Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 26 czerwca 2007, 15:37

autor: Artur Falkowski

ESRB nakazuje usunięcie zbyt brutalnych trailerów gier

W ostatnim czasie do popularnych serwisów zajmujących się tematyką gier komputerowych (m.in. Gamasutra, 1UP) napłynęły wiadomości od Microsoftu, 2K Games oraz D3 Publisher informujące o ostrzeżeniach otrzymanych od amerykańskiej organizacji ESRB, zajmującej się przydzielaniem gier do odpowiedniej kategorii wiekowej. Co ciekawe, wszystkie ostrzeżenia dotyczyły nie gier, a trailerów.

W ostatnim czasie do popularnych serwisów zajmujących się tematyką gier (m.in. Gamasutra, 1UP) napłynęły wiadomości od Microsoftu, 2K Games oraz D3 Publisher informujące o ostrzeżeniach otrzymanych od amerykańskiej organizacji ESRB zajmującej się przydzielaniem gier do odpowiednich kategorii wiekowych. Co ciekawe, wszystkie ostrzeżenia dotyczyły nie gier, a trailerów.

Od dwóch lat w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje zasada, według której każda firma zamieszczająca trailer o treści niedozwolonej dla młodszych użytkowników musi informować o tym za pomocą „bramki wiekowej” – wyświetlanego przed pokazaniem danego zwiastuna filmowego ekranu z prośbą o potwierdzenie pełnoletniości. Nie oznacza to jednak, że w przeznaczonym dla dorosłych trailerze mogą znaleźć się elementy ekstremalnej przemocy albo obraźliwe treści. Wygląda na to, że ESRB wzięło się na poważnie za sprawdzanie przestrzegania tego przepisu.

Firma D3 Publisher, która niedawno opublikowała dwa montaże przedstawiające fragmenty rozgrywki z gry Dark Sector została poinformowana, że musi je „usunąć i upewnić się, żeby nie były dostępne do pobrania i oglądania przez konsumentów”. Jak się okazało, oba filmiki nie zostały sklasyfikowane przez ESRB.

Niedługo później 2K Games, oddział Take-Two, otrzymał podobną informację odnoszącą się do zapowiedzi filmowych gry The Darkness. Tym razem jednak ESRB przypomniało o tym, by trailery sklasyfikowane jako M (Mature) albo AO (Adults Only) były dostępne jedynie po przejściu „bramki wiekowej”. „Wydawcy gier, którzy nie zastosują się do obowiązku stosowania ‘bramek wiekowych’ mogą spodziewać się odpowiednich konsekwencji podjętych przez ESRB” – można przeczytać w piśmie wysłanym do wspomnianej firmy.

Do usunięcia filmików z gry Gears of War zostali również zmuszeni redaktorzy strony GameVideos.com, których poprosił o to Microsoft po otrzymaniu podobnego upomnienia od ESRB. Co ciekawe, wspomniane filmiki nie były trailerami, lecz poradnikami wideo pokazującymi, w jaki sposób uporać się z co trudniejszymi sytuacjami w grze.

Serwis Gamasutra wystosował zapytanie do ESRB, pragnąc dowiedzieć się, czy to początek jakichś większych działań. W odpowiedzi otrzymał oficjalne oświadczenie prezes organizacji, Patricii Vance, w którym wyjaśniono, że rozesłane do wydawców upomnienia są wynikiem rutynowego sprawdzania stopnia podporządkowania się firm zasadom publikacji reklam filmowych i oceniania, czy wszystkie przeznaczone dla starszych widzów treści znalazły się za „bramkami wiekowymi”, a także czy same trailery nie przedstawiają zbytniej przemocy i innych niedozwolonych elementów. Dopilnowanie tego należy do wydawców i dotyczy to nie tylko kontrolowanych przez nich witryn internetowych, lecz także niezależnych serwisów zamieszczających opublikowane przez nie filmiki.