Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 marca 2015, 08:23

autor: Kamil Zwijacz

Assassin's Creed: Rogue - kompendium wiedzy [aktualizacja po premierze PC-towej wersji]

Przygotowaliśmy dla Was kolejne kompendium wiedzy, tym razem dotyczące gry Assassin's Creed: Rogue na komputery PC oraz konsole PlayStation 3 i Xbox 360. Artykuł zawierający najważniejsze informacje będzie stale aktualizowany o nowe szczegóły ujawniane przez firmę Ubisoft.

Assassin's Creed: Rogue - kompendium wiedzy [aktualizacja po premierze PC-towej wersji] - ilustracja #1
Spis treści:
  • 1. Informacje ogólne (1.1. Wersja na komputery PC, 1.2. Data premiery na PC-tach i wymagania sprzętowe)
  • 2. Fabuła
  • 3. Rozgrywka
  • 4. Miejsce akcji
  • 5. Odbiór gry (5.1. Premiera PC-towego wydania, 5.2. Sprzedaż)
  • 6. Ciekawostki
  • 7. Multimedia

Assassin's Creed: Rogue to kolejna odsłona jednej z najpopularniejszych serii gier wideo, tworzonych i wydawanych przez francuski koncern Ubisoft. Jednocześnie jest to zwieńczenie historii zapoczątkowanej w grach Assassin’s Creed III i Assassin’s Creed IV: Black Flag. Tytuł jest też ostatnią częścią Assassin’s Creed, która ukazała się na konsolach PlayStation 3 i Xbox 360. By lepiej zaznajomić Was z tym tytułem, postanowiliśmy stworzyć kompendium zawierające wszystkie najważniejsze informacje. Podobnie jak pozostałe tego typu artykuły w naszym serwisie, tak i ten aktualizowany jest o kolejne szczegóły i ciekawostki.

Aktualizacja popremierowa #1: zaktualizowaliśmy kompendium o kolejne informacje (działy 1.1, 5 i 7).

Aktualizacja #2: data premiery PC-towej wersji (dział 1.2).

Aktualizacja #3: premiera PC-towej wersji (dział 5.1).

1. Informacje ogólne

Assassin's Creed: Rogue to ósma główna odsłona serii Assassin’s Creed. Gra ukaże się 11 listopada (w Polsce trzy dni później) na konsolach PlayStation 3 i Xbox 360. Tytuł tworzony jest przez kilka studiów podlegających firmie Ubisoft. Wiodącym zespołem jest Ubisoft Sofia, ale ekipie tej pomagają deweloperzy z Ubisoft Singapore, Montreal, Quebec, Chengdu, Milan i Bucharest.

1.1 Wersja na komputery PC

W październiku 2014 roku firma Ubisoft potwierdziła plotki ujawniając, że na początku 2015 roku Assassin's Creed: Rogue ukaże się także na komputerach osobistych. Nie zdradzono przy okazji żadnych szczegółów dotyczących tego wydania, ale można podejrzewać, że będzie to raczej standardowa konwersja z nieco ulepszoną oprawą graficzną.

1.2. Data premiery na PC-tach i wymagania sprzętowe

Firma Ubisoft ujawniła datę premiery komputerowej wersji gry. Tytuł ukaże się 10 marca 2015 roku i można go zamawiać w ramach pre-orderów w sklepie Uplay. Osoby, które kupią produkcję przed premierą, otrzymają za darmo dwa dodatki DLC (misja Oblężenie Fortu de Sable i Pakiet odkrywcy) oraz jedną z poniższych gier:

  • Assassin’s Creed,
  • Assassin’s Creed II,
  • Assassin’s Creed: Brotherhood,
  • Assassin’s Creed: Revelations,
  • Assassin’s Creed III (Special Edition),
  • Assassin’s Creed: Liberation HD,
  • Assassin’s Creed IV: Black Flag – Freedom Cry (wersja samodzielna).

Dodatkowo zdradzono minimalne wymagania sprzętowe. Do uruchomienia produkcji potrzeba będzie komputera wyposażonego w następujące podzespoły:

  • Procesor: Core 2 Quad Q6600 2.4 GHz / Athlon II X4 620 2.6 GHz,
  • Karta grafiki: z 1 GB pamięci (GeForce GTS 450 / Radeon HD 5670 / Intel HD 4600),
  • Pamięć RAM: 2 GB,
  • Wolne miejsce na dysku: 11,4 GB,
  • System operacyjny: Windows 7 (SP1) / 8 / 8.1 (64-bitowy).

2. Fabuła

Historia przedstawiona w Assassin's Creed: Rogue opowiada o Shay’u Patricku Cormacu – młodym członku zakonu asasynów, który ponosi klęskę podczas jednej ze swoich misji i rezygnuje z przynależności do bractwa. Rzecz jasna takie coś nie wchodzi w rachubę, więc bohater ląduje na celowniku innych asasynów. On jednak postanawia nie chować głowy w piasek i wypowiada otwartą wojnę swoim byłym braciom, postanawiając pozbawić życia wszystkich, którzy zwrócili się przeciwko niemu.

Według firmy Ubisoft, Rogue jest najmroczniejszą odsłoną w historii całej serii, w której obserwujemy szokującą transformację Shaya, z asasyna zmieniającego się w templariusza.

3. Rozgrywka

Assassin's Creed: Rogue nie różni się diametralnie od tego, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Z racji ograniczeń sprzętowych nie wprowadzono tylu zmian i nowości, co w przypadku Unity, jednak nie oznacza to, że jest to kolejna taka sama odsłona.

Przede wszystkim Shay otrzymał nowe bronie i zdolności – wiatrówkę nadającą się do walki zarówno na krótkich, jak i długich dystansach oraz ulepszony wzrok orła, używany do wykrywania asasynów. Warto również wspomnieć, że nowa broń umożliwia korzystanie z różnych rodzajów amunicji oraz granatów.

Poszczególne misje różnią się nieco od tych, które wykonywaliśmy jako asasyni. Podczas rozgrywki musimy np. przechwytywać gołębie, które nasi wrogowie wykorzystują do przesyłania wiadomości o kolejnej osobie do zlikwidowania. Gdy uda nam się ją odnaleźć, trzeba pozbyć się zabójców, ukrywających się w tłumie pod postacią zwykłych ludzi i żołnierzy.

Kolejną atrakcją produkcji jest okręt Morrigan, którym żeglujemy i walczymy na wodach północnego Atlantyku i nie tylko. Rozwiązanie to bazuje na systemie znanym z gry Assassin's Creed IV: Black Flag, ale wprowadza nowe elementy. Twórcy umożliwili atakowanie przeciwników próbujących dostać się na pokład i udostępnili dwie dodatkowe bronie – płonącą oliwę, dzięki której palimy wrogi okręt oraz kartaczownicę, czyli swego rodzaju karabin maszynowy. Dodatkowo, walcząc na skutych lodem wodach północnego Atlantyku, możliwe jest chowanie się za górami lodowymi.

W produkcji nie zabrakło również szeregu innych aktywności, w tym polowania na walenie, mnóstwa znajdziek poukrywanych w każdej lokacji, fortów do zniszczenia oraz wielu zadań pobocznych.

4. Miejsce akcji

Podczas przygody zwiedzamy trzy miejsca - północną część Oceanu Atlantyckiego, dolinę rzeki oraz Nowy Jork. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z mroźnym klimatem i lodowymi górami. Druga lokacja znajduje się na amerykańskim pograniczu, a ostatnia to jedno z najsłynniejszych miast świata, które zostało „wiernie odtworzone w XVIII-wiecznych realiach”.

5. Odbiór gry

Assassin's Creed: Rogue ukazało się na polskim rynku 13 listopada 2014 roku i kilka dni później doczekało się recenzji większości uznanych mediów. W naszym tekście UV stwierdził, że:

„Wydźwięk tej recenzji powinien Wam już dość jasno powiedzieć, jaki mam stosunek do Rogue – gra nie przypadła mi do gustu. Nie uważam co prawda, że jest to produkt na wskroś zły, wręcz przeciwnie, jednak wysokie oczekiwania, jakie miałem w stosunku do pierwszej opowieści o templariuszu polującym na asasynów, nie pozwalają mi pozytywnie ocenić całości. Bułgarzy otrzymali szansę na zrobienie czegoś wielkiego i kompletnie ją zaprzepaścili.”

Nasz redaktor wystawił produkcji ocenę 6/10, ale nie tylko on poczuł się zawiedziony przygodami templariusza. Grze oberwało się m.in. za niewykorzystany potencjał, krótką linię fabularną, czy też mało zmian w stosunku do Black Flag. Poniżej znajdziecie kilka wybranych ocen:

5.1. Premiera PC-towego wydania

10 marca 2015 roku na rynku zadebiutowała PC-towa wersja Assassin's Creed: Rogue. W kwestii rozgrywki oczywiście nie dokonano żadnych zmian, więc na łamach naszego serwisu opublikowaliśmy tekst skupiający się na aspektach technicznych produkcji. Okazało się, że Ubisoft stworzył udaną konwersję, z którą nie ma większych problemów, a dodatkowo gra wygląda lepiej niż na konsolach. W zasadzie jedynym błędem na jaki natrafiliśmy podczas testów, było okazjonalne zawieszanie się gry.

Wszystko to zaowocowało nieco lepszymi ocenami w mediach. W popularnym serwisie Metacritic, PC-towe wydanie może się pochwalić wyższą średnią (76 punktów), niż wersja na PlayStation 3 / Xbox 360 (72 punkty).

5.2. Sprzedaż

Firma Ubisoft nie zdradziła dokładnych danych dotyczących sprzedaży, ale ujawniła, że do końca 2014 roku tytuł, wraz z Assassin's Creed: Unity, został wysłany do sklepów w ilości przekraczającej 10 mln egzemplarzy. Niestety nie wiemy jak wygląda podział tej liczby na poszczególne gry.

6. Ciekawostki

W odróżnieniu od Assassin’s Creed: Unity, w którym znajdziemy tryb współpracy, Assassin's Creed: Rogue jest całkowicie pozbawione możliwości wieloosobowej zabawy. Oznacza to, że po raz pierwszy od 2009 roku, kiedy to ukazało się Assassin’s Creed II, fani serii nie mogą grać ze znajomymi przez sieć.

Gra została wydana nie tylko w standardowej wersji, ale otrzymała także edycję kolekcjonerską, której koszt wyceniono na około 280 zł. Znajdują się w niej dodatkowe misje (Oblężenie Fortu De Sable oraz Poszukiwanie Zbroi Sir Gunna), a także trzy litografie, artbook, ścieżka dźwiękowa oraz kolekcjonerskie pudełko.

Zawartość edycji kolekcjonerskiej gry Assassin's Creed: Rogue. - Assassin's Creed: Rogue - kompendium wiedzy [aktualizacja po premierze PC-towej wersji] - wiadomość - 2015-03-12
Zawartość edycji kolekcjonerskiej gry Assassin's Creed: Rogue.

7. Multimedia