Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

How to Train Your Dragon DS

Zręcznościowa gra akcji przeznaczona głównie dla młodszych graczy oparta na przeboju filmowym. Zadaniem gracza jest tresurę smoków i wystawianie ich do walk w turniejach rozgrywanych na potężnych arenach. Zabawę wzbogacono elementami RPG, dzięki czemu nasi pokryci łuskami podopieczni zdobywają punkty doświadczenia i awansują na kolejne poziomy.

Akcji.

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry How to Train Your Dragon | NDS

23marca2010

Nintendo DS
Okładka How to Train Your Dragon (NDS)
How to Train Your Dragon

Zawiązana w 2005 roku współpraca pomiędzy specjalizującą się w produkcji filmów animowanych wytwórnią DreamWorks a firmą Activision Blizzard zaowocowała takimi grami jak Madagaskar: Escape 2 Africa, Kung Fu Panda czy Shrek the Third. Nie były to tytuły wybitne, ale utrzymane na przyzwoitym poziomie i - co w tym przypadku szczególnie istotne - nawiązujące klimatem do kinowych przebojów.

Podobnie jest z How to Train Your Dragon, z tą różnicą, że akcja toczy się tuż po wydarzeniach przedstawionych w filmie. Wikingowie mieszkający na wyspie Berg już nie zabijają smoków, ale hodują je i wystawiają do walk na arenie. Trzeba przyznać, że studio Estranges Libellules bardzo swobodnie potraktowało wątki fabularne znane z powieści autorstwa Cassidy Cowell.

Po samym tytule domyślić się można głównego zadania w grze. Wcielając się w postać Astrid lub Hiccupa gracze trenują magiczne gady (a nawet całą ich menażerię) i wystawiają je do walk w turniejach.

Rozwój każdego ze stworów poprowadzić można wielokierunkowo. W grze dostępnych jest sześć gatunków smoków, przy czym każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Mityczne gady dysponują też zróżnicowanymi umiejętnościami. Wraz z kolejnymi poziomami rozwoju trenerzy mogą decydować, w czym specjalizować się będzie konkretny smok.

W późniejszych etapach gry ważne jest, by w drużynie znalazły się gady o odmiennych talentach. Dzięki temu zespół ma większe szanse zwyciężyć w turnieju. Pojedynczy smok, nawet wyjątkowo silny i wszechstronny, nie ma większych szans. Rozgrywką rządzi zasada, że wskaźnik życia stworów odnawia się dopiero po zakończeniu turnieju, a nie z pojedynku na pojedynek. Efektem tego smok, który odniósł poważne obrażenia w walce, do następnej staje wyraźnie osłabiony.

Wraz z sukcesami na arenie podopieczni trenera zyskują punkty doświadczenia, które pozwalają awansować na kolejne poziomy. Doświadczenie zebrać można nie tylko poprzez walkę. W przerwach pomiędzy turniejami gracze mogą zająć się wypełnianiem zadań. Twórcy gry przewidzieli szereg mini-gierek, a niektóre misje, jak chociażby porywanie owiec, są naprawdę ciekawe.

Ważnym elementem gry jest możliwość wprowadzania zmian w wyglądzie smoczej menażerii. Gady można na przykład przyodziewać w różne smocze atrybuty (rogi, łuski itp.) odblokowywane w trakcie rozgrywki.

Oprawa graficzna How to Train Your Dragon stoi na wysokim poziomie. Nie jest to co prawda kinowe 3D, ale zarówno wygląd smoków jak i całe otoczenie wioski wikingów oraz wyspy Berg może się podobać. Szczególnie efektownie wypadają ujęcia z lotu smoka.

Twórcy gry przewidzieli kilka rodzajów rozgrywki. W kampanii dla pojedynczego gracza głównym zadaniem jest rozwijanie gadziej drużyny i sięgnięcie po tytuł najlepszego trenera smoków. W trybie arcade rywalizować można z żywym przeciwnikiem jeden na jednego. Udostępniane są cztery inne postaci znane z filmu: Tuffnut T., Ruffnut T., Fishlegs i Snotlout.

Grę How to Train Your Dragon trudno zakwalifikować do jednego gatunku. Zawiera ona wiele elementów zręcznościowych, ale także sporo zapożyczeń ze strategii i rpg. W sumie wyszedł z tego nietuzinkowy miks, który jednym przypadnie do gustu, innym nie. Na pewno nie jest to gra adresowana bezpośrednio do kinowej widowni. Dla dzieci w wieku 6-7 lat, którym zapewne film najbardziej przypadnie do gustu, może być po prostu zbyt skomplikowana.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Gry podobne do How to Train Your Dragon

Klasyfikacja PEGI How to Train Your Dragon

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz