Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 16 lutego 2014, 10:44

autor: Kamil Zwijacz

Kickstarter zaatakowany przez hakerów. Wykradziono część danych użytkowników

Na popularną platformę crowdfundingową Kickstarter kilka dni temu włamali się hakerzy, którzy wykradli część danych użytkowników serwisu. Na szczęście nie udało im się pozyskać informacji o kartach kredytowych, ale dobrali się m.in. do adresów e-mail, numerów telefonów i nie tylko.

Kickstarter zaatakowany przez hakerów. Wykradziono część danych użytkowników - ilustracja #1

Yancey Strickler, szef Kickstartera, ujawnił, że kilka dni temu w serwisie doszło do włamania hakerów, którzy uzyskali część danych użytkowników. Oczywiście od razu podjęto stosowne działania, mające na celu zabezpieczenie swoich klientów, dzięki czemu nie wykradziono informacji dotyczących kart kredytowych. W ręce niepowołanych osób mogły jednak wpaść adresy e-mail, numery telefonów, nazwy użytkowników, itd. Wśród łupów znalazły się także zakodowane hasła, jednak poinformowano, że dysponując wystarczającą mocą przerobową, można uzyskać do nich dostęp. W związku z tym włodarze popularnej platformy crowdfundingowej proszą wszystkich swoich użytkowników o zmianę hasła na koncie oraz w innych witrynach, na których używano tych samych danych.

Przy okazji przeproszono za zaistniałą sytuację i obiecano poprawę zabezpieczeń na Kickstarterze. Firma współpracuje już z odpowiednimi służbami i robi wszystko co może, by zapobiec tego typu włamaniom w przyszłości. Wydaje się jednak, że nic nie jest w stanie w 100% uchronić przed takimi atakami.

W ostatnich latach hakerzy nie oszczędzali nikogo. Pisaliśmy m.in. o przejęciu danych 18 tysięcy kont Electronic Arts, włamaniu na serwery PlayStation Network, Battle.net, Gamigo, League of Legends i wielu innych. Można więc śmiało zakładać, że to nie ostatni raz, kiedy donosimy o tego typu sytuacji.

Kickstarter to popularna platforma crowdfundingowa, na której ludzie umieszczają swoje projekty, prosząc innych użytkowników o wsparcie finansowe. W ten sposób udało się zebrać pieniądze m.in. na konsolę Ouya, Oculus Rift oraz wiele rozmaitych gier, wśród których największe kwoty otrzymały m.in. Torment: Tides of Numenera (ponad 4 mln dolarów), Pillars of Eternity (niecałe 4 mln dolarów) czy też Broken Age (3,3 mln dolarów).