Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 23 listopada 2012, 09:45

autor: Grzegorz Ferenc

Agencja ratingowa Fitch uznała koncern Sony za niewart inwestycji

Jedna z trzech głównych agencji ratingowych obniżyła ocenę kredytową koncernu Sony z BBB- na BB-. Tym samym dała znać, że nie warto w niego inwestować. Głównej przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w problemach japońskiej firmy w sektorze RTV, choć z pewnością można też wskazać na niższą od planowanej sprzedaż konsoli PlayStation Vita.

Nad koncernem Sony zbierają się czarne chmury - Agencja ratingowa Fitch uznała koncern Sony za niewarty inwestycji - wiadomość - 2012-11-23
Nad koncernem Sony zbierają się czarne chmury
Fitch obniża rating Sony
  • Ocenę obniżono z BBB- (zadowalająca zdolność obsługi zobowiązań) do BB- (wątpliwa zdolność obsługi zobowiązań);
  • Powodem obniżki były prawdopodobnie problemy w sektorze RTV;
  • Sony jest zmuszone przeprowadzić gruntowną restrukturyzację;
  • Problemy finansowe nie powinny jednak doprowadzić do bankructwa koncernu.

Serwis Eurogamer donosi za Financial Timesem, że agencja ratingowa Fitch – obok Standard & Poor’s i Moody’s najbardziej wpływowa instytucja w swoim sektorze – obniżyła ocenę wiarygodności finansowej koncernu Sony z BBB- na BB-, czyli z 10. na 13. poziom w dwudziestostopniowej skali. Tym samym firma z Kraju Kwitnącej Wiśni została zdegradowana do „kategorii spekulacyjnej” i uznana za niewartą inwestycji. Podobny los dotknął inny koncern z Japonii – Panasonic.

Matt Jamieson, szef departamentu badań rynkowych w Fitch, przyznał, że nie była to łatwa decyzja. Jednocześnie podreślił, że „reputacja firmy Sony ucierpiała ostatnio tak bardzo, że ciężko jej będzie powrócić do poprzedniej kategorii”. Miał tutaj prawdopodobnie na myśli problemy japońskiego koncernu w branży RTV, gdzie ostatnimi czasy Sony pozostało daleko w tyle za gigantami z Korei – Samsungiem i LG, a także kiepskie ogólne wyniki finansowe koncernu – ostatni kwartał był siódmym z kolei, w którym japońska firma zanotowała straty. Nie można w tym kontekście wykluczyć wpływu słabej sprzedaży konsoli przenośnej PlayStation Vita, a w perspektywie długoterminowej – strat finansowych spowodowanych ubiegłorocznym atakiem na PlayStation Network.

Kierownictwo Sony przeprasza za straty spowodowane atakiem na PS Network (maj 2011)
Kierownictwo Sony przeprasza za straty spowodowane atakiem na PS Network (maj 2011)

Agencje ratingowe analizują wiarygodność finansową (prawdopodobieństwo spłaty kredytu) rządów państw, organizacji i firm zaciagających zobowiązania na rynku finansowym. Ocenie poddawane są także emisje obligacji oraz krótkoterminowych papierów dłużnych. Skala waha się w zależności od agencji i dzieli się na poziom inwestycyjny oraz poziom spekulacyjny. Polska jest obecnie klasyfikowana przez Fitch w tej pierwszej kategorii – na 7. z 20. poziomów.

Rating BB- oznacza, że firma jest podatna na bankructwo w dalszym terminie z powodu wysokości nagromadzonych długów, ale zarazem jest wystarczająco elastyczna, aby je spłacić. I choć analityk finansowy Damian Thong z Tokio twierdzi, że „banki nie przyprą Sony i Panasonica do muru”, to oba koncerny „będą musiały przekonać ludzi, że przeprowadzą restrukturyzację we właściwym czasie, ograniczając niepotrzebne trudności w przynoszących zyski sektorach”.

Po tragicznym roku finansowym 2011, zamkniętym dla Sony stratami w wysokości 6,4 mld dolarów, producent urządzeń marki PlayStation ogłosił plan restrukturyzacji, który do końca marca 2013 roku spowoduje zwolnienie 10 tys. pracowników, a do końca 2014 roku umożliwi skupienie się na trzech sektorach – cyfrowym przetwarzaniu obrazu, grach oraz urządzeniach mobilnych. Decyzję w tej kwestii ogłosił w kwietniu prezes Kazuo Hirai, który zastąpił na tym stanowisku Howarda Stingera. Ostatnio Sony wycofało się z promowania technologii 3D i zamknęło studio w Liverpoolu.

Czy Sony uda się wyjść na prostą? Czas pokaże. Ostatnie wyniki sprzedaży konsol PlayStation Vita oraz PlayStation 3 nie wskazują, aby sytuacja miała się szybko zmienić – ciężko się spodziewać, aby dostępna od kilku tygodni na rynku odświeżona wersja konsoli PlayStation 3 znacząco polepszyła obecny stan rzeczy. Z pewnością na budżecie koncernu ciążą wydatki przeznaczone na rozwój konsoli nowej generacji, o której pojawia się coraz więcej plotek. Sony aktywnie pracuje również nad technologią AR.