Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 lutego 2012, 15:10

autor: Michał Kułakowski

Alan Wake na PC zaczął przynosić zyski po niespełna 48 godzinach od premiery

Studio Remedy Entertainment potwierdziło, że po zaledwie 48 godzinach od premiery pecetowej wersji gry Alan Wake, dochody z jej sprzedaży pokryły wszystkie wydatki związane z produkcją tytułu.

Fińskie studio Remedy Entertainment potwierdziło, że po zaledwie 48 godzinach od premiery pecetowej wersji gry Alan Wake, koszty marketingu i konwersji tego konsolowego hitu zwróciły się w całości. Każdy kolejny sprzedany egzemplarz gry jest więc czystym zyskiem dla studia. Port już w pierwszym dniu sprzedaży wskoczył na najwyższą pozycję na steamowej liście bestsellerów. Co ważne, zainteresowanie grą utrzymuje się nadal na wysokim poziomie i jest ona w tej chwili drugim najchętniej kupowanym tytułem na platformie Valve. Aki Järvilehto, przedstawiciel dewelopera na oficjalnym forum Alana Wake`a napisał:

Jesteśmy wyjątkowo zadowoleni z faktu, że gra w dniu premiery trafiła na pierwsze miejsce listy bestsellerów na Steamie. Dzięki sprzedaży, udało nam się zaledwie w przeciągu 48 godzin pokryć wydatki związane z marketingiem i produkcją tytułu. Tak, z pewnością w tej chwili jesteśmy podekscytowani platformą PC.

Alan Wake na PC zaczął przynosić zyski po niespełna 48 godzinach od premiery - ilustracja #1

Bez wątpienia, jest to kolejna informacja przecząca opinii o słabości rynku wysokobudżetowych gier na PC oraz wszechobecnemu komputerowemu piractwu, uniemożliwiającemu deweloperom uzyskanie dochodów adekwatnych do włożonego przez nich wysiłku. Warto dodać, że informacje o wyjątkowo dobrych wynikach Remedy docierają do nas jeszcze przed planowaną pudełkową premierą konwersji i dotyczą jedynie dystrybucji cyfrowej. Co prawda, w Stanach Zjednoczonych czy na zachodzie Starego Kontynentu większość pecetowych produkcji sprzedawana jest wyłącznie w sieci, ale w naszym regionie Europy pudełka z grami na PC są nadal częstym widokiem w sklepach i mogą przynieść dodatkowe zyski Finom. Zwłaszcza, że na przykład w naszym kraju tytuł, którego dystrybutorem jest firma CD Projekt, ma być dostępny w pełnej polskiej wersji językowej.

Konsolowa wersja Alan Wake ukazała się w maju 2010 roku, a kilka miesięcy później doczekała się dwóch DLC. Początkowo towarzyszyć miała jej również premiera wersji na PC, ale twórcy zawiesili jej produkcję. Dopiero pod koniec zeszłego roku ogłosili, że wracają do tego projektu, a pecetowa edycja gry będzie sprzedawana wraz ze wszystkim dotychczasowymi dodatkami. W tej chwili studio pracuje nad kontynuacją swojego hitu, zatytułowaną Alan Wake's American Nightmare. Gra na razie zapowiedziana jest jedynie na Xboksa 360, ale biorąc pod uwagę plotki i świetne przyjęcie marki na PC, jej konwersja jest zapewne kwestią czasu.