Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 6 kwietnia 2012, 21:33

autor: Adrian Werner

Black Market HD - kosmiczny sandbox w ślicznym 2D

Przybliżam Wam grę Black Market HD .

Wczoraj przybliżyłem Wam Kenshi, czyli jedną z najciekawszych gier znajdujących się w paczce Indiefront. Dzisiaj natomiast przyszła kolej na drugą perełkę z tego zestawu, czyli Black Market HD. Jest to mieszanka strategii i RPG, która pozwala na swobodą eksplorację olbrzymiego wirtualnego wszechświata i samodzielne decydowanie o tym jak wyglądać będzie nasza kariera w tej rzeczywistości.

      - Indiefort - strona na serwisie Gamersgate

W sumie, za raptem 4,99 euro, czyli około 20 złotych, można nabyć zestaw sześciu gier niezależnych i jedną z nich jest właśnie Black Market HD.

Akcja  toczy się w połowie XXXI wieku. Ludzkość zagospodarowała już wiele systemów planetarnych. Raptem kilkaset lat wcześniej zakończył się największy wojna w historii naszej rasy.W jej trakcie dopuszczono się tak odrażających czynów, że obecnie największe siły w galaktyce dbają o to, aby podobny konflikt nigdy już nie wybuchł. Dzięki temu nastały dobre czasu dla przedsiębiorczych osób i właśnie w jedną z nich wcielają się gracze.

Black Market HD można w skrócie określić jako RPG-ową wersję takich serii symulatorów kosmicznych jak Elite, Privateer czy X. Wcielamy się w posiadacza statku i tylko od nas zależy jaką ścieżkę kariery wybierzemy. Możemy zająć się handlem i przewozić cenne towary z jednej stacji gwiezdnej na drugą. Równie dobrym sposobem na zarobek jest górnictwo, w ramach którego wysyłamy wyspecjalizowane sondy, aby zbierały cenne minerały z planet. Oczywiście, świat przyszłości nie należy do najbezpieczniejszych i nieraz zmuszeni zostaniemy do obrony przed piratami i wrogimi frakcjami, lub też sami zapolujemy na naszych wrogów wykonując intratne zlecenia. Istnieje nawet opcja stania się kosmicznym piratem.

Za sukcesy nagradzani jesteśmy punktami doświadczenia, dzięki którym awansujemy na kolejne poziomy i tym samym ulepszamy umiejętności bohatera. Natomiast za zarobione pieniądze możemy dokupować nowe części do statku, a jeśli na naszym koncie zgromadzimy naprawdę duże środki to będzie nas stać na nabycie zupełnie nowej jednostki, z bardziej imponującymi osiągami i większą ładownią. Na każdej stacji kosmicznej znajdziemy bar pełen postaci niezależnych. Niektóre z nich zaoferują nam misje do wykonania, podczas gdy pogawędka z innymi pozwoli poznać najnowsze plotki. Świat gry pełen jest różnorodnych frakcji i wykonując konkretne zadania często zyskujemy dobrą opinię u jednej z nich, a jednocześnie dajemy powody do niezadowolenia innej grupie.

Black Market HD pozwala na w pełni swobodą zabawę, ale oferuje też rozbudowany wątek fabularny. W nim mamy okazje wziąć udział w intrygującej opowieści i wykonać szereg niedostępnych w inny sposób misji.

Cała gra korzysta z bardzo ładnej grafiki 2D. Wymaga ona sporo pamięci graficznej (512 MB), ale za to nie potrzebuje mocnego procesora, więc spokojnie pójdzie na większości nowych notebooków. Autorzy udostępnili też mocno okrojoną i znacznie brzydszą, ale wciąż bardzo grywalną wersję w formie produkcji przeglądarkowej, więc możecie sami przed zakupem sprawdzić, czy Black Market HD przypadnie Wam do gustu.

      - Black Market - zagraj w przeglądarce