Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 listopada 2009, 16:41

autor: Marek Grochowski

Wieści z konferencji prasowej CD Projektu. They zawieszony! [news uaktualniony]

Dzisiaj w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa firmy CD Projekt, na której polski producent i dystrybutor gier komputerowych ustosunkował się do sprawy głośnego połączenia ze spółką Optimus. Temat, który poruszyliśmy już w poprzednim miesiącu, doczekał się wreszcie rozwinięcia.

Dzisiaj w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa firmy CD Projekt, na której polski producent i dystrybutor gier komputerowych ustosunkował się do sprawy głośnego połączenia ze spółką Optimus. Temat, który poruszyliśmy już w poprzednim miesiącu, doczekał się wreszcie rozwinięcia.

Na początku konferencji Marcin Iwiński, współzałożyciel CD Projektu przedstawił pokrótce historię firmy i jej najważniejsze osiągnięcia (m.in. komercyjny sukces Wiedźmina grupy CD Projekt RED – 220 tys. sprzedanych egzemplarzy w Polsce, ponad 1,3 mln na całym świecie).

Przechodząc jednak do konkretów: grupa CDP Investment (właściciel CD Projektu i CD Projektu RED) sprzeda swoje udziały Optimusowi w zamian za wyemitowane przezeń akcje (w liczbie 35 mln) oraz gotówkę. Formalnie Optimus obejmie więc kontrolę nad CDP Investment. Jednocześnie jednak obie firmy będą w posiadaniu 50% akcji Optimusa, zaś przedstawiciele CDPI wejdą do zarządu drugiej ze spółek.

Powyższy manewr pozwoli CD Projektowi dostać się na giełdę „tylnymi drzwiami”, a w przyszłości pozyskać nowe środki na produkcję gier studia CD Projekt Red. Optimus tymczasem przekształci się z dystrybutora sprzętu komputerowego w firmę ukierunkowaną na rynek elektronicznej rozrywki.

Wczoraj niegdysiejszy gigant branży IT zakończył proces pozyskiwania kapitału na planowaną transakcję (m.in. uzyskał pożyczkę z przeznaczeniem na gotówkową część inwestycji). Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Optimusa, które odbędzie się 11 grudnia, decyzja odnośnie przejęcia CDP Investment zostanie ostatecznie uchwalona. Oczywiście w przypadku zgody ze strony WZA. Odnotujmy przy tej okazji, że na konferencji pojawiły sie również pytania ze strony dziennikarzy biznesowych. Dotyczyły one równego dostępu do informacji w odniesieniu do dotychczasowych mniejszościowych akcjonariuszy Optimusa. Odpowiedzi ze strony przedstawiciela Optimusa były w tej materii mało przekonujące. CD Projekt doczekał się podobno profesjonalnej wyceny swojej wartości, jednak kwota ta nie została upubliczniona. Warto dodać, że przed porozumieniem z Optimusem CD Projekt prowadził również negocjacje z innymi podmiotami.

Prócz wieści rodem z giełdowych parkietów konferencja CD Projektu obfitowała także w inne informacje bezpośrednio związane z rynkiem gier. Najważniejsze z nich wypunktowaliśmy poniżej, uwzględniając przy tym informacje, które uzyskaliśmy po konferencji od założycieli firmy – Michała Kicińskiego i Marcina Iwińskiego:

  • Prace nad grą They zostały zawieszone, oficjalnie z powodu zmian organizacyjnych, przez które przechodzi teraz CD Projekt, a co za tym idzie – także należące do niego studio Metropolis Software, producent They. Na zawieszenie prac wpłynęły m.in. problemy wynikłe w trakcie zawierania umów wydawniczych (terminy negocjacji z partnerami zbiegły się z rozwojem kryzysu finansowego). Wszyscy pracownicy Metropolis zasilili tymczasem ekipę tworzącą Wiedźmina 2.
  • Prezentacja Wiedźmina 2 na targach IgroMir w Rosji nie oznaczała bynajmniej, że CD Projekt stawia rynek rosyjski ponad polskim. Pochodzący z imprezy wyciek filmu z rozgrywki był niekontrolowany.
  • Prawdopodobnie do czasu ukazania się Wiedźmina 2 prace nad Powrotem Białego Wilka pozostaną zawieszone. Jeżeli produkt zostanie dokończony, to przy użyciu własnej technologii CD Projektu RED.
  • Obecnie prowadzone są negocjacje z nieujawnionym jeszcze światowym wydawcą Wiedźmina 2. Promocja gry rozpocznie się na początku przyszłego roku, a zgodnie ze słowami szefów CDP tytuł ma powalczyć o miano cRPG roku 2010 (ew. 2011) i przekroczyć średnią ocen w wysokości 90%.
  • Firma jest zadowolona z pracy swojego oddziału lokalizacyjnego, jednak jego działalność traktuje tylko jako dodatkowe źródło przychodów i nie zamierza w najbliższym czasie rozszerzać kompetencji Porting House poza współpracę z dotychczasowymi partnerami.
  • CD Projekt zamierza rozwijać aktywność w dystrybucji elektronicznej za pośrednictwem platformy Good Old Games. Popularny GOG ma być najlepszym tego typu serwisem na świecie.
  • Firma spodziewa się też nowych umów dystrybucyjnych – głównie z wydawcami gier, choć nowe kontrakty będą miały raczej charakter dystrybucyjny niż wydawniczy (innymi słowy CD Projekt będzie dostarczał gotowy towar na sklepowe półki).Firma przewiduje ostrożną politykę w sprowadzaniu do Polski tytułów klasy AAA i chce rozsądnie inwestować pieniądze w dystrybucję gier. Obecnie prowadzi rozmowy m.in. z grupą Namco Bandai.
  • Niedawne rozstanie z Capcomem nastąpiło z inicjatywy CD Projektu, który nie widział szansy na sprzedanie w Polsce takiej liczby egzemplarzy gier Capcomu, która pokryłaby ryzyko ponoszone przez CDP w związku z dystrybucją.
  • CD Projekt po podpisaniu wyłącznej umowy na dystrybucję filmów Disney Home Video na DVD i BluRayu nie planuje rozszerzania portfela wydawniczego w segmencie filmów. Jak przyznał Michał Kiciński, Disney, posiadający aktualnie około 20-25% rynku, jest aktualnie na tyle dużym wyzwaniem, że nie ma potrzeby pozyskiwania dodatkowych partnerów.