Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 listopada 2011, 12:22

autor: Aleksander Kaczmarek

Krakowscy radni chcą dofinansowywać produkcję gier wideo

Czy akcja trzeciej części przygód Wiedźmina będzie toczyła się w Wieliczce? Niewykluczone, bo krakowscy samorządowcy chcą finansowo wspierać produkcję gier wideo związanych z miastem i jego atrakcjami. Z pomysłem przekształcenia Krakowskiej Komisji Filmowej w Krakowską Komisję Sztuk Audiowizualnych wyszedł Paweł Węgrzyn, dyrektor Europejskiej Akademii Gier.

Samorządowcy z Krakowa debatowali na temat działalności tamtejszej Komisji Filmowej, która wspiera kręcone w tym mieście produkcje. W trakcie dyskusji radny Paweł Węgrzyn, dyrektor Europejskiej Akademii Gier oraz kierownik Zakładu Technologii Gier na Uniwersytecie Jagiellońskim, zaproponował, by z miejskiej kasy dofinansowywać także deweloping gier wideo. Podobne rozwiązania z powodzeniem stosowane są m.in. w Berlinie i Brandenburgii.

Jak informuje serwis Gazeta.pl, Krakowska Komisja Filmowa rocznie wykłada około 1 mln złotych na wspieranie produkcji filmowych powiązanych z miastem. Niektórzy radni uważają jednak, że część tych środków powinna wspierać także projekty związane z tworzeniem gier wideo i proponują Krakowską Komisję Filmową przekształcić w Krakowską Komisję Sztuk Audiowizualnych. Dawna stolica może być więc pierwszym polskim miastem, które stawia na promocję poprzez to medium.

Krakowscy radni chcą dofinansowywać produkcję gier wideo - ilustracja #1

- Gdy prezydent Barack Obama odwiedził Polskę, w prezencie od premiera Donalda Tuska dostał grę Wiedźmin 2, a także książki Andrzeja Sapkowskiego, na podstawie których ta gra powstała. Wiedźmin to produkt popkultury, znany na całym świecie! Który z naszych filmów jest równie rozpoznawalny? – pyta radny Węgrzyn, cytowany przez serwis Gazeta.pl.

Jego zdaniem korzyści z objęcia twórców gier miejskim mecenatem byłyby wymierne. Przede wszystkim produkcja gier wideo jest znacznie tańsza od filmowej. Ponadto Kraków dysponuje szeregiem ciekawych miejsc, świetnie nadających się na lokacje w grach, a także bogactwem legend, którymi mogą inspirować się scenarzyści. Nie bez znaczenia jest również fakt, że na terenie miasta funkcjonuje już kilka profesjonalnych studiów deweloperskich, w tym chociażby Reality Pump (seria Two Worlds), Teyon Games (seria Heavy Fire) i Bloober Team (Music Master: Chopin).

Pomysł wspierania produkcji gier spodobał się m.in. wiceprezydent Magdalenie Sroce oraz Izabeli Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Nad zasadami dofinansowywania tego typu działań promocyjnych miasta debatować będą teraz radni komisji kultury. Póki co, na deweloping gier wideo trafi jednak najprawdopodobniej niewielka część kwoty przeznaczanej na realizację projektów filmowych.