Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 11 marca 2012, 09:27

autor: Adrian Werner

Microsoft pokazuje przyszłość ekranów dotykowych

Oddział badawczy firmy Microsoft zademonstrował wczesną wersję technologii, która praktycznie nieweluje jakiekolwiek opóźnienia w reakcji ekranów na dotyk użytkownika.

Ekrany dotykowe powoli stają się standardem w urządzeniach elektronicznych. Na nich polegają smartfony i tablety, a wraz z premierą Windowsa 8 technologia ta coraz częściej będzie pojawiała się również w notebookach i komputerach stacjonarnych. Pomimo swojej popularności ekranom dotykowym wciąż wiele brakuje jednak do ideału. Ich największym problemem jest opóźnienie z jakim reagują na dotyk użytkownika. Obecnie w większość urządzeń opóźnienie to wynosi 100 milisekund. Oddział badawczy firmy Microsoft właśnie pokazał technologię, która pozwala ograniczyć je opóźnienie do 1 milisekundy.

Powyższy filmik doskonale pokazuje jak olbrzymią różnicę robi wprowadzenie tak małego opóźnienia. Współczesne ekrany dobrze radzą sobie przy naciskaniu, ale przy próbie rysowania, czy nawet dłuższego ruchu ograniczenia technologiczne dają bardzo nieciekawy efekt. Dokonanie inżynierów Microsoftu jest więc olbrzymim przełomem.

Niestety, nie wiemy czy i kiedy technologia ta zostanie zastosowana w komercyjnych urządzeniach. Mamy jednak nadzieję, że wbrew temu, co można usłyszeć podczas filmiku, nie przyjdzie nam czekać wiele lat na jej rynkowy debiut. Zwłaszcza, że Windows 8 jasno daje do zrozumienia, że ekrany dotykowe są obecnie dla Microsoftu jednym z priorytetów.