Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Under a Killing Moon (PC)
OkładkaUnder a Killing Moon (PC)

Under a Killing Moon PC

Trzecia odsłona cyklu detektywistycznych przygodówek, w których główną rolę odgrywa Tex Murphy. Tym razem szukając zaginionej statuetki nasz bohater zostaje wplątany w sprawę tajemniczego kultu.

Przygodowe | science fiction | detektywistyczne | full motion video

Under a Killing Moon Premiera PC

31października1994

producent: Access Software wydawca: Access Software Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Under a Killing Moon to trójwymiarowa przygodówka będąca trzecią odsłoną popularnego cyklu opowiadającego o perypetiach prywatnego detektywa Texa Murphego. Podobnie jak w przypadku poprzednich dwóch części grę wyprodukowało studio czyli Access Software.

Tex Murphy to prywatny detektyw żyjący w 2042 roku na terenie tzw. Starego San Francisco, czyli rejonu miasta, które nigdy nie zostało do końca odbudowane po III wojnie światowej. Mieszkańcy tego miejsca to w większości ludzie poddani mniejszym lub większym mutacjom, podczas gdy osoby, których ciała uodporniły się na promieniowanie przeniosły się do lepszych dzielnic. Tex należy do tej drugiej grupy, ale wszyscy jego przyjaciele są mutantami. W momencie rozpoczęcia fabuły Under a Killing Moon Murphy jest na samym dnie. Niedawno zostawiła go żona, a do tego jest bez grosza przy duszy. Zdesperowany zaczyna szukać jakiekolwiek okazji do zarobienia. Szczęście wreszcie się do niego uśmiecha gdy obrobiony zostaje pobliski sklepik. Tex bez większych trudności rozwiązuję tę sprawę, co zwraca na niego uwagę tajemniczej kobiety nazywającej siebie Hrabiną Reiner. Powierza ona Murphemu zadanie odnalezienia zaginionej statuetki. Szybko okazuje się, we wszystko zamieszany jest potężny kult.

Under a Killing Moon to detektywistyczna przygodówka, więc większość czasu spędzamy na zbieraniu poszlak i dowodów, przesłuchiwaniu światków oraz rozwiązywaniu zagadek. Mimo to mechanika rozgrywki uległa znaczącym zmianom w porównaniu z poprzednimi dwiema odsłonami. Stało się tak za sprawą wprowadzenia w pełni trójmiarowego świata. Pozwala on na swobodną eksplorację każdego zakamarka pełnych detali lokacji, co odbywa się z perspektywy pierwszej osoby. Kluczowe dla śledztwa ślady są często dobrze ukryte (np. pod biurkiem czy w wewnątrz szuflady) i odnalezienie ich wymaga sporego sprytu. Wszystkie wyzwania stawiane przed graczem są jednak bardzo logiczne, a mniej doświadczonym użytkownikom w pomyślnym ukończeniu przygody pomoże rozbudowany system podpowiedzi.

W dniu swojej premiery Under a Killing Moon stanowił prawdziwą rewolucję graficzną. Dzięki ograniczeniu lokacji do niewielkich rozmiarów autorzy mogli zapewnić poziom detali niespotykany w innych grach z roku 1994. Wszystkie obiekty wewnątrz wirtualnego świata są w pełni trójwymiarowymi obiektami, pokrytymi szczegółowymi teksturami. Gra była również jedną z pierwszych przygodówek, która w udany sposób połączyła typowe dla tego gatunku mechanizmy zabawy z elementami interaktywnego filmu. Wszystkie postacie (występujące zarówno podczas scenek przerywnikowych, jak i samej rozgrywki) zostały zagrane przez żywych aktorów. W rolę Texa tradycyjnie wcielił się jeden z założycieli studia Access – Chris Jones. W obsadzie nie zabrakło również znanych hollywoodzkich nazwisk, takich jak Hollywood Russell, Brian Keith czy Margot Kidder, a narratorem jest sam James Earl Jones, czyli człowiek, który podkładał głos Lordowi Vaderowi w trylogii Gwiezdnych Wojen. W przeciwieństwie do większości interaktywnych filmów, w Under a Killing Moon obecność prawdziwych aktorów znacząco wzbogaciła całą opowieść i w świetny sposób komponuje się z mechaniką zabawy.

Ostatnia modyfikacja 4 kwietnia 2012

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Under a Killing Moon: Odpowiednia dla każdego wieku.