Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 czerwca 2012, 10:17

autor: Grzegorz Ferenc

Portal 2 częścią platformy edukacyjnej firmy Valve

Gra Portal 2 wraz z załączonym do niej edytorem weszły w skład platformy Steam for Schools. Chodzi o znajdującą się w fazie beta usługę firmy Valve przeznaczoną do nauki przedmiotów ścisłych.

Firma Valve zapowiedziało wykorzystanie gry Portal 2 wraz z dołączonym do niego edytorem komór testowych w ramach usługi Steam for Schools, czyli nowatorskiej platformy stworzonej z myślą o nauce fizyki, matematyki, chemii, projektowania gier, komunikacji językowej i innych podobnych dziedzin. Jest ona oparta na zmodyfikowanej wersji programu dystrybucji cyfrowej Steam.

Portal 2 częścią platformy edukacyjnej firmy Valve - ilustracja #1

Zgodnie z założeniami opisanymi na oficjalnej stronie projektu Teach with Portals, Portal 2 jest idealnym narzędziem do doświadczalnego wykładania wielu fenomenów fizyki opartych na interakcji między przedmiotami i otaczającym je środowiskiem, jak na przykład wagi, szybkości, przyspieszenia, ciążenia i energii. Wraz z udostępnionym edytorem poziomów, gra może być także przydatna w nauce krytycznego myślenia, orientacji przestrzennej czy prowadzenia badań w zakresie nauk ścisłych.

Wiadomość o udostępnieniu Portal 2 nauczycielom w ramach Steam for Schools podali Leslie Redd i Yasser Malaika, pracownicy firmy Valve, podczas tegorocznej, dzięwiątej już edycji festiwalu Games for Change, poświęconego połączeniu świata nauki z branżą gier oraz zmian, jakie mogą wprowadzić gry w społeczeństwie.

Aby wziąć udział w projekcie, wystarczy wypełnić specjalny formularz znajdujący się na oficjalnej stronie Teach with Portals (należy kliknąć w zakładkę w prawym górnym rogu ekranu). Po podaniu swoich danych osobowych, adresu placówki edukacyjnej oraz informacji związanych z wykładaną dziedziną i liczbą uczniów, będzie można otrzymać określoną liczbę darmowych licencji do gry Portal 2 wraz z informacjami dotyczącymi instalacji i obsługi platformy Steam for Schools.

Warto dodać, że usługa jest wciąż w fazie betatestów, a jego jedynym ograniczeniem jest niemożność publikowania stworzonych przez uczniów map i modyfikacji.

Wszelkie informacje na temat projektu dostępne są na jego oficjalnej stronie. Wśród nich znaleźć przykładowe plany zajęć, jak chociażby wprowadzenie do wiadomości o grawitacji czy też zajęcia z budowy prostego oscylatora harmonicznego oraz zachowywania i wykorzystywania pędu w fizyce.