Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Mass Effect: Andromeda XBOX ONE

Mass Effect 4

Czwarta odsłona popularnego cyklu gier RPG, nad którą pieczę sprawowało studio BioWare Montreal. Gracze wcielają się w rolę członka międzygalaktycznej ekspedycji, której celem jest zbadanie tytułowej Galaktyki Andromedy. Rozgrywka koncentruje się na eksploracji nowego świata, wchodzeniu w interakcję z zamieszkującymi go istotami, wykonywaniu rozmaitych zadań głównych i pobocznych oraz na walce z napotkanymi przeciwnikami.

RPG, TPP, science fiction, multiplayer, TPS, kooperacja, RPG akcji, Role-playing shooter.

Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-02-15 - 338933Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-02-15 - 338932Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-02-15 - 338931Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-02-15 - 338930Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-02-15 - 338929Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-02-15 - 338928Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-02-15 - 338927Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-01-05 - 336795Mass Effect: Andromeda - screen - 2017-01-05 - 336794

wersja językowa:
z polskimi napisami

Data premiery gry Mass Effect: Andromeda | XONE

21marca2017

23marca2017

premiera PL

23marca2017

Xbox Live

Microsoft XBOX ONE
Okładka Mass Effect: Andromeda (XONE)
Mass Effect: Andromeda

Mass Effect: Andromeda to czwarta pełnoprawna odsłona przebojowej serii gier w realiach science fiction, które łączą elementy RPG z dynamiczną akcją spod znaku strzelanek w widoku trzecioosobowym. Tak jak w przypadku poprzednich gier, wersja na platformę Xbox One jest dziełem studia BioWare – a dokładniej jego oddziału z Montrealu, który wcześniej pomagał przy pracach nad Mass Effect 2 (m.in. sceny przerywnikowe, misje N7 i dodatki DLC) oraz Mass Effect 3 (tryb multiplayer, spora część kampanii single player i rozszerzenie Omega). Czwarta część serii, nosząca podtytuł Andromeda, stanowi niejako restart serii. Tytuł trafił na wiele platform, a edycja przeznaczona na Xboksa One w żaden sposób nie odbiega pod względem zawartości od pozostałych wersji gry – warto jednak wspomnieć, że posiadacze konsoli Xbox One S i odpowiedniego telewizora mogą cieszyć się wsparciem dla technologii HDR.

Fabuła

Siłę napędową fabuły Mass Effect: Andromeda stanowi tak zwana „Inicjatywa Andromeda”, rozpoczęta w 2176 roku, a więc na siedem lat przed wydarzeniami z pierwszej odsłony serii. Celem przedsięwzięcia, w które oprócz ludzi zaangażowały się pozostałe rasy zamieszkujące Drogę Mleczną, była budowa Ark – potężnych statków kosmicznych transportujących przedstawicieli poszczególnych gatunków do tytułowej galaktyki Andromedy. Zadaniem, jakie ciąży na ekspedycji, jest nie tylko zbadanie nowego, tajemniczego świata, lecz także podjęcie próby odnalezienia nowego domu oraz szybszego sposobu na podróżowanie pomiędzy galaktykami. Łączność między Arkami zapewnia tak zwany Nexus – gigantyczna centralna jednostka, funkcjonująca podobnie jak znana fanom serii Cytadela. Na pokładzie każdej z Ark znajdują się tak zwani Pionierzy – elita spośród oddanych sprawie żołnierzy. Ich zadaniem jest zbadanie planet zdatnych do zamieszkania oraz ewentualne nawiązanie pierwszego kontaktu z natywnymi rasami galaktyki Andromedy. W trakcie trwającej ponad sześćset lat podróży członkowie wyprawy przebywali w stanie hibernacji – nie mają zatem pojęcia o wydarzeniach, jakie rozegrały się w Drodze Mlecznej pod ich nieobecność (czyli o wojnie ze Żniwiarzami).

Główni bohaterowie Mass Effect: Andromeda to Sarah oraz Scott Ryder – dzieci Aleca Rydera, Pioniera Arki Hyperion, a przy tym legendarnego członka programu N7, który wsławił się uczestnictwem w podróży przez pierwszy odnaleziony przez ludzkość przekaźnik masy – urządzenie umożliwiające podróżowanie do najdalszych zakątków Drogi Mlecznej z prędkością nadświetlną. Wybór protagonisty dokonany przed rozpoczęciem właściwej zabawy rzutuje na niektóre przedstawione w grze wydarzenia, podobnie jak podejmowane przez nas decyzje – w trakcie rozmów z postaciami niezależnymi często przychodzi nam rozstrzygać o tym, jak wybrnąć z trudnych sytuacji. W przeciwieństwie do wcześniejszych części serii, w grze nie zaimplementowano odzwierciedlającego poczynania bohatera podziału na „idealistę” i „renegata”. Zamiast tego dylematy moralne nabrały odcieni szarości, a w rozmowach decydujemy się na wybranie jednego z tonów wypowiedzi.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich odsłonach cyklu, fabuła gry, wzbogacana w trakcie zabawy o liczne zwroty akcji, prezentowana jest z odpowiednim rozmachem. Oprócz głównego wątku, gracz ma możliwość wzięcia udziału w rozmaitych wydarzeniach pobocznych – w ten sposób może nie tylko poznać losy rekrutowanych w toku rozgrywki członków drużyny i budować z nimi głębsze relacje, lecz także odkryć historię odwiedzanych planet, a także zapoznać się z nowymi rasami – na czele z wrogimi kettami oraz nieufnymi angarami.

Mechanika

Zgodnie z duchem serii, w Mass Effect: Andromeda akcja prezentowana jest w perspektywie trzecioosobowej (TPP). Rozgrywka wspiera się na kilku filarach, z których najważniejszym jest eksploracja nowej galaktyki. Poszukiwanie tak zwanych „Złotych Światów”, czyli miejsc nadających się do zasiedlenia, gracz uskutecznia na pokładzie statku kosmicznego Tempest, pełniącego podobną rolę co znana z oryginalnej trylogii Normandia. To właśnie tutaj protagonista wchodzi w interakcję z towarzyszami przygody, a także wyznacza cele kolejnych eskapad. Zwiedzanie planet odbywa się zarówno na piechotę, jak i za sterami specjalnego kołowego pojazdu, przystosowanego do funkcjonowania w najcięższych warunkach – ND1 Nomad jest odpowiednio szybki i zwrotny, a jego dodatkowy atut stanowią dopalacz i podatność na modyfikacje zwiększające możliwości maszyny.

Z kolei podróżowanie na piechotę uatrakcyjniają plecaki odrzutowe. Jetpacki pozwalają na krótkie szybowanie bądź wykonywanie szybkich, dalekich skoków, przez co przydają się również w trakcie walki z przeciwnikami. Starcia rozgrywane są w czasie rzeczywistym, a na dobór taktyki wpływ ma zarówno budowa terenu, jak i możliwość krycia się za osłonami. W potyczkach robimy użytek z broni dystansowej i z różnorodnych wariantów broni białej, a także z ikonicznej dla serii biotyki. W trakcie rozgrywki bohaterowie zdobywają punkty doświadczenia i awansują na kolejne poziomy, jednak w przeciwieństwie do przygód komandora Sheparda, tu zrezygnowano z systemu klasowego – gracz poszczególne zdolności postaci może łączyć i rozwijać w dowolny sposób, tworząc jednocześnie ulubione zestawy. Jeśli jednak dana postać jest prowadzona w kierunku specjalizacji w konkretnej dziedzinie, gra automatycznie odblokowuje konkretny profil, który zapewnia zdolnościom protagonisty różnorodne bonusy.

Oprócz zadań wątku głównego, w Mass Effect: Andromeda pojawiają się liczne aktywności poboczne. Na pierwszy plan wysuwają się tak zwane „misje lojalnościowe”, poświęcone konkretnym członkom drużyny. Choć nie są one powiązane z osią fabuły, pozwalają poznać przeszłość kompanów, a także zwiedzić niedostępne w inny sposób lokacje. Ponadto gracz może zająć się infiltracją ulokowanych na większości planet kompleksów należących do wroga, brać udział w starciach z gigantycznymi bossami (wymagającymi zarówno potężnego arsenału, jak i zespołu na odpowiednio wysokim poziomie doświadczenia), poszukiwaniem tak zwanych stref zrzutu, dających dostęp do opcji szybkiej podróży i możliwości przegrupowania oddziału oraz dobrania ekwipunku, a także skanowaniem i analizowaniem obcej technologii oraz napotykanej po drodze fauny i flory. Dzięki temu ostatniemu bohater poznaje informacje na temat struktury i sposobu funkcjonowania konkretnych obiektów, co w efekcie prowadzi do możliwości opracowania zaawansowanych technologii. Istotną rolę w grze odgrywa bowiem rzemiosło – po uprzednim wynalezieniu schematu oraz zebraniu wystarczającej ilości wymaganych surowców można nie tylko wytwarzać nowe przedmioty i elementy uzbrojenia, lecz także udoskonalać już posiadane.

Tryby gry

Oprócz rozbudowanego trybu fabularnego, w Mass Effect: Andromeda pojawia się stworzony z myślą o czteroosobowej kooperacji tryb multiplayer. Zabawa w tym wariancie rozgrywki koncentruje się na odpieraniu ataków kolejnych fal przeciwników, jednak w porównaniu z Mass Effect 3 nowe możliwości daje wykorzystanie plecaka odrzutowego – dzięki niemu mapy zyskały swoistą „wielopoziomowość”, a sama rozgrywka ma tutaj bardziej swobodny, wertykalny charakter. Bez wpływu na dynamikę starć nie pozostaje również udoskonalona sztuczna inteligencja oponentów, którzy dobierają taktykę adekwatną do sytuacji panującej na polu bitwy, a także przebudowany system używania umiejętności, z których każda ma odrębny pasek ładowania po użyciu.

Podobnie jak w poprzedniej odsłonie serii, zaimplementowano tutaj system mikrotransakcji – za realną gotówkę gracze mogą zakupić Punkty Andromedy, które umożliwiają zakup skrzynek z losowym zaopatrzeniem, uzbrojeniem lub nowymi postaciami. Warto nadmienić, że oprócz zdobywanych podczas zabawy punktów doświadczenia, odnoszącym sukcesy graczom przyznawane są specjalne punkty prestiżu, otrzymywane w zamian za konkretny styl rozgrywki. Po akumulacji odpowiedniej ich liczby otrzymujemy rozmaite premie, w postaci na przykład zwiększonego limitu zdrowia.

Kwestie techniczne

Mass Effect: Andromeda działa w oparciu o opracowaną przez studio DICE technologię Frostbite. Dzięki temu oprawa graficzna tej produkcji prezentuje wysoki poziom wykonania – zarówno otoczenie, jak i modele postaci są bogate w detale, a całości dopełniają zaawansowane efekty specjalne i cząsteczkowe. Zabawie towarzyszy skomponowana przez Johna Paesano muzyka – od „ambientowych” utworów podczas spokojnej eksploracji po dynamiczne, elektroniczne brzmienia w trakcie starć.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena gry 7.0 / 10 na podstawie 65 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 7.7 / 10 na podstawie 595 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 234,90 PLN

Gry podobne do Mass Effect: Andromeda

Klasyfikacja PEGI Mass Effect: Andromeda

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.
Mass Effect: Andromeda – powrót quarian w... powieści
Mass Effect: Andromeda – powrót quarian w... powieści

wiadomość27 października 2017

Studio BioWare ujawniło szczegóły dotyczące powrotu quarian do Mass Effect: Andromeda. Niestety, nie nastąpi to w samej grze - losy jednej z najbardziej rozpoznawalnych ras uniwersum Mass Effect poznamy za pośrednictwem powieści.

15 tysięcy za skrzynki, czyli dlaczego EA idzie w sandboksy
15 tysięcy za skrzynki, czyli dlaczego EA idzie w sandboksy

wiadomość24 października 2017

Manveer Heir, były pracownik studia BioWare, podzielił się kilkoma szczegółami na temat podejścia do branży firmy Electronic Arts. Zdradził między innymi, dlaczego wielcy wydawcy tak bardzo są przywiązani do sandboksów, dlaczego gra Star Wars od Visceral Games mogła pójść pod topór i skąd bierze się tyle elementów multiplayerowych w ostatnich dziełach BioWare.

Wieści ze świata (ME: Andromeda, FIFA 14, Xbox One, Shin Megami Tensei: Synchronicity Prologue) 17/10/2017
Wieści ze świata (ME: Andromeda, FIFA 14, Xbox One, Shin Megami Tensei: Synchronicity Prologue) 17/10/2017

wiadomość17 października 2017

Dziś piszemy o dołączeniu gry Mass Effect: Andromeda do usług EA i Origin Access, zniknięciu FIF-y 14 z EA Access, jesiennej aktualizacji interfejsu konsoli Xbox One oraz o darmowym Shin Megami Tensei: Synchronicity Prologue, udostępnionym w ramach promocji Shin Megami Tensei: Strange Journey Redux. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Mass Effect: Andromeda wkrótce w EA Access i Origin Access
Mass Effect: Andromeda wkrótce w EA Access i Origin Access

wiadomość12 października 2017

Firma Electronic Arts poinformowała, że wkrótce biblioteki usług EA Access i Origin Access zostaną powiększone o grę Mass Effect: Andromeda. Dołączy do nich także Dead Space 3.

Mass Effect: Andromeda najpopularniejszą grą w Polsce w I połowie 2017 roku według GPC
Mass Effect: Andromeda najpopularniejszą grą w Polsce w I połowie 2017 roku według GPC

wiadomość6 października 2017

Przygotowaliśmy listę dwudziestu najpopularniejszych gier pierwszej połowy bieżącego roku według naszej Growej Porównywarki Cenowej (GPC).

Komentarze Czytelników (23)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
12.12.2012 14:47
Mordoklejkaxd
0
Legionista

Jak tylko wyjdzie na x-360 to kupuje od razu.

12.12.2012 15:03
odpowiedz
2 odpowiedzi
X@Vier455
105
Szynszyl

Kolejna gra, która miała być trylogią, ale przecież nie zabija się kury znoszącej złote jajka. Szkoda tylko że ostatnio wszyscy cisną kolejne części swoich tytułów 2, 3, 4, a nie wychodzi za wiele świeżego.

20.07.2016 16:25
malinowy gracz
7
Legionista

nie zgodze sie , fakt dużo teraz seqeli (nie wiem jak to napisać) ale nowe gry są np: the technomancer, overwatch, itp

05.12.2016 19:02
LordOfDemons
5
Junior

Technomancer to też sequel

13.12.2012 02:22
odpowiedz
Mordoklejkaxd
0
Legionista

No trójeczka im zniosłą co najwyżej srebrne jak nie brązowe jajka ;p.

25.12.2012 16:41
👍
odpowiedz
Rook35
2
Junior

Mass Effect 4 (tytuł roboczy), to już powinno Wam mówić wystarczająco dużo. Gdyby jeszcze ktoś był skoro posiedzieć trochę w temacie ME "4" to by się dowiedział, że nie chodzi tu raczej o grę głównym bohaterem pozostałych części. To najprawdopodobniej coś takiego jak z Assassins Creed, będzie trylogia każdego bohatera ^^. Według mnie jeśli zrobią taką kontynuację jak Ubisoft (AC3), to na pewno nikt nie będzie żałował

16.09.2013 19:46
odpowiedz
kayo-x-de-napruto
6
Legionista

Kto dał w tytule 4?
Przeciez nawet jakiś typ z bioware mówił, że to nie będzie 4, bo przygoda shepa zakończona, a to będzie inna gra w uniwersum me.
ME4 to tytuł roboczy dany przez fanów

23.02.2014 19:35
😊
odpowiedz
rafi894
26
Wiedźmin
10

W tym roku na pewno nie będzie bo jeszcze w produkcji jest Dragon Age Inquisition, więc myślę, że wyjdzie w 1 lub 2 kwartale 2015 roku coś jak było z Dragon Age Początek i Mass Effect 2, Dragon Age wyszedł w listopadzie 2009, a Mass Effect w styczniu 2010.

29.04.2014 23:11
odpowiedz
pawlotti
38
Pretorianin

Dobrze by bylo jak by chociarz napisy po Polsku dali na xboxa i ps4.

29.04.2014 23:13
odpowiedz
pawlotti
38
Pretorianin

Sorry za błędy miałem na myśli ps3

18.06.2015 23:55
odpowiedz
1 odpowiedź
pawlotti
38
Pretorianin

Jeżeli nie będzie po Polsku na xbox one i ps4 to wypierdalać!

07.12.2016 17:25
pabloNR
43
Konsul

Szara masa i tak kupi.

16.01.2016 18:31
😍
odpowiedz
2 odpowiedzi
Makoko
13
Legionista
9.5

Nie ma szans, żeby ta gra wyszła na X360/PS3 xD
A polskie napisy do gier to chyba już standard powinien być.

20.07.2016 16:28
😡
malinowy gracz
7
Legionista

standard no cyba że metal geary

10.01.2017 17:35
Flondi
4
Chorąży

Moim zdaniem napisy PL to nawet coś więcej niż standard... powiem nawet że fakt ich braku jest po prostu żałosny ;)

PS. Ktoś myślał że wyjdzie na X360/PS3 ? :D

01.12.2016 10:06
👍
odpowiedz
1 odpowiedź
Szajmun
15
Chorąży
9.0

W ciągu ostatniego tygodnia przeszedłem ME1, ME2 i wczoraj skończyłem ME3. Przypomniałem sobię trylogię po kilku latach i nie spodziewałem się, że będzie mi się grało tak świetnie. Nazwijcie mnie fanboyem, ale Shepardowanie ma w sobie taką epickość, że jaram się na Andromedę jak znicze na 1 Listopada. Kupię to gówno w ciemno i będę miał nadzieję, że dadzą Nam stary, klimatyczny i dobry świat ME z udogodnieniami i całym mnóstwem aktywności :)

08.12.2016 14:52
TSG-PromaG-XRT
22
God Bless Poland

Ja mimo że siedze w temacie od lat jakoś nigdy nie przeszedłem żadnej części do końca choć mam wszystkie...Ostatnio się zabrałem na poważnie za 1-kę doszedłem do połowy gry i ......

....padł mi SSD - straciłem save-a...I jestem w......y!!!
Teraz męczę Fallouta 4 do którego tez save poszedł ale tu akurat za długo grałem i pod koniec każdego posiedzenia folder z saveami kopiowałem na inny dysk więc straciłem tylko 10 godzin gry, potem znowu podejde do ME1...

A tak przy okazji w ciągu tygodnia przeszedłeś ME1 i ME2?!?
Grasz 24/7 czy nie wysłuchujesz dialogów i wszystko przewijasz grając ala speedrun?
Bo ja w 40 godzin w okolicach trochę poniżej połowy byłem w mass effect 1 słuchając dialogów,eksplorując,otwierając każdą szafkę i robiąc każdy quest za wyjątkiem tego z minerałami...

post wyedytowany przez TSG-PromaG-XRT 2016-12-08 14:54:07
04.12.2016 11:43
odpowiedz
malfix
87
NooB
9.0

ale gierka bedzie, jak bedzie dobra to mozna kupic, a puki co to trzeba czekać na jakies torrenty

10.01.2017 12:49
odpowiedz
Psychosocial
67
SlipknoT

Naturalnie, gra jeszcze nie wyszła ale już są oceny... analfabeci!!!

17.03.2017 14:25
👍
odpowiedz
BigBeret
2
Junior

Nie rozumiem tego całego hejtu wylewanego przez szanownych kolegów graczy...

Gra jest po to żeby cieszyć i dawać rozrywkę! Ja jestem już po kilku godzinach wersji ea access, preorder zrobiony już dawno i bawię się przednio.

Serio, zamiast polegać na ocenach osób, które nawet nie grały w Andromedę (lub po prostu nie mogą sobie pozwolić na zakup w aktualnej cenie - co powoduje ich frustracje) lepiej samemu wypróbować :) według mnie na prawdę warto!!!

27.04.2017 11:37
odpowiedz
1 odpowiedź
^6^cdx
1
Junior

Hej ludzie mam pytanie. Czy seks i nagość są obowiązkowe w grze? W sensie jak w Wiedźminie 3 że nie dało się pominąć niektórych, było to po prostu w fabule, a nie opcjonalnie. Więc jak ktoś grał to może powiedzieć :D?

24.05.2017 18:38
Johny Mielony
1
Junior

Opcjonalne. Wystarczy nie flirtować z postaciami do tego stopnia by doprowadzić do stosunku.

25.11.2017 22:43
odpowiedz
jjheat32
2
Chorąży

Gra nie jest zła, bawiłem się świetnie przez całą drogę. Jednak w porównaniu do Poprzednich części Andromeda wydaje się pusta... Miejscami wręcz jest bardzo odtwórcza i "leniwa"... Mieli całą nową galaktykę i dosłownie nieograniczone pole do popisu odnośnie wymyślenia nowych ras, a skończyło się na Kettach i Angarach... Humanoidalne, dwunożne stworzenia, które zostały tak zaprojektowane, żeby mogły sypiać z ludźmi... Gdzie tu kreatywność, jak w przypadku Hanarów, czy Elkorów?
Historia też jest "leniwa" i rozczarowująca.

spoiler start

Chociażby pierwszy kontakt z Angarami - niezrozumiały komunikat przez radio, nagle super szybkie tłumaczenie (jak mogłaby wyglądać próba zrozumienia obcego języka świetnie pokazuje film Arrival) i nagle: O! Człowiek z innej galaktyki, chodź do naszych przywódców!"...

spoiler stop


Na plus walka, która teraz jest dynamiczniejsza i oprawa (głównie chodzi mi o same "widoki" i niektóre projekty poziomów, bo technologicznie jest średnio.) Do tego przyjemnie jeździło się Nomadem, ale doskwierał brak uzbrojenia.
Na duży minus surowce, nienawidzę zbierania surowców, jak w ME2, a tutaj jest podobnie.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze