Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Śródziemie: Cień Mordoru PS3

Middle-earth: Shadow of Mordor

Middle-earth: Shadow of Mordor to opracowana przez zespół Monolith Productions trzecioosobowa gra akcji osadzona w tolkienowskim Śródziemiu. Jej kampania rozgrywa się przed wydarzeniami z Władcy Pierścieni i opowiada o wskrzeszonym zwiadowcy szukającym zemsty na sługusach Saurona.

Akcji, TPP, fantasy, hack'and'slash, Władca Pierścieni.

Śródziemie: Cień Mordoru - screen - 2014-08-13 - 287559Śródziemie: Cień Mordoru - screen - 2014-08-13 - 287558Śródziemie: Cień Mordoru - screen - 2014-08-13 - 287557Śródziemie: Cień Mordoru - screen - 2014-08-13 - 287556Śródziemie: Cień Mordoru - screen - 2014-06-10 - 284239Śródziemie: Cień Mordoru - screen - 2014-06-10 - 284238Śródziemie: Cień Mordoru - screen - 2014-06-10 - 284237Śródziemie: Cień Mordoru - screen - 2014-06-10 - 284236Śródziemie: Cień Mordoru - screen - 2014-05-23 - 283095

wersja językowa:
polska i angielska

Data premiery gry Middle-earth: Shadow of Mordor | PS3

18listopada2014

21listopada2014

premiera PL

Sony PlayStation 3
Okładka Middle-earth: Shadow of Mordor (PS3)
Middle-earth: Shadow of Mordor

Śródziemie: Cień Mordoru to gra akcji osadzona w uniwersum Władcy Pierścieni, znanym z powieści angielskiego pisarza fantasy J.R.R. Tolkiena. Produkcję opracowało doświadczone studio Monolith Productions, czyli zespół mający na koncie m.in. serię No One Lives Forever oraz dwie pierwsze odsłony cyklu F.E.A.R. Nowa produkcja dewelopera została wydana na PC oraz konsolach siódmej i ósmej generacji. Ze względu na ograniczenia techniczne PlayStation 3 i Xboksa 360 oprawa graficzna oraz system Nemezis, omówiony w dalszej części opisu, są tu nieco uproszczone w stosunku do tego, co oferują wersje na pecety czy PlayStaion 4 i Xbox One.

Fabuła

Śródziemie: Cień Mordoru opowiada o wydarzeniach rozgrywających się pomiędzy Hobbitem a pierwszym tomem Władcy Pierścieni, gdy Mroczny Władca Sauron zbiera siły do ponownego ataku na Wolne Ludy. Bohaterem gry jest Talion, jeden ze zwiadowców Gondoru strzegący Czarnej Bramy Mordoru. Niestety, podczas ataku sił zła ginie jego żona i syn, a zaraz po tym on sam. Zdruzgotanemu wojownikowi nie dane jest jednak zaznać spokoju po śmierci, bowiem zostaje on wskrzeszony i w niewytłumaczalny sposób związany z tajemniczym elfim upiorem, uwięzionym pomiędzy światami tak długo, że zapomniał nawet własne imię. Obaj bohaterowie łączą siły i wyruszają na krucjatę przeciwko Czarnej Ręce Saurona – najbardziej zaufanym sługom Mrocznego Władcy.

W trakcie kampanii możemy odkryć prawdę o istocie stojącej za powrotem Taliona do świata żywych oraz poznać historię powstania Pierścieni Władzy. W głównej kampanii składającej się z dwudziestu rozbudowanych misji napotykamy ciekawe postacie niezależne (w kilku misjach pojawia się m.in. doskonale znany fanom twórczości Tolkiena Gollum) oraz zwiedzamy ruiny i twierdze Mordoru.

Mechanika

Middle-earth: Shadow of Mordor to wydana na platformę PlayStation 3 gra akcji, w której wydarzenia obserwujemy z kamery umieszczonej za plecami postaci. Zabawa polega głównie na toczeniu starć z hordami orków za pomocą rozbudowanej mechaniki walk, opartej na systemie zaczerpniętym z poświęconej Batmanowi serii Arkham. Główny bohater może wyprowadzać efektowne ciosy w walce wręcz, łączyć ataki w bardziej złożone kombinacje, a także używać specjalnych ciosów (są to m.in. brutalne egzekucje czy ataki obszarowe). Z kolei dzięki mocom upiora jest w stanie atakować wrogów na odległość (z wykorzystaniem łuku) oraz przejmować kontrolę nad dzikimi bestiami – karagorami i ogromnymi graugami, mogącymi służyć za wierzchowce – a w późniejszych etapach gry nawet podporządkowywać sobie orki, by pomagały mu w walce. Jako że adwersarze często dysponują przytłaczającą przewagą liczebną, przydatna jest mechanika skradania, cichego eliminowania celów i freerunningu, przypominającego rozwiązania z cyklu Assassin’s Creed.

Armia Saurona to nie bezładna banda; społeczność orków jest ściśle oparta na hierarchii. Mocną stroną i swoistą wizytówką gry Cień Mordoru jest unikalny system o nazwie Nemezis, dzięki któremu orkowa armia zdaje się żyć własnym życiem, a każdy z jej kapitanów, oficerów i wodzów jest oddzielną postacią, posiadającą własne imię, osobowość oraz mocne i słabe strony (elementy te są losowo generowane przy każdym rozpoczęciu gry, dzięki czemu każda rozgrywka jest niepowtarzalna). System Nemezis śledzi wszystkie interakcje gracza z tą wesołą gromadką, a następnie określa ich konsekwencje. I tak każdy ork, któremu uda się nas zabić (jako że Talion jest w praktyce nieśmiertelny, stanowi to jedynie chwilową niedogodność) awansuje na kapitana i rośnie w potęgę, stając się na przyszłość większym zagrożeniem. Z kolei pokonani przez nas osobnicy mają przykry zwyczaj uczenia się naszych taktyk, a niektórzy z nich potrafią wręcz próbować się na nas mścić. System Nemezis pozwala na proceduralne generowanie własnej opowieści o zmaganiach z armią Saurona – orkowie wspominają ostatnie zwycięstwo nad Talionem lub opowiadają między sobą o dowódcach, których wyeliminowaliśmy. Dodatkowo sami też często walczą między sobą o pozycję, co da się wykorzystać do obsadzenia kluczowych stanowisk swoimi poplecznikami, tj. orkami, nad którymi udało nam się przejąć kontrolę.

W wydanej na platformę PlayStation 3 grze Śródziemie: Cień Mordoru dysponujemy pełną swobodą eksploracji podzielonego na trzy rozległe obszary Mordoru. Oprócz zajmowania się głównymi misjami możemy też przystępować do pobocznych zadań (m.in. ratowanie cywilów, wykazywanie się bezbłędną obsługą oręża Taliona), zbierać niezliczone znajdźki czy zaliczać opcjonalne wyzwania (np. pokonywanie unikalnych bestii czy zdobywanie określonych odmian ziół).

Kwestie techniczne

Dla fanów marki dodatkową zaletą jest fakt, że podczas produkcji autorzy współpracowali z ludźmi z firmy Middle-earth Enterprises oraz studiem efektów specjalnych Weta Workshop. Dzięki temu gra wpasowuje się w świat stworzony przez J.R.R. Tolkiena i jednocześnie pozostaje wierna stylowi wizualnemu kinowej sagi. Inną zaletą jest klimatyczna muzyka, skomponowana przez Garry’ego Schymana i Nathana Grigga, oraz doskonałe efekty dźwiękowe i profesjonalny voice acting.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8.0 / 10 na podstawie 262 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.7 / 10 na podstawie 149 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 189,90 PLN

Gry podobne do Middle-earth: Shadow of Mordor

Klasyfikacja PEGI Middle-earth: Shadow of Mordor

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Śródziemie: Cień Wojny – w kontynuacji zaimportujemy swoich największych Nemezis i Poplecznika
Śródziemie: Cień Wojny – w kontynuacji zaimportujemy swoich największych Nemezis i Poplecznika

wiadomość6 lipca 2017

W nadchodzącej grze Śródziemie: Cień Wojny będziemy mieli możliwość przeniesienia niektórych kapitanów orków z poprzedniego tytułu, Cienia Mordoru. Jeśli zżyliście się ze swoim dawnym arcywrogiem, już teraz możecie się przygotować na jego wielki powrót w kolejnej produkcji.

Middle-earth: Shadow of War – wyciekły informacje na temat sequela Middle-earth: Shadow of Mordor?

wiadomość26 lutego 2017

W ofercie jednej z amerykańskich sieci sprzedaży pojawiła się niezapowiedziana jeszcze oficjalnie gra Middle-earth: Shadow of War, która jest kontynuacją wydanego w 2014 roku Middle-earth: Shadow of Mordor. Wpisowi towarzyszy opis tytułu wraz z projektem okładki pudełkowego wydania na PlayStation 4 i Xboksa One.

Warner Bros. płacił youtuberom za pozytywne recenzje gry Śródziemie: Cień Mordoru
Warner Bros. płacił youtuberom za pozytywne recenzje gry Śródziemie: Cień Mordoru

wiadomość12 lipca 2016

Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych opublikowała ugodę z firmą Warner Bros., którą oskarżono o nielegalne praktyki marketingowe. Spółka miała płacić youtuberom za pozytywne recenzje gry Śródziemie: Cień Mordoru, z pominięciem wymaganego w tym wypadku oznaczenia materiałów sponsorowanych. Na liście płac znalazł się m.in. PewDiePie. Dokument nie przewiduje kar finansowych.

Shadow of Mordor 2 - powstaje kontynuacja gry Śródziemie: Cień Mordoru?
Shadow of Mordor 2 - powstaje kontynuacja gry Śródziemie: Cień Mordoru?

wiadomość29 marca 2016

Wygląda na to, że w przyszłości doczekamy się zapowiedzi kontynuacji gry Śródziemie: Cień Mordoru. Wzmianka o Shadow of Mordor 2 pojawiła się bowiem w CV hollywoodzkiej kaskaderki i aktorki motion capture Lauren Mary Kim.

Śródziemie: Cień Mordoru – kompendium wiedzy [Aktualizacja #4: GOTY Edition i inne]
Śródziemie: Cień Mordoru – kompendium wiedzy [Aktualizacja #4: GOTY Edition i inne]

wiadomość5 czerwca 2015

W niniejszym artykule znajdziecie kompendium wiedzy poświęcone grze Śródziemie: Cień Mordoru (ang. Middle-earth: Shadow of Mordor). Zebraliśmy tutaj wszystkie najważniejsze informacje na temat dzieła studia Monolith Productions. W czwartej aktualizacji piszemy głównie o wydaniu Game of the Year Edition.

Komentarze Czytelników (24)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
16.01.2014 16:49
😱
michalonator
14
Chorąży

Grałem w mało gier z Władcy pierścieni ale ta gra może być pro . Jestem fanem LOTR (najbardziej książki)

16.01.2014 16:51
odpowiedz
@JORDAN BOSS@
9
Senator
8.5

Zapowiada się dobra gra.

24.01.2014 14:43
odpowiedz
assassin47
81
Konsul

Pierwszy gameplay robi ogromne wrażenie. Czekam z niecierpliwością!

01.02.2014 04:09
odpowiedz
yadin
96
Senator

A ja się pytam, po co ten Mordor i co to takiego? Czy bez potworów nie ma już gier?

09.02.2014 13:40
odpowiedz
Kudeł27
2
Junior

Zapowiada się ciekawie, system walki,skradania itd. jak z assassin'a lub batmana, lubię obie wcześniej wymienione serie gier więc czekam z niecierpliwością. :)

04.05.2014 10:31
odpowiedz
Maczadro
8
Legionista

Yadin, nareszcie tak głupi twój komentarz, że nawet najbardziej naiwni nie dali się nabrać, że jesteś po prostu kolejnym trollem na tym portalu.

25.05.2014 16:22
odpowiedz
compres
5
Junior

Jeśli faktycznie pojawi się na PS3 to nie można jej przegapić.

21.06.2014 09:00
odpowiedz
Melkor-Morgoth
1
Junior

Na ps3 i xbox360 system nemesis niestety będzie ograniczony. W dodatku na te konsole odpowiedzialny jest zupełnie inny zespół (oprócz ps4 xone i pc).

20.07.2014 14:26
odpowiedz
Mercury_99
10
Generał

Wow, super się zapowiada. ;)

06.08.2014 15:38
odpowiedz
premium679698
2
Junior

Nie mogę się doczekać !

20.09.2014 17:57
odpowiedz
Akantor135
5
Junior

Gra się zapowiada całkiem dobrze , czekam na tą grę

04.10.2014 14:14
odpowiedz
yadin
96
Senator

@Maczadro :: To nie tak. Przejrzyj tytuły z ostatnich lat. Co trzecia gra to fantasy, SF lub coś podobnego. Nawet The Last of Us musi zawierać ludzki z innego wymiaru.

05.10.2014 20:54
odpowiedz
ShaggyMan069
9
Chorąży

Mnie to odstraszają te żywcem wzięte z Assassin's Creed ruchy przy wspinaczce a z kolei przewroty i skok wydają się być podobne do tych z God Of War no i mała mapa, ale jako ogół przyciąga uwagę na tyle, że zastanawiam się nad kupnem.

15.11.2014 11:57
odpowiedz
kubalek15
24
Konsolowy komandos

mam tylko nadzieje ze nie zawioda nas jesli chodzi o okrojenie tego systemu nemesis na ps3 i xboxa zeby sie ktos zbyt wczesnie na tym nie przejechal bo niewiadmo czy go skroca o wiekszosc czy w (bardzo bym chcial) malym stopniu

17.11.2014 15:07
odpowiedz
legolas93
39
Konsul

kubalek15==> pal licho z nemesis. ta gra wygląda paskudnie!!! jak za czasów ps2, zobacz sobie na youtube, są gameplaye to się przekonasz. Kompletnie olali starsze platformy i myślą jeszcze że ludzie będą to kupować. Niedoczekanie. Jeśli ktoś zamówił preorder to niech szybko rezygnuje a jak się już nie da to będzie miał niezły ból głowy :D chyba że komuś nie przeszkadza takie paskudztwo, ja też nie muszę mieć super grafiki, ale jest jakiś pułap którego nie należy przekraczać. A tutaj kompletna olewka ze strony twórców, dobrze że dragon age inkwizycja jest do ogrania i supcio wygląda bo inaczej byłbym wpieniony na maksa :D

17.11.2014 23:54
odpowiedz
Eazzyy
3
Junior

Tak jak wyżej. Okropny poziom graficzny, spadki do 5 klatek, zacinający się dźwięk, a to tylko przykłady absurdów, które ta gra przyniosła za sobą na stare konsole. Rozumiem, że sprzęt już stary no ale ludzie...

18.11.2014 16:27
odpowiedz
kubalek15
24
Konsolowy komandos

oczywiscie wiadomo ze graficznie bedzie gorsze ale ja sie juz w sumie ladnie napalilem na te gre i pytanie teraz czy mocno sie zawiode ale caly czas rozwazam tez nie kupienia tego choc kto powiedzial ze ta gra bedzie az tak tragiczna na konsole starszej generacji :)

20.11.2014 21:08
odpowiedz
DevilOsa
28
Centurion

wie ktos moze kiedy bedzie dostepny na PSstore na PS3?

20.11.2014 22:57
odpowiedz
kubalek15
24
Konsolowy komandos

ogolnie ogladalem gameplaya na ps3 i powiem ze jednak wole tego nie kupowac bo to tylko wiekszy niesmak, trzeba jednak poczekac jak sie kupi ps4 to mozna smigac a tak? namiastka tego co zrobili i to jeszcze wyglada jakby nie na ps3 ale na ps2 to zrobili :P krotko mowiac mieli wy*ebane na starsze konsole i sie nie postarali. no coz tak jak kiedys przejscie z ps2 na 3 bylo czyms niesamowitym tak teraz tez sie trza powoli przerzucac :(

22.11.2014 01:46
odpowiedz
ShaggyMan069
9
Chorąży

Ano trzeba, jeszcze teraz da sie grac w Far Cry 4 na ps3 z duzym rozczarowaniem i zazdroscia ale jednak sie da a za rok dwa ps3 bd tylko powrotem do starych czasow, jak to bylo kiedys i jak to gry wtedy wygladaly. Co do Shadow Of Mordor to tak samo, ps4 wow ps3 o jezu jak to wyglada, wielka szkoda.

29.12.2014 12:07
odpowiedz
.SilveR.
11
Centurion
4.0

Dużo błędów w wersji PS3.

06.01.2015 19:27
odpowiedz
ShaggyMan069
9
Chorąży
4.0

Nie grałem i nie zagram. Port na ps3 to kpina, za takie chujowe podejście ta gra może dostać 4

10.06.2015 23:57
odpowiedz
BlurekPL
55
Pretorianin
9.0

Nie ma co ukrywać , hejt na wersje na PS3 i 360 są ogromne w internecie . Lecz ja postanowiłem sprawdzić i to , CoD:AV ponoć słaby na PS3 ale dla mnie jest ok i myślałem że hejty są przesadzone ale gdy włączyłem grę bez aktualizacji (mam internet 3mb) bo nie mogłem wytrzymać to nie były te hejty przesadzone , gra trzymała 20fps , podczas walki 10-15 a pikseli było tyle co na ps2 no i tekstury też. Pograłem z 1h , oczy mnie rozbolały od tej pikselozy i pobrałem patha i poprawił płynność , jak sobie biegamy bo podczas walki z kilkunastoma orkami dalej spada do 15fps i pikseli trochę mniej , ale widać poprawe , jeszcze jak by z takie dwa duże pathe dodali to był bym zadowolony , ale mimo tego chce się grać i rozgrywka broni ten port , który jest marny w porównaniu do choćby Forzy Horizon 2 na 360 która ma ładne modele aut tylko te góry , ale chodzi i płynnie więc brzydota w tej grze jest przesadzona czego o mordorze bym nie powiedział . Mi ogólnie to nie przeszkadza bo i tak działa lepiej niż na moim PC więc dam 9-/10 za ogólną rozgrywke i to jak wciąga bo od strony technicznej to 5/10 ale błędy wyeliminowali np.zacinający się dźwięk , więc jak ktoś gra bez pathy to pozdro dla niego ;)

02.10.2016 23:02
👎
odpowiedz
Kosiciel
50
Generał
2.0

Szkoda czasu na tak zwalony port, trzymać się z daleka! Graficznie słabo, animacja rwie...

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze