Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 1 sierpnia 2012, 16:41

autor: Łukasz Szliselman

Steam – zmiany w regulaminie zabraniają złożenia pozwu zbiorowego

Studio Valve zdecydowało się zmienić regulamin użytkowania Steam. Od tej pory zabrania on składania przeciw firmie pozwów zbiorowych, a wszelkie spory załatwiane mają być indywidualnie. Skąd taka decyzja? Według przedstawicieli studia takie rozwiązanie jest wygodniejsze dla całej społeczności.

Steam – zmiany w regulaminie zabranają złożenia pozwu zbiorowego - ilustracja #1
Steam – platforma dystrybucji cyfrowej stworzona przez studio Valve

Wraz z najnowszą aktualizacją usługi Steam użytkownicy muszą przystać na zmianę regulaminu, jeśli chcą dalej korzystać z platformy i posiadanych na niej gier. Obejmuje ona dość kontrowersyjny zapis zabraniający złożenia pozwu zbiorowego przeciw studiu Valve, właścicielom platformy. W oświadczeniu dla użytkowników Steam możemy przeczytać:

Oczywiście, w pewnych sytuacjach pozwy zbiorowe faktycznie bywają korzystne dla klientów. Jednak w przeważającej większości wypadków nie przynoszą użytkownikom żadnego pożytku, a jedynie nakładają na nich zbędne wydatki i powodują opóźnienia, często będąc tworzone, by przynosić zysk wyłącznie prawnikom, którzy się nimi zajmują. Tego rodzaju pozwy zbiorowe nie mają pożytku ani dla nas, ani dla naszej społeczności. Sądzimy, że nowa procedura rozwiązywania sporów jest szybsza i lepsza dla Was oraz dla Valve, jako że wyklucza niepotrzebne koszta, w związku z czym przyniesie korzyści całej społeczności.

Według nowego regulaminu, wszelkie spory mają być rozwiązywane indywidualnie, a w razie potrzeby mogą trafić pod skrzydła neutralnego arbitra. Proces ten polega na wysłaniu firmie pisemnego powiadomienia o stawianych zarzutach i wysokości żądanej rekompensaty. Jeśli w ciągu 30 dni nie dojdzie do porozumienia, jedna ze stron może skorzystać z arbitrażu. Valve zobowiązuje się zwrócić wszystkie koszta procesu arbitrażowego jeśli nie przekroczą one kwoty 10 tysięcy dolarów, o ile arbiter nie orzeknie, że pozew jest błahy lub koszta nieuzasadnione. Możliwe jest też złożenie pozwu w odpowiednim sądzie do spraw drobnych roszczeń.

Mimo wszystko, nie ma potrzeby wpadać w panikę. Choć akty prawa USA zezwalają firmie na podobne działania, prawo europejskie trochę się pod tym względem różni. Prawo unijne gwarantuje obywatelom Unii Europejskiej możliwość składania pozwów zbiorowych i raczej żadna firma nie może tego zabronić, tak po prostu zmieniając regulamin.

Dodatkowo, studio Valve poinformowało o otwarciu nowego oddziału firmy w Luksemburgu, Valve S.a.r.l., zajmującego się od tej pory rynkiem europejskim.