z pozostałych 95% pochodzi z legalnych źródeł (kopie recenzenckie, instalowanie produkcji przez kupujących na różnych urządzeniach itd.), a cała reszta to nielegalne kopie.

23 graczy poleca tę grę. Ostatnio:

wequest2

PablosMobile

BrSPL

WildCamel

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz