Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Mass Effect: Andromeda PS4

Mass Effect 4

Czwarta pełnoprawna odsłona bestsellerowej serii RPG-ów osadzonych w realiach science fiction. Za produkcję Mass Effect: Andromeda odpowiedzialne jest studio deweloperskie firmy BioWare w Montrealu, które pomagało przy tworzeniu dwóch wcześniejszych odsłon cyklu.

RPG, kooperacja, multiplayer, Role-playing shooter, RPG akcji, science fiction, TPP, TPS.

Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-03-20 - 340801Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-03-20 - 340800Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-03-20 - 340799Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-03-20 - 340798Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-03-20 - 340797Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-03-20 - 340796Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-03-20 - 340795Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-03-20 - 340794Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-03-20 - 340793

wersja językowa:
PL napisy, EN napisy i dialogi

Data premiery gry Mass Effect: Andromeda | PS4

21marca2017

23marca2017

premiera PL

23marca2017

PSN

Sony PlayStation 4
Okładka Mass Effect: Andromeda (PS4)
Mass Effect: Andromeda

Kanadyjskie studio BioWare znane jest miłośnikom konsol PlayStation głównie dzięki seriom Dragon Age oraz Mass Effect. Opisywana tutaj Andromeda stanowi czwartą odsłonę cyklu Mass Effect, a za jej powstanie odpowiada zespół BioWare Montreal, mający na swoim koncie m.in. tryb multiplayer i DLC do Mass Effect 3. Jest to szczególna odsłona serii, ponieważ stanowi ona tzw. „nowy start” dla całej marki, zrywając z dotychczasowym bohaterem – kultowym komandorem Shepardem, a także zmieniając miejsce i czas, w jakich toczy się akcja.

Edycja przeznaczona na PlayStation 4 została wzbogacona o wykorzystanie możliwości jej potężniejszej wersji – PlayStation 4 Pro. Gracze mogą dokonać wyboru pomiędzy rozdzielczością 4K lub standardowym 1080p – wybór tego drugiego owocuje wyższym poziomem detali. Jeśli zaś chodzi o samą zawartość, pozycja oferuje dokładnie to samo, co wersja na komputery osobiste i konsolę Xbox One.

Fabuła

Siłę napędową fabuły Mass Effect: Andromeda stanowi tak zwana „Inicjatywa Andromeda”, rozpoczęta w 2176 roku, a więc na siedem lat przed wydarzeniami z pierwszej odsłony serii. Celem przedsięwzięcia, w które oprócz ludzi zaangażowały się pozostałe rasy zamieszkujące Drogę Mleczną, była budowa Ark – potężnych statków kosmicznych transportujących przedstawicieli poszczególnych gatunków do tytułowej galaktyki Andromedy. Zadaniem, jakie ciąży na ekspedycji, jest nie tylko zbadanie nowego, tajemniczego świata, lecz także podjęcie próby odnalezienia nowego domu oraz szybszego sposobu na podróżowanie pomiędzy galaktykami. Łączność między Arkami zapewnia tak zwany Nexus – gigantyczna centralna jednostka, funkcjonująca podobnie jak znana fanom serii Cytadela. Na pokładzie każdej z Ark znajdują się tak zwani Pionierzy – elita spośród oddanych sprawie żołnierzy. Ich zadaniem jest zbadanie planet zdatnych do zamieszkania oraz ewentualne nawiązanie pierwszego kontaktu z natywnymi rasami galaktyki Andromedy. W trakcie trwającej ponad sześćset lat podróży członkowie wyprawy przebywali w stanie hibernacji – nie mają zatem pojęcia o wydarzeniach, jakie rozegrały się w Drodze Mlecznej pod ich nieobecność (czyli o wojnie ze Żniwiarzami).

Główni bohaterowie Mass Effect: Andromeda to Sarah oraz Scott Ryder – dzieci Aleca Rydera, Pioniera Arki Hyperion, a przy tym legendarnego członka programu N7, który wsławił się uczestnictwem w podróży przez pierwszy odnaleziony przez ludzkość przekaźnik masy – urządzenie umożliwiające podróżowanie do najdalszych zakątków Drogi Mlecznej z prędkością nadświetlną. Wybór protagonisty dokonany przed rozpoczęciem właściwej zabawy rzutuje na niektóre przedstawione w grze wydarzenia, podobnie jak podejmowane przez nas decyzje – w trakcie rozmów z postaciami niezależnymi często przychodzi nam rozstrzygać o tym, jak wybrnąć z trudnych sytuacji. W przeciwieństwie do wcześniejszych części serii, w grze nie zaimplementowano odzwierciedlającego poczynania bohatera podziału na „idealistę” i „renegata”. Zamiast tego dylematy moralne nabrały odcieni szarości, a w rozmowach decydujemy się na wybranie jednego z tonów wypowiedzi.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich odsłonach cyklu, fabuła gry, wzbogacana w trakcie zabawy o liczne zwroty akcji, prezentowana jest z odpowiednim rozmachem. Oprócz głównego wątku, gracz ma możliwość wzięcia udziału w rozmaitych wydarzeniach pobocznych – w ten sposób może nie tylko poznać losy rekrutowanych w toku rozgrywki członków drużyny i budować z nimi głębsze relacje, lecz także odkryć historię odwiedzanych planet, a także zapoznać się z nowymi rasami – na czele z wrogimi kettami oraz nieufnymi angarami.

Mechanika

Zgodnie z duchem serii, w Mass Effect: Andromeda akcja prezentowana jest w perspektywie trzecioosobowej (TPP). Rozgrywka wspiera się na kilku filarach, z których najważniejszym jest eksploracja nowej galaktyki. Poszukiwanie tak zwanych „Złotych Światów”, czyli miejsc nadających się do zasiedlenia, gracz uskutecznia na pokładzie statku kosmicznego Tempest, pełniącego podobną rolę co znana z oryginalnej trylogii Normandia. To właśnie tutaj protagonista wchodzi w interakcję z towarzyszami przygody, a także wyznacza cele kolejnych eskapad. Zwiedzanie planet odbywa się zarówno na piechotę, jak i za sterami specjalnego kołowego pojazdu, przystosowanego do funkcjonowania w najcięższych warunkach – ND1 Nomad jest odpowiednio szybki i zwrotny, a jego dodatkowy atut stanowią dopalacz i podatność na modyfikacje zwiększające możliwości maszyny.

Z kolei podróżowanie na piechotę uatrakcyjniają plecaki odrzutowe. Jetpacki pozwalają na krótkie szybowanie bądź wykonywanie szybkich, dalekich skoków, przez co przydają się również w trakcie walki z przeciwnikami. Starcia rozgrywane są w czasie rzeczywistym, a na dobór taktyki wpływ ma zarówno budowa terenu, jak i możliwość krycia się za osłonami. W potyczkach robimy użytek z broni dystansowej i z różnorodnych wariantów broni białej, a także z ikonicznej dla serii biotyki. W trakcie rozgrywki bohaterowie zdobywają punkty doświadczenia i awansują na kolejne poziomy, jednak w przeciwieństwie do przygód komandora Sheparda, tu zrezygnowano z systemu klasowego – gracz poszczególne zdolności postaci może łączyć i rozwijać w dowolny sposób, tworząc jednocześnie ulubione zestawy. Jeśli jednak dana postać jest prowadzona w kierunku specjalizacji w konkretnej dziedzinie, gra automatycznie odblokowuje konkretny profil, który zapewnia zdolnościom protagonisty różnorodne bonusy.

Oprócz zadań wątku głównego, w Mass Effect: Andromeda pojawiają się liczne aktywności poboczne. Na pierwszy plan wysuwają się tak zwane „misje lojalnościowe”, poświęcone konkretnym członkom drużyny. Choć nie są one powiązane z osią fabuły, pozwalają poznać przeszłość kompanów, a także zwiedzić niedostępne w inny sposób lokacje. Ponadto gracz może zająć się infiltracją ulokowanych na większości planet kompleksów należących do wroga, brać udział w starciach z gigantycznymi bossami (wymagającymi zarówno potężnego arsenału, jak i zespołu na odpowiednio wysokim poziomie doświadczenia), poszukiwaniem tak zwanych stref zrzutu, dających dostęp do opcji szybkiej podróży i możliwości przegrupowania oddziału oraz dobrania ekwipunku, a także skanowaniem i analizowaniem obcej technologii oraz napotykanej po drodze fauny i flory. Dzięki temu ostatniemu bohater poznaje informacje na temat struktury i sposobu funkcjonowania konkretnych obiektów, co w efekcie prowadzi do możliwości opracowania zaawansowanych technologii. Istotną rolę w grze odgrywa bowiem rzemiosło – po uprzednim wynalezieniu schematu oraz zebraniu wystarczającej ilości wymaganych surowców można nie tylko wytwarzać nowe przedmioty i elementy uzbrojenia, lecz także udoskonalać już posiadane.

Tryby gry

Oprócz rozbudowanego trybu fabularnego, w Mass Effect: Andromeda pojawia się stworzony z myślą o czteroosobowej kooperacji tryb multiplayer. Zabawa w tym wariancie rozgrywki koncentruje się na odpieraniu ataków kolejnych fal przeciwników, jednak w porównaniu z Mass Effect 3 nowe możliwości daje wykorzystanie plecaka odrzutowego – dzięki niemu mapy zyskały swoistą „wielopoziomowość”, a sama rozgrywka ma tutaj bardziej swobodny, wertykalny charakter. Bez wpływu na dynamikę starć nie pozostaje również udoskonalona sztuczna inteligencja oponentów, którzy dobierają taktykę adekwatną do sytuacji panującej na polu bitwy, a także przebudowany system używania umiejętności, z których każda ma odrębny pasek ładowania po użyciu.

Podobnie jak w poprzedniej odsłonie serii, zaimplementowano tutaj system mikrotransakcji – za realną gotówkę gracze mogą zakupić Punkty Andromedy, które umożliwiają zakup skrzynek z losowym zaopatrzeniem, uzbrojeniem lub nowymi postaciami. Warto nadmienić, że oprócz zdobywanych podczas zabawy punktów doświadczenia, odnoszącym sukcesy graczom przyznawane są specjalne punkty prestiżu, otrzymywane w zamian za konkretny styl rozgrywki. Po akumulacji odpowiedniej ich liczby otrzymujemy rozmaite premie, w postaci na przykład zwiększonego limitu zdrowia.

Kwestie techniczne

Mass Effect: Andromeda działa w oparciu o opracowaną przez studio DICE technologię Frostbite. Dzięki temu oprawa graficzna tej produkcji prezentuje wysoki poziom wykonania – zarówno otoczenie, jak i modele postaci są bogate w detale, a całości dopełniają zaawansowane efekty specjalne i cząsteczkowe. Zabawie towarzyszy skomponowana przez Johna Paesano muzyka – od „ambientowych” utworów podczas spokojnej eksploracji po dynamiczne, elektroniczne brzmienia w trakcie starć.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena gry 7.835 / 10 na podstawie 287 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 7.2 / 10 na podstawie 596 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 244,90 PLN

Gry podobne do Mass Effect: Andromeda

Klasyfikacja PEGI Mass Effect: Andromeda

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.
Recenzja gry Mass Effect: Andromeda – znajoma podróż w nieznane

Recenzja 20 marca 2017, 08:55

Największym zarzutem względem przygód Inkwizytora było sztuczne wypełnienie świata powtarzalną treścią, która nic nie wnosiła do historii, a wręcz odwracała uwagę od ciekawego wątku głównego. Deweloperzy z BioWare zarzekali się, że mocno przyglądali się Wiedźminowi 3 w kontekście wyzwań i da się to zauważyć – zdecydowana większość zadań pobocznych ma unikatowe tło fabularne. Choć trafiają się również zadania stworzone według schematu „zeskanuj w kosmosie anomalię, a następnie udaj się na planetę, by znaleźć swój cel”, nie przysłaniają one wielu interesujących misji.

Komentarze Czytelników (62)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
10.03.2017 06:28
1
odpowiedz
1 odpowiedź
akahoshi
4
Junior
9.5

Grę biorę, jak nic. Seria Mass Effect jest jedną z moich ulubionych (całą trylogię przechodziłem 3 razy).
Tylko czemu babki mają takie niewyjściowe twarze?

15.03.2017 12:16
odpowiedz
2 odpowiedzi
.:DarkPassenger:.
8
Centurion

Ktoś będzie grał w Andromedę na Ps4 Pro?

20.03.2017 18:35
odpowiedz
suhari123qq
1
Junior

Powiem tak 3 części świetna ale nie wiem czy andromeda będzie lepsza no ale zobaczymy jak to na ps4 bedzie sie grało

25.03.2017 08:39
1
odpowiedz
rafal112
4
Junior
10

Gra świetna na taka cześć mass effect właśnie czekałem grafika powala grywalność niepozwala oderwać sie od gry polecam każdemu kto lubi klimaty sf

26.03.2017 20:59
odpowiedz
maj3s
2
Junior
9.5

Polecam w 100%. Gra jest taka jaka powinna być, wciągnęła mnie całkowicie. Fabuła, misje, planety, duże mapy, postacie i swietny klimat!!! Ja tylko nie czaje tego całego hejtu na tą grę...

26.03.2017 22:00
odpowiedz
Enigma1990
20
N7

Ok, niepotrzebna była ta panika i fala hejtu przed premierą..

Gra się rozkręca z każdą nastepną godziną i każdy fan Trylogii znajdzie tu coś dla siebie.

Załoga jest raczej nudna ( poza kilkoma wyjątkami ) ale za to Tempest to klasa :)

Animacje twarzy? Nie ma tragedii, choć twarz Cory powinna byc ocenzurowana bo takiego gó... to ja już dawno nie widziałem

Klimat całkiem inny niż w Trylogii. Tutaj jesteśmy odkrywcami i duży nacisk jest położony na eksploracje ( planety do tego nie zachęcają, Eos.. )

Gra ma swój niepowtarzalny klimat i jestem cały czas głodny gry :)

Niestety.. wersja gry na PS4 jest bardzo niestabilna, zeby nie napisać..kiepska. Okropne doczytywanie obiektów, tekstur, efektów,cieni itd. na naszych oczach. Nawet na statku drzwi przytrzymują nas dłużej aby załadować teren.. Do tego zdarza się, że przerywniki filmowe dostają czkawki albo dźwięk fiksuje w parze ze spadkami fps..
Podczas eksploracji i walki również są odczuwalne spadki klatek.To wszystko sprawia, że wybijamy się z płynnej immersji i gra traci na klimacie..

Duża zawartość gry to śmieci..

Gra jest też sama w sobie bardzo niedopracowana i jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia..

Pomimo tego przez 90% gry gra się świetnie i czekam na więcej :)

27.03.2017 07:54
odpowiedz
Mixon2600
3
Junior
9.0

Jak można w 2017 myśleć, że nowa gra wyjdzie na stare generacje konsol ?!
Trzeba być bardzo zdesperowanym by tak pisać XD

28.03.2017 10:16
odpowiedz
vizowy
3
Junior
10

Nic dodać nic ujac mimo ze animacja postaci i mimika twarzy zostala spiepszona mimo tego gra bardzo wciaga w watek fabularny jak i poboczne zadania , widać ze gra rozwinieta na ekspoloracje i rozwoj postaci to jest wielki plus gry !!! Zdesperowani psychofani zawsze znajda wymówkw na hejt gry, jak najbardziej polecam

01.04.2017 18:07
👍
odpowiedz
Raff30
1
Junior

Nie żałuje zakupu. Gra naprawde bardzo dobra. Mimika twarzy czasem smieszna ale pomijając to super. Nie rozumiem takich slabych ocen oraz hejtu tej gry w sieci. Gra wciaga bardzo , graficznie tez pieknie. Polecam

02.04.2017 23:17
😐
odpowiedz
Gorthaur
10
Legionista
5.5

Gra nie zachwyca. Fabuła niestety ale słaba. Najlepszy wątek fabuły czyli "dobroczyńca" (te części wspomnień ojca głównego bohatera) został ucięty w najlepszym momencie. Pozostałe questy średnie, po jakimś czasie nawet nie słuchałem o czym jest dany quest. Grafika dobra, ale żadne fajerwerki. Pomijam te problemy z animacja twarzy i poruszania się. Walka lepsza niż w poprzednich częściach, szybsza. Podoba mi się motyw ze zmianą profili i umiejętności. Zakończenie banalne.
No nic. Platyna wbita, gra do wymiany. Na pewno do niej nie wrócę. (Poprzednie części przeszedłem po 3 razy). Czekam na następną część.

edit: Acha i jeszcze jedno. Lokacje poza pierwszą i może tą z kroganami to dno. Poza tym większa części lokacji to pustka! Sorry, ale po Wiedźminie 3 z 2015(!) roku spodziewałem się od Mass Effecta dużo więcej.
W ogóle nie rozumiem co zrobili z uzbrojeniem i z itemkami. One wpływają jakoś na grę? Zrobiłem sobie broń na 5 poziomie (dla trofki) i przeszedłem grę na normalu, a poźniej na instanity i nic nie zmieniałem. To samo ze zbroją. Nosiłem tą która mi się podobała wizualnie.
Multi nie oceniam bo nie grałem (no raz ale to się nie liczy :P)

post wyedytowany przez Gorthaur 2017-04-02 23:36:31
04.04.2017 10:01
odpowiedz
1 odpowiedź
himi18
2
Junior

Pytanie - czy to normalne, że ta gra na zwykłym PS4 chodzi na najwyższych obrotach ? u mnie w trakcie gry mocno słychać wentylator. Na innych grach jest ok

post wyedytowany przez himi18 2017-04-04 10:02:39
07.04.2017 12:36
odpowiedz
Enigma1990
20
N7

Cały ten wielki hejt na Andromede jest przez to, że ludzie oczekiwali czegoś lepszego niż Trylogia a w najgorszym przypadku tego samego poziomu.. a tak nie jest, bo Andromeda nie jest lepsza od Trylogii ani nie jest też gorsza, jest po prostu inna i jeśli tylko wkręcimy się w klimat pioniera a w między czasie będziemy bawić się świetnym systemem walki a w wolnym czasie podziwiać piękny kosmos to ta gra ma bardzo dużo do zaoferowania i potrafi nie raz zachwycić. Mam za sobą 41% gry i 60h na liczniku i nie chce kończyć za szybko wątku głównego, chcę cieszyć się każdą chwilą z tą grą. Czekałem bardzo długo i nie jestem zawiedziony.

22.04.2017 00:23
😡
1
odpowiedz
DanteHaHaHa
11
Pretorianin
2.0

Co za ścierwo... zaraz puszczam na allegro po 20h gry, tandeta dla mało wymagających graczy. Nie polecam ludziom, którzy nastawili się na epickie przygody jak w trylogii ME czy Wiedźminie... Dno.

22.04.2017 15:50
odpowiedz
RadkoZ
16
Legionista

Uff jak dobrze, że udało mi się wymienić Andromedę na Ratcheta & Clanka po 1 dniu grania....Nigdy więcej. Ale się ciesze z wymiany Ratchet 1000 razy lepszy

03.05.2017 06:48
👎
odpowiedz
zielak1978
1
Junior

Gra do bani fabuła do niczego zawiodłem się.

15.05.2017 22:50
1
odpowiedz
zanonimizowany848731
22
Chorąży
1.0

Niestety jak dla mnie ta gra to jedne wielkie gówno, masa błedów,bugów oraz problem z misjami dla towarzyszy.
Przykładowo misja Nakmor Drack: Zdrada krogan , będac na Kadarze i próbie dostania sie do slamsów terminal ciągle mnie odsyła na statek. Już mi ręce opadają robie wszystko zgodnie z poradnikami tym bardziej na filmach na yt pokazuje się opcja a u mnie nic. Nie wiem juz co o tej grze myśleć..

28.05.2017 02:08
odpowiedz
kain_pl
61
Generał
8.5

Przeszedłem dzisiaj Mass Effect i co mogę powiedzieć... Gra nie nudziła mnie ani trochę ,mimo wielu misji pobocznych( nikt nie zmusza ich robić...). W niektórych lokacjach gra potrafi chrupać jak cornflakes bez mleka,ale jest grywalna jak najbardziej.Jeżeli chodzi o fabułę to dla mnie była ciekawa...Niektórzy co piszą negatywnie o fabule pewnie siedzą nosem w książkowych kryminałach lub wypalają komórki ziołem i nie trawią koncepcji przedstawienia gry w ciekawy sposób. Nie przechodziłem trylogii ,a mimo to miałem nabite ponad 80 godzin gry ,a gdy dotarłem wkońcu do końca wraz z romansem z Peebee poczułem pustkę i pewny dylemat jakbym żegnał się z kimś po świetnym spotkaniu. Wiem wiem ,że wielu płacze na jakieś bugi tyle że grając tak długo nie miałem okazji natrafić na skaczące postacie lub przemieszczające obiekty(sądzę ,że wiele głupot na YT jest ukartowane aby każdemu zniechęcić grę).Jeżeli któś lubi gry tps z fajnym rozwojem postaci,ciekawą fabułą z ciekawym światem to polecam.

15.06.2017 11:42
odpowiedz
lukkaharry
2
Junior

ME: Andromeda wieje nudą, dialogi są płytkie i zniechęcają do grania. Grafinie gra porywa ale grafika to nie wszystko. Grę sprzedałem po dwoch miesiącach od premiery. Nie jestem fanem ale szukałem czegoś podobnego do wiedzmina. Gra nie ma porównania. Przy rozwijaniu postaci można się pogubić.

16.06.2017 15:15
2
odpowiedz
niepokorny666
12
Legionista
1.0

W porównaniu do porzedniej czesci to jest wilekie guano, bez klimatu, postacie drewniane, system celowania jak w tetrisie, misje nużace, zrobli na zasadzie kopiuj, wklej, ten śmieć po 2 h grania poszedł do kosza.

12.07.2017 23:45
odpowiedz
wade
10
Legionista

Dzisiaj zacząłem grać i muszę przyznać, że gra wciągnęła mnie na maxa! Bardzo ciekawie się to wszystko tu zapowiada! :)

10.08.2017 19:08
odpowiedz
1 odpowiedź
MikoLMJ
7
Legionista
7.0

Andromeda ma bardzo mało wspólnego z rozgrywką, którą znam z trylogii. Nie oznacza to, że gra jest kiepska - wręcz przeciwnie, mocne 7.
Plusy:
- grafika
- biotyka (więcej możliwości)
- fajnie zaprojektowane planety
- walka

Minusy:
- brak systemu moralności
- animacje twarzy i niektóre dialogi
- muzyka
- mało planet do zwiedzania

Gra zaskoczyła mnie pozytywnie kilka razy. Niestety, nasi towarzysze i inne postaci zostały wykreowane jakby każda z nich borykała się z typowymi problemami nastolatka. Brakuje tu tej poważnej atmosfery i zwrotów akcji jakie miały miejsce w trylogii.

20.08.2017 17:23
👍
odpowiedz
Kris100001
5
Junior
10

Gra może nie była przyjęta dobrze przez mankamenty z mimiką ale mnie to nie przeszkadzało w eksploracji świata i wciągnięcia się w ten świat czekam na kolejne części (które mam nadzieje będą) i przemierzanie świata na pokładzie Tempest'a, walce z Kettami i odkrywanie nowych zakątków Andromedy. Grę bardzo Polecam wciąga niesamowicie

29.08.2017 11:12
odpowiedz
1 odpowiedź
radzik21
30
Chorąży
9.0

Mam za sobą jakieś 80 % gry i na chwilę obecną oceniam ją na bardzo dobrą. To jest taki Mass Effect na jakiego czekałem. Szkoda że ten cały hejt w sieci grę tak zabił. No ale taki czasy że gimby potrafią ocenić tytuł na podstawie kilku filmików z sieci. Gra jest ogromna i widać ile pracy w nią włożono.

03.09.2017 13:22
😐
odpowiedz
maly art
4
Junior
3.5

od trylogii nie mogłem się oderwać,grałem jak się tylko dało - wszystkim i wszystkimi :-) dla andromedy nie chce mi się tracić czasu i nie pomagają mi nawet tłumaczenia - żeby, jakby, aby, gdyby ... a tak czekałem na tę grę

25.10.2017 11:31
odpowiedz
Piratka88
6
The Ultimate Queen
6.5

Kiedy w sieci pojawiła się fala hejtów, nie brałam sobie jej wcale do serca jako, że nie docierało do mnie, że coś co ma w tytule Mass Effect może być aż tak złe. Z wielkim optymizmem zaczęłam swoją przygodę... i niestety zakończyłam ją niemalże jak wyżej wymienieni hejterzy! Jak można było tak to zepsuć?

MINUSY:

1. Bardzo słaby wątek główny - nic nie zapada w pamieć, brak jakiejkolwiek epickości, wszystko mocno nijakie, brak w tym wszystkim emocji. Dodam, że sensu tez trzeba mocno szukać oraz naciągnąć nieco wszelkie prawa logiki, aby go odnaleźć. Na głównej fabule zawiodłam się najbardziej, bo kiedy wszystko inne zawodzi gdzieś tam w głębi serca chcesz po prostu przeżyć zajebistą przygodę... Jednak nawet to zabrali.

2. Misje poboczne - to jakiś dramat, nie udało mi się w żadną zaangażować, robiłam je na siłę żeby odhaczyć.

3. Animacje- niestety hejt na animacje moim zdaniem przesadzony, ale po części uzasadniony, wyszła im plastelina o dziwnych proporcjach, a nie prawdziwe postacie.

4. Crafting - ile tam się trzeba nakombinować żeby ostateczenie ogarnąć ten system

5. KRYPTY PORZUCONYCH - najbardziej zmarnowany potencjał ever. Pierwsza jeszcze mega intrygująca i ciekawa, a potem nagle gracz uświadamia sobie że każda kolejna jest prawie na tej samej zasadzie, że nic Cie tam nie zaskoczy....że musisz je znowu otwierać na każdej planecie i zaczyna chcieć się od tego rzygac.

6. Opcje romansowe - Grając jako kobieta miałam do wyboru pociesznego Jaala lub głupkowatego Liama, nie no czad, dobrze że Reyes Vidal uratował odrobinę sytuację choć był t mocno okrojony romans. Dodam że faceci zostali chyba jeszcze bardzie pokrzywdzeni z Paskudą Peebe oraz Corą pozbawioną jakiegokolwiek charakteru. Nie wiem jak, ale udało im się to nawet bardziej zepusć niż w DAI. Wiem że dla niektórych opcje romansowe nie są w ogóle istotne, ale to moje prywatne odczucia, gdzie dla mnie realcje pomiędzy postaciami są zawsze bardzo istotne.

PLUSY:

1. System walki - Bardzo, bardzo miodna sprawa, która uratuje moją ocenę tej gry. Bo kiedy fabuła nudziła niemiłosiernie, kiedy plastelinowe ludki raziły w oczy, a Liam miał amebę zamiast mózgu wtedy można było odpłynąć przy walce... Dynamiczna, widowiskowa, mądrzejsze SI niż do tej pory, kombinacyjna, fajniutka. :)

2. Ładny świat - ale nie podniecałabym się jakoś szczególnie. Mogli tam zrobić wszystko, w końcu to nowa galaktyka, a nie zapierało mi dechu w piersiach.

3. Towarzysze? - bardzo naciągany plus, na pewno bardzo podobało mi się, że jeżdząc Maco nie było ciszy tylko towarzysze ciągle rozmawiali między sobą, dla mnie to takie spore smaczki w grze. Na duży plus Peebe (zadziorna, niezależna, z poczuciem humoru), Jaal ( głęboka osobowość, pocieszny, trochę nieporadny, z ciekawą hstorią), kroganin ( ciekawe ukazanie towarzysza ktory podobno najlepsze lata ma już za sobą) , pozostali towarzysze to jakies nieporozumienie. Liam miał potencjał zostania grupowym śmieszkiem ale właściwie to moja babcia jest bardziej zabawna, Vetra słabizna, Cora słabizna.

4. Atmosfera - choć dużo rzeczy nie grało, to sam świat, rasy, dialogi, klimat wciąż przypominał o starych ME, mimo wszystko ja osobiście czułam że gram w Mass Effect, była to gra mocno średnia, ale sam fakt zanurzenia się ponownie w tym Universum był cudowny.

Na koniec dodam, że każdy z nas ma jakieś inne oczekiwania względem gry, różne priorytety w ocenie. Podsumowuje jedynie własne, subiektywne odczucia. Chciałabym, najchętniej oceniłabym grę na takie 6.8 , ale że mocno się zawiodlam to daję 6.5

26.11.2017 09:53
1
odpowiedz
not2pun
42
Generał
7.5

Gra trochę zmarnowana, ale przy obecnym zalewie nudów z AAA jednak się wybija.
Przejście gry zajęło mi około 2 miesięcy (i tak lepiej jak fallout 4 którego po roku sprzedałem grając jedyne 15h)
Ogólnie gra ma tak że nie ciągnie do niej, ale jak się już gra to nie odrzuca wiec nawet dobrze.
Odnośnie heytu i animacji to faktycznie są zabawne, mnie drażniło to że jak podchodzę do kogoś by z nim pogadać to zawsze od tyłu mimo że stał do mnie przodem, głupkowate miny itp były ale z czasem zacząłem to ignorować.
W grze jak dla mnie to zmarnowali potencjał wiedzy astronomicznej, większość planet to gazowe olbrzymy, lub inne nie nadające się nawet do lądowania, mogli chociaż się postarać, że lądujemy na jakiejś a tam wieczna burza, przez co musimy od razu uciekać.

Oczywiście wcisnęli skanowanie, tylko teraz nie robiliśmy tego z orbity a jeżdżąc łazikiem - masakra, co ich do tego podkusiło nie wiem, ale to najgłupszy możliwy pomysł.

Fabuła nawet fajna jedna z czasem se pomyślałem, że zastąpili żniwiarki czymś innym, ale zarys podobny.

Co do ogółu, to szkoda ze 2 nowe rasy, ale mało tego bo na każdej planecie praktycznie te same stwory, moze w innym kolorze, czyli fauna się sklonowały, może to tak jak ze szczurami co przypłynęły na statkach marynarzy tu na planetu ktoś podrzucił te same stwory.
Śmieszne tez to ze sugerowali nam iż świat jest wielki, ale my widzimy jego małą część, ciągle gadali o miastach angarów ale nic nie było widać.
Grałem Scottem i wkurzały mnie tez opcje romansu, juz miałem wrażenie ze podejdę do ekspresu na kawę i w dialogu wyskoczy serduszko, ten Scott to jakiś pies na wszystko był.
Co do klimatu serii to był utrzymany z mniejszym moze rozmachem, brak dramatyzmu i epickości jednak coś tam było moze to przez muzykę ale ogólnie go czułem.
Mało było ciekawych misji pobocznych, ale wiadomo co tam można wymyślić, jednak mogli se podarować te typu skocz na inna planetę po piwo(dosłownie było takie) bo trochę wstyd niby pionier, a lata po piwo jak jakiś praktykant, podobnie ze skanowaniem roślinek i kamieni.

Dobra sie rozpisałem, ogólnie polecam i tak nie ma nic ciekawszego w podobnym klimacie wiec z braku laku można popykać.

post wyedytowany przez not2pun 2017-11-26 09:58:07
06.12.2017 10:41
odpowiedz
sito352
1
Junior

tej grze trochę brakuje do trylogii mass effect ale nie jest aż taka katastrofa

25.03.2018 19:04
odpowiedz
Ghost2P
93
Fuck Society
6.0

Przeszedłem tylko główny wątek i gra jest najwyzej niezła.
Fabularnie wyszło sztampowo i nudno, wiem ze trylogia też nie ma jakiegoś bóg wie jakiego scenariusza, ale i tak jest o wiele lepszy od tego z Andromedy.
Troszkę mi się ta Andromeda kojarzy z Przebudzeniem Mocy, tez takie familijne coś xD
Postacie z trylogii miło wspominam do dziś, a z Andromedy nie będę wspominać nikogo.
Sama rozgrywka jest całkiem ok, szczegolnie system walki jest bardzo przyjemny, nawet chyba lepszy niz w trylogii, choc drazni mnie automatyczne przylepianie sie do scian.
Crafting i inne elementy rpg jakoś tak zbyt chaotycznie to wszystko zrobione jest..
Misji pobocznych jeszcze nie wykonywałem, ale jak znam siebie to za wiele ich nie zrobię, bo raczej w grach skupiam sie tylko na glownym watku.

Grafika jest ładna, choc nie jest to tez jakis niewiadomo jaki szał, grałem na PS4 moze dlatego, ale BF1 odpalony na maxa na PC też jakiegos szczegolnego wrazenia na mnie nie zrobił.
Muzyka ok, tylko jakoś tak za mało jej jest ;/

Generalnie da się pograć przyjemnie, bez zadnych odruchów wymiotnych itp. xD ale szału to tu nie ma, za 240 zl to nigdy w zyciu, ale przy dzisiejszej cenie.. Kupiłem za 60 zł, mozna powiedziec ze warto, chociaz chyba wolałbym pojsc 3x do kina za tą kwotę. Dla tego tez kupiłem wersję PS4 co by pieniądze odzyskac ;P

26.05.2018 23:17
😱
odpowiedz
Roo27th
4
Legionista

Do bodajże 9 czerwca na PlayStation Store można kupić w PODSTAWOWEJ wersji gry jedynie za 33 złote więc jeśli chciałabyś czy chciałbyś pograć sobie około 70 godzin za taką kwotę to jest ku temu najlepsza oferta ;) polecam

01.07.2018 03:48
odpowiedz
yadin
100
Legend

Spróbowałem w wypożyczalnie na osiedlu. Nigdy więcej wojny!!! Nigdy więcej tej gry!!!

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze