Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 września 2012, 16:23

autor: Grzegorz Ferenc

Sierpniowy raport NPD – Darksiders II na czele, ale dzięki nieuwzględnieniu Madden NFL 13

Firma badawcza NPD opublikowała raport o wynikach branży gier komputerowych w Stanach Zjednoczonych, osiągniętych w sierpniu tego roku. Także w tym miesiącu mieliśmy do czynienia z negatywnymi trendami, nekającymi twórców gier i sprzętu komputerowego od dłuższego czasu.

Sierpniowy raport NPD – Darksiders II na czele, ale dzięki nieuwzględnieniu Madden NFL 13 - ilustracja #1
Śmierć w sierpniu pokonał wszystkich konkurentów…

Jak co miesiąc, firma badawcza NPD, zajmująca się regularną analizą rynku gier komputerowych w Stanach Zjednoczonych, opublikowała raport podsumowujący sprzedaż gier i sprzętu komputerowego za Atlantykiem. W sierpniu tendencje spadkowe się utrzymały, choć w przypadku sprzedaży pudełkowej gier były one mniejsze niż w lipcu.

Przychody ze sprzedaży nowych gier, konsol i akcesoriów wyniosły łącznie 515,6 milionów dolarów, czyli o 20% mniej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Spadek jest identyczny z tym podanym w lipcu. Biorąc jednak pod uwagę handel grami używanymi oraz przychody z dystrybucji elektronicznej, podana liczba wzrasta do 989 milionów dolarów.

Sprzedaż gier

Stosunkowo dobrze przez kolejny miesiąc zapaści przebrnął sektor nowych gier pudełkowych. Łączna sprzedaż wyniosła 237,7 milionów dolarów i była zaledwie o 9% niższa niż przed rokiem (kiedy to była warta 261,8 mln). O ile wówczas debiutował Deus Ex: Bunt Ludzkości, tym razem niski spadek przychodów był głównie zasługą Śmierci, która wywalczyła pierwsze miejsce dla gry Darksiders II. Tytuł studia Vigil Games zyskał uznanie w oczach 247 tys. nabywców.

Na dalszych stopniach podium uplasowały się dwie produkcje firmy Nintendo na konsolę przenośną 3DS – New Super Mario Bros. 2 (240 tys. sprzedanych egzemplarzy) oraz Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance (180 tys.). Premiera tych tytułów wpłynęła na rynkowy debiut konsoli Nintendo 3DS XL, która pojawiła się w Stanach Zjednoczonych 19 sierpnia, po tym jak premierę przełożono z lipca. Tak przynajmniej twierdzi Scott Moffit, wiceprezes działu sprzedaży i marketingu amerykańskiego oddziału japońskiego koncernu: „Sprzedaż oprogramowania napędza sprzedaż sprzętu, a Mario jest w tej dziedzinie bezkonkurencyjny”.

Na szóstym miejscu zadebiutowała gra Sleeping Dogs, a na siódmym Transformers: Upadek Cybertronu. Tytuł o przygodach Optimusa Prime’a i innych mechanicznych wojowników w wersji na konsole Xbox 360 i PlayStation 3 sprzedał się w liczbie 105 tys. kopii. Na uwagę zasługuje powrót Call of Duty: Black Ops, co zapewne wynika ze zbliżającej się premiery jego drugiej odsłony.

#

Gra:

Platformy:

Wydawca:

1.

Darksiders II

X360, PS3, PC

THQ

2.

New Super Mario Bros. 2

3DS

Nintendo

3.

Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance

3DS

Square Enix

4.

NCAA Football 13

X360, PS3

Electronic Arts

5.

LEGO Batman 2: DC Super Heroes

X360, PS3, DS, 3DS, Vita, Wii, PC

Warner Bros. Interactive Entertainment

6.

Sleeping Dogs

X360, PS3

Square Enix

7.

Transformers: Fall of Cybertron

X360, PS3

Activision Blizzard

8.

Batman: Arkham City

X360, PS3, PC

Warner Bros. Interactive Entertainment

9.

Call of Duty: Black Ops

X360, PS3, PC, Wii, DS

Activision Blizzard

10.

The Amazing Spider-Man

X360, PS3, Wii, DS, 3DS

Activision Blizzard

Komentując dotychczasowe wyniki sprzedaży gier w 2012 roku, analityk NPD Anita Frazier stwierdziła, że ukazują one wpływ ilości premier na uzyskane przychody. Według niej mała ilość debiutów w danym okresie roku ma negatywne reperkusje w kolejnych miesiącach. Zanotowany w sierpniu spadek obrotów jest więc pośrednim wynikiem „małej liczby premier w pierwszej połowie roku”.

Sierpniowy raport NPD – Darksiders II na czele, ale dzięki nieuwzględnieniu Madden NFL 13 - ilustracja #2
...choć udało mu się uniknąć starcia z futbolistami z Madden NFL 13

Na koniec warto zaznaczyć, że raport firmy NPD nie bierze pod uwagę gry Madden NFL 13, której premiera miała miejsce 28 sierpnia, już po zakończeniu zbierania danych do publikacji. W pierwszym tygodniu obecności na amerykańskim rynku sprzedano 1,65 mln egzemplarzy tego tytułu w wersjach na konsole Xbox 360, PlayStation 3, Wii oraz PlayStation Vita, w tym 900 tys. w ciągu pierwszych 24 godzin. Tym samym został poprawiony rekord poprzedniej odsłony serii symulatorów futbolu amerykańskiego firmy EA Sports, która znalazła 1,4 mln nabywców w ciągu siedmiu dni od debiutu.

Sprzedaż konsol i akcesoriów

Przychody ze sprzedaży konsol w okresie od 29 lipca do 25 sierpnia wyniosły 150,6 mln dolarów, czyli o 39% mniej niż przed rokiem (249,4 mln dolarów). Po raz dwudziesty z rzędu prym pod tym względem wiódł Xbox 360 firmy Microsoft. W sierpniu sprzedano 193 tys. jego egzemplarzy, a koncern z Redmond pochwalił się trwającym od osiemnastu miesięcy ponad 40-procentowym udziałem w amerykańskim rynku konsolowym. Sumując wartość sprzedanych urządzeń, gier i akcesoriów opatrzonych szaro-zielonym logiem Xboksa, przychody wyniosły 196 mln dolarów, niż w przypadku PlayStation 3 i Wii razem wziętych.

Warto zaznaczyć, że żadna z platform nie zanotowała wzrostu sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Frazier dodała zarazem, że sprzedaż konsol koncernów Sony i Nintendo (3DS) była lepsza niż w lipcu.

Akcesoria do gier, po zakończonym na plusie lipcu, w sierpniu zanotowały nieznaczny, 9-procentowy spadek sprzedaży w stosunku do wyników sprzed roku i osiągnęły przychód rzędu 237,7 mln dolarów.