Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Myst 3DS

Kieszonkowa konwersja kultowej przygodówki studia Cyan. Zabawa polega na odkrywaniu sekretów fabuły, zwiedzaniu lokacji i rozwiązywaniu zagadek. W porównaniu z pierwowzorem z 1993 roku dodano efekty 3D, a lista lokacji rozszerzyła się o dodatkową krainę w postaci Wieku Rime.

Przygodowe, FPP, fantasy.

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Myst | 3DS

27marca2012

Nintendo 3DS
Okładka Myst (3DS)
Myst

Dostępna na platformie Nintendo 3DS gra Myst to klasyczna gra przygodowa, która dzięki unikalnemu połączeniu wciągającej fabuły, skomplikowanych zagadek oraz oryginalnego klimatu, na stałe zapisała się w annałach gatunku. Za powstanie gry odpowiada amerykańskie studio deweloperskie Cyan, mające na swoim koncie przeznaczone dla młodszego grona odbiorców przygodówki The Manhole, Cosmic Osmo and the Worlds Beyond the Mackerel oraz Spelunx and the Caves of Mr. Seudo. Oryginalna wersja gry ukazała się w 1993 roku na komputerach PC oraz Mac, a następnie doczekała się konwersji na szereg innych platform sprzętowych, takich jak komputery Amiga oraz konsole 3DO, Atari Jaguar, SEGA Saturn i PlayStation. Po kilkunastu latach od premiery, gra trafiła także na handheldy PlayStation Portable, Nintendo DS i Nintendo 3DS, a także popularne urządzenia mobilne.

Fabuła

W grze Myst wcielamy się w rolę mężczyzny, który za sprawą specjalnej księgi przenosi się na tytułową wyspę Myst. Okazuje się, że dzięki podobnym księgom, stworzonym przez pisarza i badacza imieniem Atrus, może on podróżować do innych fantastycznych światów zwanych Wiekami (ang. Ages), zamieszkanych przez rywalizujących ze sobą synów Atrusa. Poszlaki znalezione przez protagonistę w każdym z tych światów, pozwalają poznać mu historię i jego mieszkańców, a finalnie rozwiązać zagadkę ojca i jego dwóch synów, należących do prastarej cywilizacji D’ni.

Mechanika

Gra wykorzystuje klasyczny interfejs point-and-click, a po świecie Mysta poruszamy się w sposób skokowy, obserwując akcję z oczu bohatera. W związku ze specyfiką produkcji, zabawa koncentruje się przede wszystkim na eksploracji i poszukiwaniu poszlak, niezbędnych do rozwiązania głównego wątku fabularnego, a całości towarzyszą liczne zagadki logiczne, cechujące się sporym stopniem skomplikowania i wysokim poziomem trudności. Z reguły wymagają one odpowiedniego manipulowania wyszukanymi mechanizmami oraz wyjątkowego zmysłu obserwacji i umiejętności kojarzenia faktów.

Cechą charakterystyczną gry jest tajemniczy i nieco surrealistyczny świat, w którym nie spotykamy żadnych postaci niezależnych, a poszczególne lokacje odznaczają się przepięknymi krajobrazami oraz obecnością wielu nietypowych konstrukcji. Na wyróżnienie zasługuje również niezwykła dbałość twórców o detale, a każda wibracja skały, kawałek papieru czy dźwięk, może stanowić ważną wskazówkę dla rozwiązania zagadki Atrusa oraz jego synów. Nie bez znaczenia jest także fakt, że podczas zabawy nie możemy zginąć, zaś poczynania gracza wpływają na zakończenie gry i finalny sukces lub porażkę.

Kwestie techniczne

W momencie swej premiery Myst był jedną z najładniej wyglądających gier wideo, zaskakując klimatem i szczegółowością przedstawionego świata. Choć oprawa graficzna gry stworzona została na bazie statycznych, prerendowanych lokacji 2D, Myst wyznaczył swoiste standardy w rozwoju gatunku, stosowane nawet w latach późniejszych, w których królowała już grafika 3D. Nie bez znaczenia dla odbioru gry pozostał też fakt, że twórcy ze studia Cyan bardzo poważnie podchodzili do kolejnych konwersji swojego przeboju na każdą nową platformę sprzętową. Skutkiem tego odświeżone wersje gry, które ukazały się już w XXI wieku, mimo upływu lat nadal robią imponujące wrażenie za sprawą oprawy audiowizualnej oraz niezwykłego klimatu.

Dodatkowe informacje

Oryginalna wersja gry Myst doczekała się trzech remake’ów. Pierwszym z nich był wydany w 1999 roku Myst: Masterpiece Edition, w którym główną nowość stanowiło zwiększenie palety barw z 8-bitowej do 24-bitowej. Rok później na rynku pojawiła się gra realMYST, wykorzystująca nowy, trójwymiarowy silnik graficzny i wprowadzająca możliwość płynnego poruszania się. Kwintesencję wszystkich wersji gry stanowi jednak przygotowany na dwudziestą rocznicę premiery realMYST: Masterpiece Edition, stanowiący połączenie dwóch poprzednich remake’ów, dostosowane do wymagań nowego pokolenia graczy.

Warto jednocześnie odnotować, że wydane już w XXI wieku wersje gry na handheldy PlayStation Portable, Nintendo DS i Nintendo 3DS bazują na wydanej w roku 2000 grze realMYST, oferując m.in. usprawnioną mechanikę, lekko zmienioną warstwę fabularną oraz dodatkową, piątą krainę, zwaną Wiekiem Rime.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8.2 / 10 na podstawie 33 ocen czytelników.

Wymagania wiekowe Myst

Gra jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych.

Odświeżona wersja gry przygodowej Myst trafi w 2012 roku na 3DS-a
Odświeżona wersja gry przygodowej Myst trafi w 2012 roku na 3DS-a

wiadomość28 grudnia 2011

Studio Hoplite Research pracuje nad odświeżoną wersją przygodówki Myst, która pierwotnie zadebiutowała na PC w 1995 roku. Najnowsza edycja ukaże się na 3DS-ie w marcu 2012 roku.

Powstanie filmowa adaptacja serii Myst
Powstanie filmowa adaptacja serii Myst

wiadomość1 października 2010

Wygląda na to, że projekt filmowej adaptacji klasycznej przygodówki Myst w końcu zyskał poważne wsparcie. Tematem zainteresowały się firmy Roserock Films oraz Gran Via Productions, które pomogą w zrealizowaniu pomysłu. O stworzenie dzieła zabiegają od jakiegoś czasu dwaj fani kultowej gry - Adrian Vanderbosch oraz Isaac Testerman z Mysteria Film Group.

Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (25 sierpnia 2008)

wiadomość25 sierpnia 2008

W dzisiejszych „Wieściach ze świata w telegraficznym skrócie”: LittleBigPlanet bez regionalizacji, Myst także na iPhone, Rock Revolution kompatybilne z kontrolerami do Guitar Hero i Rock Band, Games Convention 2008 w liczbach. Zapraszamy do lektury.

Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (1 kwietnia 2008)

wiadomość1 kwietnia 2008

Wydano dodatek do Sword of the New World, Pro Evolution Soccer 2008 na Wii już dostępne, Mr. Driller zmierza na Xbox Live Arcade, Myst DS w złocie, potwierdzono Trauma Center: Under the Knife 2, demo Football Manager 2008 w ofercie Xbox Live – wtorkowe „Wieści ze świata w telegraficznym skrócie” pełne są ciekawych informacji. Zapraszamy do lektury.

Myst na NDS również dla Europejczyków
Myst na NDS również dla Europejczyków

wiadomość6 sierpnia 2007

Posiadacze przenośnej konsolki Nintendo DS nie powinni narzekać na brak przygodówek. Do tej pory na tego handhelda ukazało się już kilka bardzo dobrych gier tego typu, takich jak Another Code, Hotel Dusk czy seria sądowych przygód młodego adwokata, Phoeniksa Wrighta, a w planach jest jeszcze nieco podobnych produkcji. Wśród nich znalazła się także reedycja przygodówkowego hitu sprzed lat – Mysta. Jak dzisiaj zostało ogłoszone, trafi ona również do europejskich graczy.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz