Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 października 2019, 14:07

Brutalna wizja rosyjskiej okupacji przyczyną problemów Modern Warfare w Rosji?

Nie ma już chyba wątpliwości, dlaczego rosyjski oddział Sony zakazał sprzedaży Call of Duty: Modern Warfare na terenie Rosji. Kampania fabularna pokazuje tamtejszą armię w roli brutalnych oprawców.

Mimo że akcja tej misji rozgrywa się 20 lat temu, obecność Białych hełmów budzi jednoznaczne skojarzenia z wojną w Syrii. - Brutalna wizja rosyjskiej okupacji przyczyną problemów Modern Warfare w Rosji? - wiadomość - 2019-10-27
Mimo że akcja tej misji rozgrywa się 20 lat temu, obecność Białych hełmów budzi jednoznaczne skojarzenia z wojną w Syrii.

Nowa odsłona Call of Duty: Modern Warfare zdążyła narobić sporo szumu jeszcze przed premierą, głównie za sprawą zapowiedzi niezwykle drastycznych i autentycznych scen w kampanii fabularnej. Później pojawiły się informacje o zakazie sprzedaży gry przez rosyjski oddział Sony - gra na tę platformę została wycofana zarówno w cyfrowej, jak i pudełkowej wersji. Na liczne zapytania rosyjskich portali branżowych firma oficjalnie odmawiała wszelkich komentarzy, ale fani zaczęli podejrzewać, że winny może być właśnie tryb fabularny. Po premierze można już z dużą dozą pewności domniemywać, że w Rosji nie spodobały się dwie misje z kampanii, ukazujące rosyjskich żołnierzy jako zwykłych zbrodniarzy wojennych – i to w kontekście współczesnej sytuacji politycznej.

UWAGA - wiadomość zawiera spoilery odnośnie kampanii fabularnej w grze Call of Duty: Modern Warfare!

Mowa tu o misjach W ukryciu oraz Dom. W pierwszej widzimy sceny na ulicach fikcyjnego miasta Akutabi, w równie zmyślonym państwie Urzykistan. Miejscowa ludność żyje tam pod okupacją rosyjskich wojsk i na każdym kroku widać wymierzone w nią brutalne represje. Żołnierze dokonują masowych egzekucji na cywilach, biją pięściami słaniającą się na nogach kobietę, a wszędzie widać leżące ciała zamordowanych.

Dla rosyjskich żołnierzy wszyscy cywile w państwie Urzykistan to terroryści. Nie ma dla nich taryfy ulgowej. - Brutalna wizja rosyjskiej okupacji przyczyną problemów Modern Warfare w Rosji? - wiadomość - 2019-10-27
Dla rosyjskich żołnierzy wszyscy cywile w państwie Urzykistan to terroryści. Nie ma dla nich taryfy ulgowej.

Jeszcze dobitniej wygląda druga z misji, gdy cofamy się 20 lat wstecz, do momentu rozpoczęcia okupacji i ataku Rosjan na fikcyjne miasto Riyzabbi. Żołnierze nie dość, że strzelają do uciekających cywilów z broni maszynowej, to jeszcze rozpylają na ulicy trujący gaz. Ponadto widać ich w sytuacjach, gdy starają się zabić kilkuletnie dzieci oraz gdy dobijają z karabinów konających od gazu ludzi. Wszystko to dzieje się wśród próbujących nieść pomoc ratowników w białych hełmach, co budzi jednoznaczne skojarzenia ze współczesną sytuacją w Syrii.

Białe hełmy to ochotnicza formacja obrony cywilnej licząca około 3 tysiące członków, działająca od 2013 roku w kontrolowanej przez rebeliantów części Syrii. Zajmuje się ona głównie niesieniem pomocy ofiarom ataków bojowych. Wydobywa rannych spod gruzowisk, ewakuuje ludność z zagrożonych stref oraz udziela podstawowej pomocy medycznej. Białe hełmy, razem z innymi organizacjami humanitarnymi, oskarżają Rosję o zbrodnie wojenne w Syrii, głównie w mieście Aleppo, które praktycznie zrównano z ziemią w czasie walk między rebeliantami a armią rządową wspieraną rosyjskim lotnictwem.

Fabuła gry wprawdzie sugeruje, że głównym winowajcą tak brutalnej okupacji jest postać tylko jednego z generałów rosyjskiej armii. Biorąc jednak pod uwagę, że całość rozgrywa się na przestrzeni aż 20 ostatnich lat, trudno uwierzyć, by mógł on działać zupełnie samodzielnie przez tak długi czas - zwłaszcza przy takim dostępie do informacji, jaki mamy obecnie. Na dodatek umieszczenie w grze ratowników w białych hełmach jest wyraźnie celowym zaakcentowaniem kontrowersji wokół rosyjskiego zaangażowania w Syrii.

Konające dzieci i białe hełmy – twórcy gry przemycili w Modern Warfare swoje stanowisko na temat wojny w Syrii. - Brutalna wizja rosyjskiej okupacji przyczyną problemów Modern Warfare w Rosji? - wiadomość - 2019-10-27
Konające dzieci i białe hełmy – twórcy gry przemycili w Modern Warfare swoje stanowisko na temat wojny w Syrii.

Twórcy gry wydają się głosić w kampanii fabularnej jednoznaczne poparcie dla działalności Białych hełmów oraz tej jednej strony konfliktu w Syrii. Gry wideo bywały już wcześniej zaangażowane politycznie, ale chyba nigdy nie pokazywały przy tym aż tak drastycznych i jednoznacznych obrazów. Czy to dobry kierunek w tej branży?

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej