Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 25 września 2012, 11:15

autor: Grzegorz Ferenc

Steam na celowniku niemieckiej federacji konsumentów

Niemiecka federacja organizacji konsumenckich przesłała firmie Valve nakaz zaprzestania stosowania praktyki zawieszania kont na platformie Steam za niezaakceptowanie zmian w regulaminie. Spółka kierowana przez Gabe’a Newella ma czas na ustosunkowanie się do sprawy do 10 października. W przypadku negatywnej odpowiedzi lub jej braku, sprawa trafi do sądu.

Firma Valve może zostać pozwana do sądu za forsowanie zmian w regulaminie platformy dystrybucji cyfrowej Steam, które zabraniają złożenia pozwu zbiorowego. Wynika tak z zapowiedzi niemieckiej federacji Verbraucherzentrale Bundesverband e.V., która zrzesza 41 organizacji broniących praw konsumenta za naszą zachodnią granicą. Przesłała ona amerykańskiej spółce nakaz zaprzestania praktyki blokowania kont użytkowników za brak akceptacji wspomnianych poprawek.

Strona początkowa platformy Steam

Niemiecka organizacja chce chronić graczy, którzy postanowili nie akceptować wprowadzonych w sierpniu zmian w regulaminie, w wyniku czego ich konto zostało zawieszone lub usunięte. W opinii Verbraucherzentrale Bundesverband e.V. taka praktyka świadczy o stosowaniu przymusu przez firmę Valve i jest niezgodna z prawem. Dla poszkodowanych jest ona równoznaczna z utratą dostępu do legalnie zakupionych gier, bez żadnej rekompensaty finansowej, co wyraźnie sprzeciwia się zasadzie, że prawo nie działa wstecz.

Ponadto przedstawiciele federacji sprawdzą, czy nowy regulamin platformy Steam jest zgodny z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z początku lipca, w którym ogłoszono, że wydawcy nie mają prawa blokować odsprzedaży oprogramowania dystrybuowanego cyfrowo. Istnieje bowiem podejrzenie, że zmiany wprowadzone do regulaminu mogą być krokiem w kierunku uniemożliwienia w przyszłości tego rodzaju praktyk.

Początkowo amerykańska spółka miała czas na ustosunkowanie się do nakazu niemieckiej federacji do 26 września. Ostatecznie termin przesunięto na 10 października. Jeżeli do tego czasu nie zostanie osiągnięte porozumienie, niemiecka federacja skieruje sprawę do sądu.